AKADEMIA KOBIETY, DEPRESJA, ROZWÓJ OSOBISTY, SYTUACJE KRYZYSOWE

Poradnictwo psychologiczne jako forma pomocy

Poradnictwo psychologiczne

Psychologia to jedna z dziedzin nauki, której zasięg jest niewyobrażalnie daleki. Można traktować ją jako dodatek przy filiżance czarnej kawy w postaci lektury. Czasami ułatwia nam poszukiwanie wyjaśnień na temat najskrytszych zakamarków kryjących się w naszych umysłach, poprzez ciekawe teorie i badania.. Jednak w istocie głębokiego problemu, który zaczyna nas dręczyć staję się istotną formą pomocy.

Na czym polega poradnictwo psychologiczne?

Jedną z form pomocy psychologicznej jest poradnictwo psychologiczne. Jest metodą, która ułatwia uzyskiwanie zmiany w związku z doświadczaniem różnych problemów i trudności na kolejnych etapach życia człowieka oraz przeżywania tzw. kryzysów rozwojowych. 

kryzys rozwojowy

Kryzys rozwojowy w trakcie życia

Najczęściej dotyczy on zaburzenia równowagi emocjonalnej na skutek nie poradzenia sobie z indywidualnymi właściwościami osoby we wcześniejszych okresach rozwoju. Wówczas pojawia się blokada psychiczna, która uniemożliwia podjęcie nowych zadań rozwojowych w teraźniejszości bądź przyszłości. 

Podstawowe objawy kryzysu rozwojowego to:

– doświadczanie wzrastającego napięcia, zwłaszcza w sytuacjach stresowych,

– lęki i pomieszanie,

– dyskomfort psychiczny i fizyczny,

– brak wewnętrznej równowagi i spójności w kontekście siebie i świata.

Człowiek przechodzi od momentu narodzin przez stadia związane z dorastaniem i nowymi wyzwaniami życiowymi, społecznymi, poprzez dorosłość aż do starości. W każdym ze  stadiów człowiek mierzy się z nowym wyzwaniem, związanym z wiekiem i sytuacjami społecznymi w jakich się znajduje.

Poradnictwo psychologiczne jest to pomoc w wychodzeniu z kryzysów, wspomaganie rozwoju osoby, a w konsekwencji przywrócenie równowagi psychicznej doświadczanej w sytuacji kryzysu rozwojowego oraz w zapobieganiu kryzysom na kolejnych etapach rozwoju.

Podstawowym celem jest przywracanie i kształtowanie indywidualnych potencjałów osoby, które są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Specjalista za pomocą zróżnicowanych narzędzi terapeutycznych oraz psychoedukacji dostarcza odpowiedniej wiedzy i informacji, uczy umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami, asystuje w procesie podejmowania ważnych decyzji życiowych. Koncentruje się przede wszystkim na aktualnych trudnościach osoby i realistycznych sposobach ich rozwiązywania.

Kto może skorzystać z poradnictwa psychologicznego?

Profesjonalna pomoc skierowana jest do osób zdrowych, które nie radzą sobie z zaspokajaniem własnych potrzeb, nie realizują odpowiednio zadań rozwojowych lub potrzebują wsparcia w doskonaleniu swoich umiejętności, talentów czy odkrywaniem samego siebie. Osoby, które decydują się na taką formę pomocy z jakichś powodów cierpią lub nie są w stanie sprostać wymaganiom własnym lub innych ludzi. 

Pozytywne efekty pojawiają się tylko wtedy, gdy między psychologiem a osobą potrzebującą wsparcia istnieje relacja oparta na zaufaniu. Nie zapominajmy o podstawowej zasadzie niesienia pomocy psychologicznej, która brzmi: przestrzeganie zasad udzielania pomocy tylko tym, którzy tego chcą i potrzebują.

Poradnictwo a psychoterapia

Jak długo trwa poradnictwo psychologiczne?

Poradnictwo psychologiczne to krótkotrwała forma pomocy składająca się z kilku etapów. Istotnym punktem terapeutycznym jest poszerzanie świadomości osoby, które trwa nie dłużej, niż kilka czy kilkanaście spotkań, co oczywiście jest kwestią indywidualną. Etap końcowy – wspomagający i utrzymujący zmiany – to kilka comiesięcznych spotkań.

Poradnictwo psychologiczne a psychoterapia

Daj sobie pomoc!

Poradnictwo psychologiczne i psychoterapia to dwie odmienne metody pomocy osobom z różnymi problemami i przyczynami tych problemów. Obie te formy są jednocześnie sposobami pomocy w uzyskaniu zdrowia psychicznego, ale wymagają odmiennego podejścia i metod terapeutycznych względem zgłaszanej trudności.

Zasadniczą różnicą pomiędzy psychoterapią a poradnictwem psychologicznym jest czas. Psychoterapia jest długotrwałą formą pomocy, skupia się na uświadomieniu sobie własnych właściwości. Poszukuję przyczyn zaburzeń psychicznych osoby w ich wcześniejszych doświadczeniach traumatycznych oraz koncentruje się na patologicznych mechanizmach funkcjonowania osoby.

Prowadząc na co dzień indywidualne konsultacje psychologiczne najczęściej spotykam się z rodzicami dzieci w różnym wieku, którzy nie radzą sobie z wychowaniem. Pojawiają się również osoby dorosłe, pary oraz rodziny gotowe ratować siebie, dziecko czy małżeństwo. Zatem mogę otwarcie napisać, iż z poradnictwa psychologicznego może korzystać każda osoba, która na skutek różnych sytuacji życiowych potrzebuje rozmowy, zrozumienia, akceptacji i przede wszystkim pozytywnej zmiany.

Poradnictwo dla rodzin

Weronika Grzelak
Wolontariusz w Projekcie Akademia Kobiety PPA
https://polishpsychologists.org/akademia-kobiety/
Psycholog, w trakcie specjalizacji na seksuologia klinicznego, członek Polish Psychologists’ Association. Na co dzień zajmuję się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym, również konsultacją on – line.

Źródła:

  1. Cierpiałkowska, L., Sęk, H. Psychologia kliniczna. Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Warszawa 2016
  2. Czabała, Cz., Kluczyńska, S. Poradnictwo psychologiczne. Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Warszawa 2015
  3. Czabała, Cz., Kluczyńska, S. Poradnictwo psychologiczne w psychoterapia. Roczniki Psychologiczne Vol. 19(2016). 
  4. Erikson, E. Tożsamość a cykl życia. Wydawnictwo Zysk I S- ka. Poznań 2004

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s