KWARTALNIK PPA

Kwartalnik PPA – wydanie 2/2022

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was bardzo serdecznie w kolejnym wydaniu Kwartalnika.

Przed nami wakacje i czas przerwy, wyraźniejszego zatrzymania dla wielu z nas. Życie naturalnie spowalnia w tym okresie zachęcane przez częściej pojawiające się za oknem słońce. Dla wielu nadchodzący koniec roku szkolnego czy akademickiego wymusza zmianę dotychczasowej rutyny. Jednocześnie wydaje się, że świat wcale się nie zatrzymuje, rytm naszej codzienności na nowo przyspieszył i jakby nigdy nic próbuje dogonić tempo jakim żyliśmy przed pandemią, a my próbujemy na nowo się w nim odnaleźć. Wiemy, że wielu z Was na co dzień daje dużo z siebie biorąc udział w różnych inicjatywach pomocowych, organizując rodzinne życie codzienne czy wypełniając inne piętrzące się obowiązki. Chociaż mnóstwo się dla nas w ostatnich latach zmieniło i jesteśmy bardziej ostrożni w powrocie do poprzednio zabieganego tempa, to często dzieje się to w nas automatycznie. Dzieląc się naszymi inspiracjami w poniższym wydaniu chcemy Was zachęcić do spowolnienia i w nim podjęcia próby zaplanowania nawet najmniejszej chwili na refleksję dotyczącą tego co jest obecnie dla Was ważne i potrzebne. Mamy nadzieję, że nadchodzące miesiące letnie i ich często leniwa aura będą w znalezieniu takich momentów sprzyjały.

Jak zawsze serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami – jesteśmy bardzo ciekawi tego co Wam obecnie pomaga, co Was inspiruje, wspiera, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/posłuchania innym. 
Piszcie do nas ze swoimi obserwacjami i inspiracjami na adres: kwartalnikPPA@polishpsychologists.org .

Życzymy spokojnych i inspirujących wakacji z lekturą poniższego wydania Kwartalnika.

Oraz samych słonecznych dni!

Zespół PPA


*SPIS TREŚCI*

  • PPA News
  • Film Club PPA
  • Podcast Club PPA
  • Book Club PPA

*PPA NEWS

Tutaj dzielimy się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy aktualnie zaangażowani.

Nasze projekty nieprzerwanie planują kolejne, mające na celu wspieranie Was, działania. Polecamy ich śledzenie tutaj: 

Przypominamy również o naszym udzielającym pomocy psychologicznej projekcie Konsultacje Psychologiczne. Wszystkich chętnych by skorzystać z jego oferty zapraszamy do kontaktu pisząc na adres: konsultacje@polishpsychologists.org

Na bieżąco możecie nas też znaleźć na naszym profilu na LinkedIn, stronie na Facebooku oraz koncie na Instagramie.


*FILM CLUB PPA

Nasze inspiracje do oglądania.

Czy kiedykolwiek zwątpiłeś w to, czy podjęte przez Ciebie życiowe decyzje są tymi właściwymi? A może ogarniające wątpliwości uniemożliwiały jakikolwiek krok naprzód? Trudności z podejmowaniem decyzji dotykają w dzisiejszych czasach nie tylko młodych dorosłych, ale ludzi w każdym wieku. Jest to jeden z głównych tematów, który obrazuje nominowany do Oskara, ubiegłoroczny film Joachima Triera pt.: „Najgorszy człowiek na świecie”. Norweski reżyser przedstawia historię młodej kobiety, około trzydziestego roku życia, która zmaga się z wątpliwościami, mającymi wpływ na wiele aspektów jej życia. Ukazana codzienność i życiowe trudności, a także wnikliwy obraz przeżyć wewnętrznych i emocji bohaterów sprawiają, że historia jest poruszająca i skłania widza do refleksji nad własnymi wyborami. Oglądając film, mamy do czynienia z podziałem wydarzeń na dwanaście rozdziałów. Reżyser w spójny sposób pokazuje to, co najważniejsze, dzięki czemu można być pewnym, że każda ze scen jest dopracowana do najmniejszych szczegółów a żaden dialog między bohaterami nie jest przypadkowy. Oprócz aspektów związanych z ważnymi życiowymi decyzjami, Joachim Trier nawiązuje do wpływu kultury a także presji społecznej na życie człowieka. Stawia znak zapytania nad istotą relacji rodzinnych a także komunikacji i bliskości w związkach miłosnych. Renate Reisnve, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki, została nagrodzona Złotą Palmą podczas festiwalu w Cannes. Istnieje wiele powodów, dla których dzieło Triera zasługuje na zapoznanie się z nim. Można wówczas samodzielne poddać refleksji tytuł filmu i zdecydować, czy faktycznie któregoś z bohaterów można nazwać najgorszym człowiekiem na świecie.

„After life” to brytyjski serial Rickiego Gervaisa, który wyemitowany został przez platformę Netflix. Reżyser jednocześnie jest odtwórcą głównej roli – mężczyzny o imieniu Tony, który próbuje poradzić sobie z żałobą, która dotknęła go po śmierci żony. Przedstawiona w serialu historia dotyczy trudnych, traumatycznych dla człowieka wydarzeń życiowych. Obraz ten jest prawdziwy, realnie ukazuje gorsze i lepsze dni, a także ścieżki, jakie różni ludzie mogą obrać w obliczu żałoby. Jednocześnie, serial ma elementy angielskiego humoru, co ułatwia oglądającemu zbliżenie się do postaci. Oprócz głównego wątku, jakim jest radzenie sobie Tony’ego z sytuacją po śmierci żony, w historii można odnaleźć wątki przyjaźni, relacji rodzinnych a także tematykę rozważań nad sensem w życiu. W serialu brak jest dynamicznych zwrotów akcji i nadmiaru wydarzeń. Ma on charakter spokojny, skłaniający do refleksji i zarazem odpoczynku. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy chcą obejrzeć coś wartościowego i jednocześnie móc się przy tym uśmiechnąć.

[MW]

Również Netflix ma w swojej ofercie serial „Heartstopper”, który można w skrócie opisać jako tęczową historię pewnej miłości. Zazwyczaj serial oparte na komiksowych tomach prawią o superbohaterach, heroicznym ocaleniu Ziemii czy zimnokrwistych przestępcach i ich szaleńczych planach. Heartstopper przedstawia jednak obraz zupełnie innej odwagi, jaką jest pierwsze zakochanie oraz odkrywanie swojej tożsamości psychoseksualnej. Serialowa adaptacja twórczości Alice Oseman to delikatna a zarazem śmiała historia miłości dwóch licealistów. Choć z pozoru tak różnych od siebie (kapitan szkolnej drużyny rugby i wrażliwy wycomingoutowany piątkowy uczeń) zaczyna łączyć uczucie, które z przyjaźni przeradza się w coś znacznie silniejszego. Jako widzowie stajemy się świadkami pierwszych nieśmiałych uścisków dłoni, pierwszych objęć i pierwszych pocałunków. Oglądamy jakże intymny i ważny proces odkrywania samego siebie, zadawania pierwszych pytań na temat swojej orientacji i miłości, która budzi się w nas niespodziewanie. Widzimy również trudny moment coming outu i mierzenia się z niesprawiedliwością ze strony tych, którzy nie pozwalają innym po prostu kochać. Choć jest to serial romantyczny o nastolatkach to chwyci za serce każdego odbiorcę, bez względu na wiek. Bardzo polecamy Wam spędzenie paru wieczorów wieczór z tą właśnie pozycją i na nowo poczuć motyle w brzuchu oraz pozwolić wzruszyć się magią  pierwszego prawdziwego zakochania.

[AS]

„My Liberation Notes” (pl. ”Pamiętnik Mojego wyzwolenia”) to kolejna z propozycji Netflixa sprzyjająca spokojniejszemu rytmowi letnich miesięcy. To serial koreański, który przy pomocy nieśpiesznej narracji maluje obraz codzienności trójki dorosłego rodzeństwa i ich różne drogi do znalezienia siebie w monotonii życia. Powolne tempo opowiadanej historii pozwala nam się poczuć nie tylko jako widz, ale też uczestnik przedstawianych w kolejnych odcinkach sytuacji i przybliżanych nam wydarzeń rodzinnych. Długie ujęcia i przepiękne zdjęcia nie tylko ukazują nam otaczającą bohaterów scenerię, ale jednocześnie stają się kolejną postacią w serialu, której przemianę zgodnie z porami roku obserwujemy z niemniejszym zainteresowaniem. Dla tych z nas przywykłych do szybszego tempa, w którym trwamy na co dzień, spokojniejsze tempo oferowanej narracji może na początku razić. Będziemy zatem potrzebować czasu by się do niego przyzwyczaić oglądając kolejne odcinki i tym samym pozwolić sobie samym także spowolnić. Serial ten jest nakręcony jak swoista medytacja na temat życia, pełna pytań i refleksji wypływających z najbardziej banalnych sytuacji, gdzie każde słowo żyje pełnią swojego znaczenia.

A dla tych z Was, którzy mają ochotę zagłębić się w temat pracy i nieustannego szukania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym polecamy serial na platformie Apple „Severance” (pl. ”Rozdzielenie”). Jest to serial zupełnie inny i jedyny w swoim rodzaju nie tylko ze względu nas realizację i sposób opowiadania historii, ale też sposób w jaki przybliża nam losy kolejnych bohaterów. Przedstawione postacie pozwalają widzowi nie tylko wgłębić się w przekazywaną narrację, ale też jak odbicie lustrzane prowokują nas do głębszych refleksji. Pisząc o nim jesteśmy oszczędni w opisie fabuły, bo jest to serial o którym trudno pisać bez zdradzania jej szczegółów, jako, że odkrywanie ich kolejno dla siebie stanowi największą przyjemność w jego oglądaniu.

[KW]


*PODCAST CLUB PPA

Nasze inspiracje do słuchania.

Nadchodzące wakacje to idealny czas na zagłębienie się w nowe podcasty. Niezależnie od tego, czy podłączacie się do samolotu, czy słuchacie na leżaku, wyjazdy wakacyjne pozwalają nam na odkrywanie nowych zarówno intrygujących, inspirujących jak i zabawnych pozycji audio.

  • The Tobolowsky Files – Podcast prowadzony przez amerykańskiego aktora Stephena Tobolowskiego, który opowiada setki historii z całego swojego życia: od dzieciństwa po przyjaźń z frontmanem Talking Heads, Davidem Byrnem, do tego, jak zainspirował autora piosenki ‚Radio Head’ do jej napisania. Przedstawiający wachlarz emocji, pomimo niełatwego dla słuchacza pięciominutowe go wprowadzenia przez producenta podcastów, jest zadecydowanie warty posłuchania.
  • Hip Hop Saved My LIfe with Romesh Ranganathan – to idealna pozycja jeśli szukacie podcastu, który pełen jest beztroskiej i niezwykle zabawnej atmosfery do słuchania na wakacjach. Nawet, dla tych z Was, którzy nie są wielkimi fanami hip hopu, podcast ten ma wiele do zaoferowania poprzez ciekawe rozmowy z prezentowanymi gośćmi, którzy sami są mniej lub bardziej poważnymi fanami hip hopu. W jednym z najbardziej popularnych odcinków podcastu DJ Radio 1 Clara Amfo opowiada o swoim wywiadzie z JAY-Z, a w innym Reggie Yates, wspomina dorastanie w pełnym muzyki domu w północnym Londynie i odkrywania hip hopu będąc nastolatki. To nie tylko świetny podcast, który poprawia humor, ale też wspaniałe źródło do odkrywania nowej i starej muzyki.
  • This American LifeThe Feather Heist: to podcast pełen wielu genialnych i różnych historii, w których łatwo można się całkowicie zatracić. Warto zwrócić szczególną uwagę na odcinek, który uznany jest za całkowicie fascynujący. Jego tytuł to „Napad z piór”, a poniższy fragment natychmiast przykuwa uwagę słuchacza. Cytując: „Powinieneś usłyszeć o tym dzieciaku, który właśnie włamał się do Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej, aby ukraść setki tych egzotycznych ptaków na ich pióra, które sprzedał wiktoriańskim firmom zajmującym się muchami łososiowymi, ponieważ chciał kupić nowy złoty flet. Prawdziwy flet, instrument muzyczny wykonany ze złota”. To dziwne i jednocześnie fascynujące swoją treścią zdanie, opowiada nietuzinkową historię osoby, która uratowała setki istnień ludzkich zmieniając amerykańskie prawo, by chroniło Irakijczyków, którzy pomagali amerykańskiej armii przed prześladowaniami. Sam proces zajął lata a na jego zwieńczenie bohater podcastu zaczął dla odmiany łowić ryby.
  • Gem Feel Great Podcast – To jedyny na świecie podcast w 100% zaprojektowany byśmy w trakcie jego słuchania czuli się świetnie. Gem to wiodąca brytyjska stacja radiowa, w której produkcja powoduje, że się śmiejesz słuchając muzyki którą znasz i kochasz. Do tego to również dom Morning Jo i Sparky’ego, Jennie i Iaina, Gem Anthems i niesamowitych wiadomości oraz nagród zmieniających życie.

Zachęcamy Was serdecznie do słuchania!

[AD]


*BOOK CLUB PPA

Nasze inspiracje do czytania.

Haruki Murakami to japoński pisaż i eseista, o którym mówi się, że jest jednym z najbardziej euroamerykańskich twórców pochodzących ze Wschodu. Wśród wielu jego słynnych powieści, w których odnaleźć można mnogość symboli a także pewien tajemniczy, charakterystyczny klimat, chciałabym zwrócić uwagę na powieść zatytułowaną „Norwegian wood”, wydaną w Japoni, w 1987 roku. Fabuła powieści została osadzona w końcówce lat sześćdziesiątych i opowiada historię miłości głównego bohatera – Watanabe, do dwóch wyjątkowych dla niego kobiet. Jedną z nich jest była dziewczyna jego tragicznie zmarłego przyjaciela, z którą połączyło go wspólne doświadczenie śmierci Kizukiego. Druga kobieta natomiast, stanowiła jej przeciwieństwo i wnosiła w życie Watanabe ogromną radość. Wątek śmierci przyjaciela i to, w jaki sposób wpłynęła ona na życie zarówno głownego bohatera jak i Naoko (dziewczyny zmarłego), stanowi z pewnością ważny element powieści. „Norwegian wood” jest dziełem bardzo nostalgicznym, spójnym i wciągającym czytelnika w swój wyjątkowy klimat. Historia nie jest pozbawiona realizmu, dzięki czemu każdy może wyciągnąć z niej coś innego, co zwróciło jego uwagę i stanowiło odniesienie do jego własnego życia i doświadczeń. Warto zapoznać się z twórczością Haruki Murakami, a „Norwegian wood” wydaje się być dobrym ku temu początkiem. Szczególnie letnie miesiące stanowią idealną porę, by zagłębić się w ten wyjątkowy, nostalgiczny klimat.

[MW]

Inna pozycją jaka chcielibyśmy Wam w tym wydaniu polecić jest ”Winter in Sokcho”, debiutancka powieść napisana przez Elisę Shua Dusapin, francuską autorkę pochodzenia koreańskiego. Powieść opowiada historię głównej bohaterki, która wraca po skończeniu studiów do rodzinnego miasta, gdzie pracuje jako recepcjonistka i pomoc w domu gościnnym. Jej życie płynie utartym rytmem do dnia, gdy do prowadzonego przez nią domu gościnnego trafia cudzoziemiec. Jego obecność powoduje, że różne aspekty jej dotychczasowego życia stają się w jej obliczu bardziej wyraziste. Dalsze bycie w bliskim kontakcie z innością i próba jej zrozumienia wymusza w niej osobiste refleksje. Pięknie napisana i osadzona w powolnej atmosferze zimy powieść wprowadza nas głębiej nie tylko w krajobraz uczuć narratorki i jej otoczenia, ale też podzielonego konfliktem kraju.

A jesli czujecie się przez ostatnie miesiące, lata przeciążeni i potrzebujecie więcej wsparcia to bardzo polecamy Wam „Comfort Book”. To pozycja autorstwa Matt’a Haig, znanego z bestsellerów takich jak ”Reasons to Stay Alive” (pl. „Dość dobre powody aby zostać przy życiu”) i ”Notes on a Nervous Planet” (pl. ”Nasza nerwowa planeta”). Autor znany jest z pisania otwarcie o trudnościach z jakimi borykamy się na płaszczyźnie zdrowia psychicznego i co może być dla nas wspierające w momentach największych wyzwań emocjonalnych. ”Comfort Book” jest książką, która zbiera w sobie wieloletnie przemyślenia, notatki, zapiski, inspiracje zaczerpnięte od innych i listy zgromadzone przez autora podczas trudnych dla niego dni, a które stały się dla niego tratwą ratunkową i pomogły mu je przetrwać. Przeglądając je z perspektywy czasu autor przyznaje, że wracanie do nich regularnie nie tylko pozwoliło mu się na tej tratwie utrzymać, ale też spokojnie dobić na niej do brzegu. I tym właśnie chce się podzielić z czytelnikiem, najróżniejszymi inspiracjami, które pomogły mu zamienić chwile rozpaczy w momenty komfortu, bo jak mówi czasem wszyscy potrzebujemy wsparcia by znaleźć ukojenie.

[KW]Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie: 

Kasia Wojcicka (Koordynator, Film Club PPA, Book Club PPA): Jestem Psychologiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z uzależnieniami, motywacją do zmian zachowania i radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dodatkowo jako terapeutka w podejściu Terapii Poznawczej z Elementami Uważności (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) łączę w swojej pracy metody skupiające się na odbudowywaniu komunikacji miedzy ciałem i umysłem. Studiowałam psychologię w Warszawie i Londynie, a trening Terapii Uważności ukończyłam na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA): Jestem absolwentka wydziału Psychologii I Neuronauki Uniwersytetu Birkbeck w Londynie. Piszę dla was artykuły o najnowszych, edukacyjnych i najbardziej ekscytujących podcastach. Żyję według cytatu: „Aby osiągnąć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz chcieć zrobić coś, czego nigdy nie zrobiłeś”.
Joanna Szynicka (Film Club PPA): Psycholożka. Absolwentka neurobiopsychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest neuropsychologia, psychologia poznawcza oraz kliniczna.
Martyna Werwinska (Film Club PPA, Book Club PPA): Jestem studentką czwartego roku psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W obszarze psychologii interesuje mnie szczególnie profilaktyka problemów zdrowia psychicznego, psychoterapia a także wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży. Prywatnie, oprócz czytania książek, uwielbiam taniec, długie spacery oraz kuchnię włoską. 

 ***
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.
Piszcie do nas na adres: kwartalnikPPA@polishpsychologists.org

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s