
Shinrin Yoku (jap. shinrin – las, yoku – kąpiel) to japońska terapia poprzez zmysły. W Japonii to bardzo popularna praktyka stosowana od lat 80. XX wieku. Jest to odpowiedź na dzisiejsze czasy, gdzie technologia ciągle postępuje i coraz więcej rzeczy możemy zrobić bez wychodzenia z domu. Badacze odkryli, że przyczyną uczucia komfortu w kontakcie z naturą jest proces ewolucji człowieka. Życie w nowoczesnym świecie, gdzie nie otacza nas natura jest niezwykle stresujące, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o kontakt z przyrodą na co dzień.
Badania potwierdzają zbawienny wpływ kąpieli leśnych na nasze samopoczucie. Udowodniono, że obniżają one stres oraz poziom napięcia i lęku, dodają energii i wspierają leczenie chorób psychosomatycznych jak i nowotworowych.
Bardzo ważną zasadą kąpieli leśnych jest to, aby czerpać z nich wszystkimi zmysłami. Podziwiać różne odcienie zieleni, wsłuchiwać się w szum drzew lub śpiew ptaków, dotknąć pnia drzewa, oddychać świeżym powietrzem, usiąść na ziemi.

Według badań osoby mieszkające blisko lasów lub często praktykujące kąpiele leśne są bardziej energiczne i mają większe poczucie celu w życiu. Przyroda ma ogromne korzyści dla ludzkiego mózgu i przejawia się to poprzez zwiększone szczęście czy lepsze samopoczucie.
W lasach występują fitoncydy, które są określane naturalnymi antybiotykami. To substancje wytwarzane przez grzyby i porosty, które wdychamy ze świeżym, leśnym powietrzem. Dzięki nim możemy wydłużyć nasz sen, poprawić odporność (poprzez pobudzenie układu immunologicznego), obniżyć poziom hormonów stresu i zwiększyć liczbę komórek antynowotworowych. Efektywność shinrin-yoku to nie tylko zasługa fitoncydów, w końcu oddziałują one tylko na zmysł węchu.

Udowodniono, że dotyk drewna obniża ciśnienie krwi. Dobrze jest otaczać się również drewnem w domu, najlepiej w jak najbardziej naturalnej wersji.
Rytuał Shinrin Yoku powinniśmy praktykować świadomie. Nigdy w pośpiechu, najlepiej zaplanować sobie na to kilka godzin. Nie korzystamy wtedy z żadnych rzeczy, które mogłyby nas rozproszyć, na przykład muzyki, telefonu. Wchodzimy do lasu, uspokajamy oddech, powoli się rozglądamy i spacerujemy. Staramy się dostrzec każdy detal – najmniejszy zapach i cichy szelest. Skupiamy się wyłącznie na otaczającej nas przyrodzie.
***
Bibliografia
1. Hansen MM, Jones R, Tocchini K. Shinrin-Yoku (Forest Bathing) and Nature Therapy: A State-of-the-Art Review. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2017; 14(8):851. https://doi.org/10.3390/ijerph14080851
2. Tsunetsugu Y, Park BJ, Miyazaki Y. Trends in research related to “Shinrin-yoku”(taking in the forest atmosphere or forest bathing) in Japan. Environ Health Prev Med. 2010;15(1):27.
3. Qing Li, Sztuka i teoria kąpieli leśnych, Wydawnictwo Insignis 2018.

