KWARTALNIK PPA

Kwartalnik PPA – wydanie świąteczne (4/2021)

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was bardzo serdecznie w naszym świątecznym wydaniu w tym roku.

Pomysł na Kwartalnik pojawił się z chęci dzielenia się z Wami tym na czym skupiamy się w naszej codziennej działalności jako organizacja, której celem jest oferowanie wsparcia psychologicznego Polakom żyjącym w Wielkiej Brytanii. Rozumiejąc jednak, że drogi do wspierania zdrowia psychicznego są dla każdego z nas inne postanowiliśmy przekształcić wcześniejszy newsletter w większą publikację, której celem jest dzielenie się inspiracjami z różnych dziedzin, zachęcającym nas do dbania o siebie wewnętrznie na co dzień.

Kontynuując ten przekaz oddajemy w Wasze ręce nasze świąteczne wydanie. Jesteśmy świadomi jak dla wielu z nas ten czas nie będzie znowu takim jak go sobie wymarzyliśmy bądź zaplanowaliśmy. Nasze planowanie rzeczywistości w czasach pandemii poddawane jest nieustannym testom, a niepewność towarzysząca nam kolejny rok dodaje wewnętrznej presji i powoduje zmęczenie. Czujemy w sobie rozdarcie pomiędzy pragnieniem powrotu do ‚normalności’ a świadomością, że kolejne pandemiczne wyzwania są jeszcze przed nami. Chcemy zatem w tym wydaniu podzielić się z Wami inspiracjami, które niosą w sobie ciepło i ukojenie.

Dodatkowo inspirujemy się również energią PANTONE 17-3938 Very Peri, tegorocznym zwycięzcą tytułu Kolor Roku firmy Pantone. Pantone tak opisuje swoją decyzję:

”Veri Peri to subtelny fiolet, który utożsamia w sobie beztroską pewność siebie, śmiałą ciekawość i dociekliwość, które pobudzając naszą kreatywność pomagają nam zaakceptować dostępne obecnie możliwości, zarazem otwiera nas na piszącą nowy scenariusz wizję rzeczywistości.”

Na koniec, korzystając z okazji, chcemy Wam najserdeczniej podziękować z głębi naszego kwartalnikowego serca za to że jesteście z nami kolejny rok!

A w nadchodzącym czasie życzymy Wam wszystkiego co najlepsze,
Odkrywania w sobie nieposkromionej kreatywności, poczucia spełnienia i momentów radości na co dzień,
Oraz Świąt pełnych niezapomnianych chwil i spokojnego, zdrowego Nowego Roku!

🎄⛄️ 🎁

Jak zawsze oczywiście zachęcamy Was do kontaktu z nami – jesteśmy bardzo ciekawi tego co Wam obecnie pomaga, co Was inspiruje, wspiera, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/posłuchania innym. Piszcie do nas ze swoimi obserwacjami i inspiracjami na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org.

Miłego czytania!

Zespół PPA


*ŚWIĄTECZNY SPIS TREŚCI*

 • 📝 PPA News
 • 🎬 Film Club PPA
 • 🎧 Podcast Club PPA
 • 📚 Book Club PPA
 • 🏋🏻‍♀️ Fit Club PPA

*PPA NEWS

Tutaj dzielimy się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy aktualnie zaangażowani.

W naszej organizacji czas zmian trwa. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich z Was, którzy chcieliby z nami współpracować.

Obecnie rekrutujemy na poniższe stanowiska:

 • Superwizor – Poradnia Rodzinna
 • Koordynator Działu Badań
 • Superwizor – Konsultacje Indywidualne
 • Wolontariusz w projekcie Kwartalnik PPA

Więcej informacji na temat procesu rekrutacji znajdziecie tutaj.

A nasze projekty nieprzerwanie planują kolejne, mające na celu wspieranie Was działania. Polecamy Wam ich śledzenie tutaj:

Przypominamy Wam również o naszym udzielającym pomocy psychologicznej projekcie Konsultacje Psychologiczne. Wszystkich chętnych by skorzystać z jego oferty zapraszamy do kontaktu pisząc na adres:  konsultacje@polishpsychologists.org.

Na bieżąco możecie nas też znaleźć na naszym profilu na LinkedIn, stronie na Facebooku oraz koncie na Instagramie.


*FILM CLUB PPA

Nasze inspiracje do oglądania.

Grudzień od samego początku zalewa nas świątecznymi bodźcami. Świąteczne dekoracje w sklepach, kolędy i bożonarodzeniowe piosenki obecne są wszędzie. Podświadomie nimi nasiąkamy i nasza uwaga zaczyna się kierować ku planowaniu nadchodzących dni. Każdy z nas ma inne oczekiwania i odczucia wobec nadchodzących Świąt. Czas ten zazwyczaj postrzegamy pozytywnie bądź negatywnie, rzadko jednak jest on dla nas neutralny emocjonalnie, bo dla wielu związany jest z dodatkową presją i narastającym stresem. Myśląc o inspiracjach do podzielenia się z Wami w tym wydaniu chcieliśmy znaleźć przeciwwagę dla ciężaru jakim może być planowanie i uczestniczenie w przygotowaniach świątecznych. Proponujemy Wam zatem pozycje, które obiecują ciepło i lekkość opowiadanych historii.

„Cudowny chłopak” (ang. ”Wonder”) to adaptacja książki o tym samym tytule, której głównym bohaterem jest 10-letni Auggie. Auggie marzy o byciu astronautą i spotykamy go na krótko przed pójściem do gimnazjum. Historia z pozoru bardzo zwyczajna staje się pełna wyzwań, gdyż Auggie charakteryzuje się zdeformowaną twarzą z powodu wady genetycznej. Jego niezwyczajny wygląd powoduje, że codzienne sytuacje w jakich się nagle znajduje szybko przestają być zwyczajne i zamieniają w tor przeszkód. Film opowiedziany jest z perspektywy kilku postaci, co dodaje niuansu poszczególnym wydarzeniom, podkreślając jednocześnie, jak często inaczej postrzegamy tą samą rzeczywistość. To kino familijne, które w trudnych chwilach wnosi ciepło, zachęca nas do poznawania innych bez względu na ich wygląd zewnętrzny i budowania oraz pielęgnowania relacji, które przynoszą nam radość i akceptują nas jakimi jesteśmy.

„Dzikie łowy” (ang. ”Hunt for the Wilder People”) to inna propozycja kina rodzinnego, gdzie głównym bohaterem jest uwielbiający hip-hop Ricky, który trafia do rodziny zastępczej żyjącej na farmie, z dala od znajomej mu dynamiki miasta. Ten kontrast jest tylko początkiem różnic jakie uwidaczniają się z każdą sytuacją w tej nowej relacji. Wartka akcja, pełna zwrotów i humorystycznych momentów, snuje opowieść o tym jak budujemy rozumienie siebie nawzajem różnymi, często nieoczywistymi ścieżkami. To też film o uczeniu się siebie w nowych sytuacjach i akceptacji zmian, które nas spotykają.

„Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek” (ang. „The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society”) to propozycja dla dorosłych, której akcja dzieje się w powojennej Wielkiej Brytanii. Z jednej strony radość zakończonej wojny, z drugiej emocjonalny bagaż z jakim główna bohaterka boryka się w nowej bezwojennej rzeczywistości powoduje w niej konflikt wewnętrzny i niepewność wobec tego co dalej. Wtedy Juliet nieoczekiwanie otrzymuje list napisany przez członka tytułowego stowarzyszenia, który wzbudza w niej nieposkromioną ciekawość. To decyduje o jej wyjeździe z Londynu na wyspę Guernsey, gdzie postanawia dowiedzieć się więcej o tajemniczej grupie literackiej. Film nakręcony z lekkością opowiada historię tego niezwykłego spotkania, gdzie nieznajomi jej wcześniej ludzie pomagają bohaterce znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, a kojące krajobrazy wyspy tworzą wspierającą przestrzeń by mogła się zmierzyć z traumatyczną przeszłością.

Na koniec mamy dla Was parę propozycji serialowych.

Jeśli będziecie mieć dłuższą chwilę bądź przyda Wam się przerywnik, będziecie mieli chęć oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia w inny świat to bardzo polecamy serial produkcji koreańskiej „Hometown Cha Cha Cha” (Netflix). Nakręcony w konwencji komedii romantycznej opowiada historię Hye-Jin, dentystki z Seulu, która postanawia przeprowadzić się do małego miasteczka Gongjin, gdzie na jej drodze pojawia się Du-Sik, lokalna ’złota rączka’ i pracownik od wszystkiego. Z pozoru prosta historia nakręcona jest w sposób dynamiczny i pełen elementów humorystycznych. Śledząc losy Hye-Jin wraz z nią pomału poznajemy jej nowe otoczenie i lokalnych mieszkańców oraz próbujemy zaadaptować ich zwyczaje. Nie jest to od początku zgodna sytuacja i od obu stron wymaga zarówno cierpliwości, jak i dużego zrozumienia. Pod podszewką lekko nakręconych pastelowych scen i przepięknych kojących duszę krajobrazów znajdujemy jednak coraz więcej szczegółów z życia zarówno głównych bohaterów, jak i towarzyszących im na co dzień postaci z sąsiedztwa. W połączeniu buduje to obraz pełny ciekawie napisanych i wielopłaszczyznowych emocjonalnie postaci, które pomimo indywidualnych trudności gotowe są do wspierania siebie nawzajem, gdy sytuacja tego wymaga. Jednogłośnie określony jak ”healing drama” serial oferuje unikatowe rozwiązania klasycznych sytuacji znanych nam z komedii romatycznych. Tutaj konflikty i nieporozumienia rozwiązywane są dojrzale i wspierająco, a my z każdym odcinkiem coraz głębiej przenosimy się do Gongjin, gdzie rozumiejąca się nawzajem społeczność kreuje gojącą traumy przestrzeń dla odbudowy emocjonalnej poszczególnych bohaterów, przez co staje się równie kojąca dla obserwującego wydarzenia widza.

[KW]

Kolejny serial to „Sex education” dostępny także na platformie Netflix. Serial ten zyskał sobie zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników ze względu na swoją zawiłą fabułę oraz tematykę dotyczącą pożycia seksualnego wśród nastolatków. „Sex education” w bezpośredni i przekonujący sposób porusza ten temat, co buduje poczucie zaufania u widza. Scenariusz pozwala nam również doświadczyć zagubienia emocjonalnego bohaterów przybliżając nam ich kłopoty na arenie zycia socjalnego, wszelkie zakłopotania i niewiedzę związaną z anatomią i fizjologią ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak reprezentuje on głos młodego pokolenia, które pragnie być wysłuchane, ma swoje silne potrzeby i przekonania. Widzimy to wyraźnie w scenie buntu w szkole, do którego dochodzi, kiedy głos młodzieży jest ignorowany i kompromitowany.

Tytuł serialu nie wyklucza jednak tego jak ważne w życiu seksualnym jest życie emocjonalne, które stanowi podstawę jego fabuły. Bohaterowie niejednokrotnie podkreślają, że bez względu na doświadczenie, wiek, osobiste przekonania religijne czy polityczne każdy człowiek zasługuje na szacunek.

Jednak jest to, naszym zdaniem, serial warty uwagi nie tylko dla młodzieży, a także dla starszego pokolenia. Wielu z nas może nie czuć się gotowym, aby dzielić się informacjami dotyczącymi życia seksualnego, czuć zażenowanie, czy po prostu nie mieć wystarczającej wiedzy, aby poruszać tak ważne tematy. Temat edukacji seksualnej był przez wiele lat zaniedbywany bądź upraszczany do fizycznego aktu zaspokojenia popędu płciowego czy indywidualnych potrzeb seksualnych. Wspólne oglądanie tego serialu pozwoli nam nie tylko poszerzyć naszą wiedzę na ten temat, otworzyć się na możliwość rozmowy z innymi jeśli jest to dla nas temat ’tabu’, ale też w miły sposób spędzić wspólnie czas, bo serial jest nakręcony w sposób dynamiczny, humorem i oferuje ciekawie zbudowane postacie.

Co prawda ‘Sex education’ nie jest typowym świątecznym serialem, jednak można na niego spojrzeć w formie ‘prezentu’ dla siebie oraz swoich najbliżych, jako pomoc w budowaniu więzi porozumienia pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. Mimo wszystko należy pamiętać, że jest on zbiorem (wysoce prawdopodobnych) historii różnych osób, a nie popularnonaukowym źródłem wiedzy.

W przypadku poważniejszej potrzeby związanej z życiem seksualnym czy emocjonalnym zdecydowanie zachęcamy Was by zasięgnąć pomocy u specjalistów. 

[MF]


*PODCAST CLUB PPA

Nasze inspiracje do słuchania.

Święta, Święta i ta świąteczna gorączka. Przed nami kolejny sezon świąteczny i chcemy tutaj rzucić światło na podcasty o tematyce bożonarodzeniowej. Podcasty stały się źródłem rozrywki, wiedzy i humoru dla wielu osób często oferując lepszą alternatywę niż radio. Słuchamy ich podczas gotowania, sprzątania czy biegania przy świątecznych przygotowaniach.

Chcąc pomóc Wam utrzymać pozytywny nastrój świąteczny zebraliśmy podcasty, które z ujmującym entuzjazmem rozpowszechniają niezbędną świąteczną radość i oferują nam spojrzenie na święta z różnej perspektywy: historycznej, emocjolnalnej, kulinarnej i bajkowej. To, co je łączy, to zaraźliwy entuzjazm gospodarzy przed zimowymi wakacjami, który może zniechęcić słuchaczy podobnych do bajkowego Grincha, którzy nie rozumieją świątecznej obsesji. Myślimy jednak, że po tak zdradliwym kolejnym roku, zdrowa dawka optymizmu, którą dostarczają ci podcasterzy, jest nam wszystkim bardzo potrzebna.

Zapraszamy Was do słuchania naszych rekomendacji podcastów, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój i wspólnie słuchając świętować ten bożonarodzeniowy czas.

# Podcast Spokojny świąteczny podcast z Beth Kempton (The Calm Christmas Podcast with Beth Kempton)

Chociaż Boże Narodzenie jest często przedstawiane jako radosna i pogodna pora roku, autorka Beth Kempton wie, że dla wielu sezon ten może być również bardzo intensywny emocjonalnie. Jej podcasty oferują pełne współczucia metody radzenia sobie z ciemniejszą stroną świąt. W ciągu 12 odcinków Kempton udziela porad, jak radzić sobie ze smutkiem, samotnością i żalem, jak rozkoszować się świątecznym jedzeniem bez poczucia winy i stresu, przedstawia jak wygląda uważne prezentowanie i radzi jak obchodzić „powolne Święta Bożego Narodzenia”. Jej podcast opowiadany z kojącym brytyjskim akcentem, nadawany z miejsca przy kuchennym w domu na angielskiej wsi jest jak balsam na tą niezwykle stresującą porę roku. I chociaż podcast jest przeznaczony specjalnie na Boże Narodzenie, wiele praktycznych podejść Kempton do prowadzenia spokojnego stylu życia można stosować przez cały rok.

# Podcast Razem Lepiej – PODMAS 26 Świąteczne przepisy na ostatnią chwilę z Elą Granelą

Ach, te nasze polskie potrawy świąteczne, na samą myśl o nich można czuć się głodnym. Zgodnie z tradycją, na świątecznym stole musi znaleźć się 12 dań na Wigilię, których wybór często zależy od danego regionu. Polskie, tradycyjne potrawy wigilijne to naprawdę długa lista. Menu wigilijne obfituje w ryby, dania z kapustą i grzybami-pierogi oraz przyszne krokiety, a także słodkie wypieki z makiem, bakaliami i przyprawami korzennymi. Ale co zrobić gdy przygotowania zostawiliśmy na ostatnią chwię? Jak zrobić święta last minute? Jakie kulinarne niezbędniki warto mieć zawsze w kuchni?  Jakie są szybkie i pyszne przepisy na potrawy?  Z jakich łatwo dostępnych produktów można wyczarować coś pysznego? O przygotowaniach do świąt last minute, opowiada Elżbieta Granela – kucharka z zamiłowania (gotuje z miłości, je z przyjemnością), której pasją jest gotowanie dla innych i ich karmienie – udzielająca porad kulinarnych na przepyszne szybkie dania wigilijne. 

# Podcast Razem LepiejPODMAS 28 Świąteczne tradycje 

Ten odcinek podcastu Razem Lepiej jest głównie skierowany do wielbicieli historii bądź dla tych którzy chcą dowiedzieć się więcej o polskich Świętach Bożego Narodzenia. Skąd się wzięły bożonarodzeniowe tradycje? Kolędy, potrawy wigilijne, religijne ceremonie, dekorowanie choinki oraz prezenty? W tym podcaście przenosimy się w czasie do początku świątecznych tradycji wigilijnych, znajdując odpowiedź na nurtujące nas pytania.  Przez setki lat obchodzenia Bożego Narodzenia narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Jak kiedyś wyglądała Wigilia? Jak dawniej wyglądał wigilijny stół? Jakie były dawne bożonarodzeniowe zwyczaje? Co dawniej oglądano na święta w telewizji? Zachęcamy Was do posłuchania tego pełnego ciekawostek podcastu by dowiedzieć się wiecej o tym niezwykłym okresie i jego tradycjach.

# Podcast Posłuchaj Plus Minus Odcinek41 Jaki jest sens samotnych świąt?

Najbliższe święta Bożego Narodzenia dla większości z nas będą ponownie zupełnie inne, niż którekolwiek poprzednie. I to nie tylko z powodu szeregu odgórnych ograniczeń, ale też niepokoju, który podziela wielu z nas, o konsekwencje gromadnych spotkań i w tym o zdrowie naszych bliskich, babć, dziadków, a nawet rodziców. Podcast Michała Szułdrzyńskiego, nawiązuje do tematyki koronawirusa i mówi o tym jak podczas nadchodzących świąt możemy odczuć pustkę, smutek i żal. Odpowiada na pytania czy spędzanie świąt z najbliższymi, zjeżdżanie się całych rodzin w jedno miejsce jest tylko kulturowym przyzwyczajeniem, czymś z czego, przez sanitarną ostrożność, bez ryzyka utraty czegoś naprawdę ważnego można akurat w tym roku zrezygnować? Czy może święta spędzane w samotności tracą nie tylko na swoim klimacie, ale też na sensie?

Mówi o tym, że spędzanie Wigilii w rodzinnym gronie to coś więcej niż tradycja. To też budowanie, a czasami wręcz odbudowywanie więzi. W tym roku niektórzy z nas takiej okazji mieć nie będą, a inni z nas już nie spotkają się z bliskimi, którzy jeszcze do niedawna byli w naszym życiu. Czy więc, te z definicji radosne święta, spędzane w samotności lub w ograniczonym gronie, tracą swoją magię, swój sens? Zapraszamy Was do posłuchania refleksji na ten temat.

# Podcast Tok FM Jak zwrócić nieudane prezenty świąteczne?                                                           

Prowadzące Agata Kowalska i Małgorzata Cieloch dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze zwracaniem nieudanych prezentów gwiazdkowych. Rozmawiając o tym w jaki sposób zwrócić nieudane prezenty świąteczne bądź je wymienić, gdy trafił nam się zły rozmiar lub nielubiany kolor, omawiają regulaminy obowiązujące w poszczególnych sklepach i przybliżają nam istniejące prawa konsumenta. Jednocześnie zwracają naszą uwagę na to jakie koszta ponosi zarówno konsument jak i sprzedawca w przypadku zwrotu produktu. Ten podcast jest dla wszystkich, którzy nie są zadowoleni z otrzymanych prezentów świątecznych, bądź mają własną działalność gospodarczą i chcą się dowiedzieć więcej na ten temat.

# Podcast Welcome To Tinsel Town A Christmas Adventure

Ten podcast to świąteczna, pełna mikołajowych prezentów i zabaw w śniegu, propozycja dla dzieci. ‘Welcome to Tinsel Town’, inspirowany filmami świątecznymi dla dzieci to ambitny i wciągający podcast, który zaprasza słuchaczy na zabawną przygodę w magicznym królestwie Tinsel Town. To 7-odcinkowe słuchowisko opowiada historię tytułowego Tinsel Town, gdzie codziennie obchodzone są Święta Bożego Narodzenia, jednak w obliczu źle wypowiedzianego życzenia tradycja ta może zostać zrujnowana. Pełen niespodziewanych zwrotów akcji i nietuzinkowych postaci zaprasza wszystkie grupy wiekowe do słuchania.

# Podcast TDI School of Coaching z Elą Krokosz Odcinek 68 Życzenia Świąteczne 

Pomimo tego, że wielu z nas nie jest w stanie dzielić tego czasu ze sobą ze względu na trwającą pandemię koronawirusa to warto w tym okresie być blisko, nawet jeśli tylko myślami z ważnymi dla nas osobami.

Podcast ten w sposób niestandartowy przesyła świąteczne, płynące prosto z serca, życzenia nam wszystkim.

[AD]


*BOOK CLUB PPA

Nasze inspiracje do czytania.

W naszych propozycjach do czytania podobnie chcieliśmy się skupić na inspiracjach, które opowiadają nie tylko ciekawe historie ale też umiejętnie poruszają trudniejsze tematy. Nie są to pozycje najnowsze, ale naszym zdaniem wspaniale oferują komfort spowolnienia i jednocześnie otwierają przed nami drzwi porywających narracji.

Queenie” to debiutancka powieść napisana przez Candice Carty-Williams. Umiejscowiona w południowym Londynie opowiada historię tytułowej Queenie, która pod podszewką kumulujących się codziennych wyzwań – rozpadającej się relacji, nietuzinkowej przyjaźni i odbierającej radość pracy – czuje się w swoim życiu zagubiona. Skupiona na tym by bez względu na wszystko iść do przodu zauważa jak powoli staje się to dla niej coraz trudniejsze. Nieumiejąca odnaleźć się w obliczu zalewających ją niespodziewanie nowych emocji bagatelizuje je. Jednak, gdy ich intensywność narasta musi się zatrzymać i uważniej przyjrzeć temu co odczuwa. Tym samym, czytelnikowi powoli wyłania się wnikliwie napisana opowieść o tym jak traumatyczne doświadczenia poprzednich pokoleń kształtują nie tylko naszą historię rodzinną, ale również osobiste wybory, których dokonujemy na co dzień i jak tylko nasza otwartość na ich pełne przyjęcie pozwala nam pójść w życiu do przodu.

„Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze” (ang. „Eleanor Oliphant is completely fine”) Gail Honeyman opisuje losy z pozoru ’dziwnej’ Eleanor, która wiedzie proste, chociaż pozbawione większych wydarzeń życie. Jej cotygodniowa rutyna jest silnie zakorzeniona i bardzo przewidywalna, co nie do końca pasuje do wymagań otaczającego ją świata. Eleanor bacznie przyglądając się swojemu otoczeniu chętnie dzieli się z nami swoimi obserwacjami, które z humorem przybliżają nam jej perspektywę. Z czasem coraz dogłębniej poznajemy zarówno przyczyny jej izolacji jak i krajobraz rządzących nią emocji, budując tym samym w sobie rozumienie dla jej wyborów. Opowiedziana lekko historia oferuje intrygujące zwroty akcji, które wymuszają na Eleanor wyjście ze swojej strefy bezpieczeństwa i w efekcie zbliżenie się do unikanych przez nią wcześniej granic otaczającej rzeczywistości.

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (ang. „The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared”) Jonasa Jonassona to nietuzinkowo napisana historia wydarzeń XX wieku z perspektywy życiowych przygód tytułowego Stulatka. Pełna humoru i zaskakujących sytuacji akcja powieści zaczyna się w dniu setnych urodzin bohatera, który tego dnia postanawia uciec z domu spokojnej starości, gdzie aktualnie mieszka. Przeplatana historycznymi retrospekcjami dynamicznie rozgrywająca się opowieść o kolejnych losach uciekiniera buduje pełną humoru historię życia Stulatka.

[KW]


*FIT CLUB PPA

Nasze inspiracje do podejmowania aktywności fizycznej w życiu codziennym.

Zarówno okres świąteczny jak i okołoświąteczny może być wzywaniem dla naszej codziennej rutyny. Pomału pojawiają się na nowo w naszym życiu firmowe imprezy drinki po pracy, a przed nami jeszcze liczne spotkania z rodziną i wiele świątecznych kolacji. Od razu możemy stwierdzić ze czasu na aktywność fizyczną nie zostanie nam zbyt wiele. Na podstawie przeprowadzonych badań wynika, ze większość ludzi ma tendencję do przybierania na wadze w okresie świątecznym. Uważa się, że nadmierne jedzenie jest główną przyczyną dodatkowych kilogramów, ale jest to również spowodowane brakiem aktywności fizycznej i ćwiczeń. Chcemy Was tutaj zainspirować do tego jak możemy zachować formę i jednocześnie cieszyć się świątecznym sezonem? 

Okres świąteczny nie musi być dla nas przykrym momentem odmawiania sobie wszystkiego na co mamy ochotę. Poniżej przedstawiamy Wam listę paru zasad, które nam pomogą zachować dobrą formę:

 • Jedz małe ilości 
 • Delektuj się – jedz powoli
 • Nie pomijaj posiłków – nie głodź się na kilka dni przed Wigilia 
 • Wypijaj szklankę wody pół godziny przed posiłkiem
 • Bądź aktywny 

Okres świąteczny to czas, który często spędzamy z rodziną bądź w większym gronie. Nie musimy tego czasu spędzić całkowicie siedząc przy stole. Zachęcamy Was tutaj do wspólnego próbowania różnych rodzajów aktywności w tym czasie. Spacer po lesie, sporty zimowe na sztucznie naśnieżonym stoku, łyżwy, sanki, taniec to tylko niektóre propozycje, które pozwalają nam wprowadzić trochę ruchu w świąteczną rutynę i dobrze się przy tym bawić, a jednocześnie poprzez trening i różne formy aktywności fizycznej zniwelować brak diety.

[PZ]Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie: 

 Kasia Wójcicka (Koordynator): 
Jestem Psychologiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z uzależnieniami, motywacją do zmian zachowania i radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dodatkowo jako terapeutka w podejściu Terapii Poznawczej z Elementami Uważności (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) łączę w swojej pracy metody skupiające się na odbudowywaniu komunikacji miedzy ciałem i umysłem. Studiowałam psychologię w Warszawie i Londynie, a trening Terapii Uważności ukończyłam na Uniwersytecie w Oksfordzie.

 Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA):
Jestem absolwentka wydziału Psychologii I Neuronauki Uniwersytetu Birkbeck w Londynie. Piszę dla was artykuły o najnowszych, edukacyjnych i najbardziej ekscytujących podcastach. Żyję według cytatu: „Aby osiągnąć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz chcieć zrobić coś, czego nigdy nie zrobiłeś”.

 Marzena Filipiak (Book Club PPA): 
Mam na imię Marzena. Jestem studentką 3 roku pielęgniarstwa zdrowia psychiatrycznego w Wielkiej Brytanii. Pracuję również jako pomoc pielęgniarza na różnych oddziałach, m.in. psychiatrii dorosłych oraz osób po 65 roku życia, neurorehabilitacji oraz hospicjum. Mam 6-letnią córkę, z którą staram się spędzać dużo czasu ucząc jej dobroci dla drugiego człowieka. W wolnym czasie staram się poszerzać moją widzę z zakresu psychologii oraz propagować ją wśród Polonii na terenie Wielkiej Brytanii poprzez moje konto na Instagramie. Zdecydowałam się dołączyć do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, aby dzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a także zyskiwać nowe umiejętności. Ponad to mam wielką nadzieję, że pisanie artykułów w języku polskim, pomoże mi, aby zyskać pewność siebie w wysławianiu się w tym pięknym języku.

 Paulina Zakowska (Fit Club PPA):
Cześć 🙂 Mam na imię Paulina i od 7 lat mieszkam w Londynie. Studiowałam zarządzanie na Politechnice Poznańskiej i obecnie zajmuje się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami. Ukończyłam kurs na instruktora siłowni oraz  trenera personalnego. Od kilku lat moim największym hobby jest fitness. Jest to dla mnie forma terapii, która zawsze poprawia mi nastrój i sprawia, ze wszystkie złe emocje odchodzą a ja znowu jestem odprężona, pełna energii i uśmiechnięta. Ponadto lubię podróżować i kocham zwierzęta, a zwłaszcza psy.

 ***
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.
Piszcie do nas na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s