KWARTALNIK PPA

Kwartalnik PPA – wydanie 1/2022

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was bardzo serdecznie w naszym pierwszym wydaniu w 2022 roku.

Piszemy do Was w czasie globalnego niepokoju, gdy tak jak wielu z Was z dnia na dzień uważnie śledzimy wydarzenia w Ukrainie. Planując to wydanie na początku roku mieliśmy nadzieję, że jego tematyka idealnie wpisze się w zbliżającą się wiosnę. Po kolejnym pełnym wyzwań roku z utęsknieniem czekaliśmy na wydłużające się dni, słoneczne ciepło i powiew wiosennej świeżości. Gdy zaczynaliśmy pisać to wydanie nic jeszcze nie zapowiadało wydarzeń, które obecnie towarzyszą nam codziennie. Planowany przez nas temat związany był z nadchodzącą zmianą sezonów i wątkiem nowych początków do jakich często nas ten okres w roku inspiruje. Chcieliśmy się z Wami podzielić naszym refleksjami i motywacjami, które nam obecnie towarzyszą, jednocześnie nie zapominając o tym byśmy dbali o siebie w planowaniu ’nowego, pozytywnego jutra’. Zastanawialiśmy się dużo nad tym co dalej z naszym obecnym wydaniem, jakie powinno przyjąć formę, o czym chcemy napisać. Kwartalnik jako publikacja chce popularyzować inspirujące treści zachęcające nas do samorozwoju i pozytywnego działania. Trudno jednak jest nam myśleć o samorealizacji obserwując innych, których podstawowe potrzeby są zagrożone, a życie zawęża się do przetrwania. Wiemy, że wielu z Was jest w bliskim kontakcie w tym pomagając bezpośrednio, angażując się w różne inicjatywy wspierające Ukrainę. Postanowiliśmy zatem zostawić tutaj nasze oryginalne teksty, które mamy nadzieję dadzą Wam inspirację by dbając o innych zadbać również o siebie. Pomagając innym najbardziej czerpiemy z własnych zasobów i energii, tym bardziej więc zachęcamy Was do regularnych chwil zatrzymania w celu odbudowywania własnej mocy. Równocześnie publikujemy w tym wydaniu również inspiracje, które mamy nadzieję wesprą Was w Waszych działaniach pomocowych i pozwolą na rozbudowanie rozumienia w byciu z traumą, która nam obecnie towarzyszy. Zamieniliśmy zatem nasz Film Club PPA na miejsce, gdzie opisujemy niektóre z dostępnych webinarów poruszające temat traumy wojennej. Zmiana jest również w kolumnie Fit Club PPA, gdzie piszemy tym razem jak zadbać o siebie by być ’fit’ emocjonalnie i mieć siłę na kontynuowanie naszych codziennych fizycznych aktywności.

Jak zawsze oczywiście zachęcamy Was do kontaktu z nami – jesteśmy bardzo ciekawi tego co Wam obecnie pomaga, co Was inspiruje, wspiera, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym tym bardziej w obecnym czasie.

Piszcie do nas ze swoimi obserwacjami i inspiracjami na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org .

Miłego czytania!

Zespół PPA


*SPIS TREŚCI*

 • PPA News
 • Film Club PPA
 • Podcast Club PPA
 • Book Club PPA
 • Fit Club PPA
 • Półka inspiracji

*PPA NEWS

Tutaj dzielimy się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy aktualnie zaangażowani.

Nasze projekty nieprzerwanie planują kolejne, mające na celu wspieranie Was działania. Polecamy Wam ich śledzenie tutaj: 

Przypominamy Wam również o naszym udzielającym pomocy psychologicznej projekcie Konsultacje Psychologiczne. Wszystkich chętnych by skorzystać z jego oferty zapraszamy do kontaktu pisząc na adres:  konsultacje@polishpsychologists.org.

Na bieżąco możecie nas też znaleźć na naszym profilu na LinkedIn, stronie na Facebooku oraz koncie na Instagramie.


*FILM CLUB PPA

Nasze inspiracje do oglądania.

W tym wydaniu nasz klub filmowych inspiracji zamieniamy w miejsce motywujące nas do poszerzania wiedzy w temacie pracy pomocowej i wspierania innych z doświadczeniem traumy wojennej. Ta decyzja nie była dla nas łatwa, ale o czymkolwiek nie próbowaliśmy pisać odzywała się w nas chęć podzielenia się praktycznymi inspiracjami, które pomogą nam się obecnie wzmocnić.

Polecamy Wam szczególnie kanał YouTube Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS prezentujący szeroką ofertę webinarów z zakresu zarówno psychologii, jak i terapii. Znajdziecie tam rozmowy z doświadczonymi praktykami, którzy przybliżają specyfikę pracy terapeutycznej z konkretnymi problemami terapeutycznymi (m.in. uzależnienia, zaburzenia osobowości), ale też chętnie dzielą się szczegółową wiedzą związaną z istnieniem poszczególnych zjawisk psychologicznych (np. wpływu stresu na nasz organizm). Wśród oferowanych webinarów dostępna jest również bogata oferta pozycji dotykających tematu traumy wojennej, z których gorąco polecamy Wam poniższe:

Idąc podobnym torem Uniwersytet Śląski również dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w ramach webinaru „Pierwsza pomoc psychologiczna po doświadczeniu traumy i katastrofy losowej” prowadzonego przez Dominika Adamka.

A na koniec chcemy Wam jeszcze polecić parę źródeł, które obszerniej nawiązują do kolejnego etapu niesienia pomocy jakim jest planowanie długoterminowego wsparcia dla uchodźców:

Mamy nadzieję, że powyższe źródła dostarczą Wam materiału do refleksji i inspiracji oraz wzmocnią w obliczu niełatwej codzienności.

[KW]


*PODCAST CLUB PPA

Nasze inspiracje do słuchania.

Jeśli od dłuższego czasu dręczy Cię poczucie marnowania życia, jeśli zastanawiasz się, dlaczego zajmujesz się nie tym, czym chcesz, jeśli nie pamiętasz, jak to jest marzyć i realizować marzenia, najwyższa pora zmienić ten stan rzeczy. Nie chcesz chyba do końca życia tkwić w zaklętym kole niemożności i rutyny? Na pewno nie, skoro w ręce wpadł Ci nasz Kwartalnik, w którym znajdziesz wiele rekomendacji książkowych, filmowych oraz podcastów. Poprzez nasze polecenia i rekomendacje zawarte w tym wydaniu chcemy zachęcić się do bliższego poznania własnych możliwości, by z czasem nauczyć się żyć pełnią życia i maksymalnie wykorzystywać tkwiący w Tobie potencjał. Co naprawdę się dla Ciebie liczy? Co w Twoim własnym życiu stanowi największą wartość? Gdzie tkwi źródło Twoich lęków i ograniczeń? Może zazdrościsz innym i nie umiesz odnaleźć się w relacjach służbowych? Może skupiasz się na irytujących drobiazgach, by przykryć wewnętrzny niepokój? Może bezkrytycznie wierzysz w stereotypy i to utrudnia Ci funkcjonowanie? 

W tej kolumnie naszego Podcast Club znajdziesz pozycje, które dzielą się wiedzą na temat jak lepiej możemy dbać o siebie i swoje samopoczucie tak by jednocześnie zadbać o swoje ciało i umysł.

 • Nowe początkiTeenage Room 17: to nasze pierwsze polecenie podcastu, którego odbiorcami są nastolatki. Teenage Room w kolejnych odcinkach dzieli się tym co ją samą motywuje i jak być bardziej zdyscyplinowanym w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ten odcinek kierowany jest do tych, którzy będą rozpoczynać kolejny etap swojej edukacji i przed nimi niełatwy wybór szkoły średniej czy studiów. Zachęcając do osobistej refleksji na temat naszych dalszych celów próbuje szukać odpowiedzi na pytania o to które studia są najbardziej przyszłościowe? Jakie studia wybrać żeby zadbać o sytuację na rynku pracy i nie cierpieć przez nastepne lata? Jest to krótki podcast dla każdego nastolatka dla którego ważne jest osiągniecie wymierzonego celu.
 • Jak schudłem 20kg?Więcej niż zdrowe odżywianie: to podcast dotyczacy tematów zdrowego trybu życia, w którym znajdziecie dużo praktyczenej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania się, jak również ciekawostki oraz tematy ogólnorozwojowe (kariera zawodowa, życie osobiste). Autorem podastu jest Michał Jaworski, który opowiada on o tym jak udało mu się zrzucić 20kg bez katorniczych ćwiczeń oraz głodowania. Zwracając uwagę na to czym karmimy nasze ciało i umysł zachęca do wprowadzenia zmian, które pomogą nam w zrzuceniu nadmiernych kilokramów.
 • Jak wzmacniać swoją pewność siebie?Edyta Zając: podcast inspirujący do zadbania o swoją pewność siebie. Autorka przekonuje nas, że pewność siebie jest jak mięsień nad którym praca trwa całe życie, a jej rosnąca siła zależy zarówno od treningów, jak i gotowości do podejmowania wyzwań i bycia w tym procesie uważnym. Mówi, że raz wypracowana pewność siebie nie wystarcza na całe życie. Każde nowe doświadczenie, pojawiające się emocje, codzienne wydarzenia – wszystko to zmienia nasze podejście do własnych celów i kolejno testuje naszą pewność siebie. Przy okazji też skłania nas do dalszej nad nią pracy. Wypracowywanie nowych umiejętności to proces, na który składa się specjalistyczna wiedza podnosząca naszą świadomość, narzędzia pozwalające nam wprowadzanie nowych nawyków oraz czas, niezbędny do tego, byśmy zaczęli zmieniać sposób myślenia o sobie samym. Budowanie pewności siebie jest zatem procesem, który potrzebuje regularnego zaangażowania, by przyniósł pożądane efekty.
 • Jak ćwiczyć i dbać o siebie?Podcast Charyzmatyczny Dawida Straszaka z Łukaszem Choińskim trenerem personalnym (gościnnie): podcast, który porusza temat zmienności trendów w naszej perspektywie na otaczający świat. Mówi o tym jak zmieniły się nasze możliwości dotyczące swobodnej kompozycji naszej codziennej diety. Gdy paręnaście lat temu ten wybór był ograniczony, jednocześnie mniejsza była dostępność chemicznie przetwarzanej i zmodyfikowanej żywności. Łatwiej było nam wtedy postawić na produkty naturalne, gdzie ograniczona dostępność gotowych dań nie kusiła nas wygodą w swoim przygotowaniu. Dziś, gdy szybkie jedzenie jest popularne i łatwo dostępne jednocześnie powstaje coraz więcej sklepów ze zdrową żywnością ekologiczną a także większa liczba restauracji ją promuje. Obecnie w modzie jest jest bycie fit, zdrowe jedzenie oraz aktywne spędzanie czasu. Gość tego odcinka podcastu Łukasz Choiński opowiadając o roli trenera personalnego wspomina również o motywacji w treningach, o tym, jak ćwiczyć by zredukować tkankę tłuszczową lub przybrać masy mięśniowej i jakie efekty mogą nas spotkać w wyniku ćwiczenia.
 • Jak szczęśliwie patrzeć na to co nas otacza i nie martwić się na zapas?Podcast Nataszy Kotarskiej Spokój w wielkim mieście: podcast zadaje pytanie o to co możemy zrobić, by poczuć więcej szczęścia? Trudno jest np. zmienić miejsce zamieszkania, ale możemy podjąć działania, które – jak dowodzą wyniki badań – mogą zwiększyć nasze zadowolenie z życia. Wiemy, że lek na szczęście nie istniej, ale możemy spróbować zmienić swoje nastawienie do życia. Sprawdź, co zrobić, aby być szczęśliwym słuchając tego odcinka podcastu Nataszy Kotarskiej, której gościem jest Dagmara Skalska (Projekt Egoistka). Kolejne odcinki opowiadają o tym jak być dobrym dla siebie i dla świata, jak odnaleźć wewnętrzną harmonię ale też jak dbać o planetę – a wszystko to razem z nietuzinkowymi gośćmi – idealne do słuchania na początek dnia.
 • Wellness and Breathwork PracticesThe one you feed: autor podcastu, Josh Trent, jest założycielem Wellness Force Media, gospodarzem podcastu Wellness Force i twórcą programu BREATHE: Breath & Wellness. Josh spędził ponad 19 lat jako trener, badacz i facylitator, popularyzując wiedzę o inteligencji fizyczną i emocjonalnej, by dobrze prosperować w naszym współczesnym świecie. Misją Wellness Force jest szerzenie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego poprzez podcasty, programy, a także budowanie globalną społeczność, której celem jest optymalizacja naszego potencjału do dobrego życia. Ten odcinek omawia sposoby wdrażania sprawdzonych praktyk oddechowych by zadbać o siebie pozbywając się złych nawyków i zbudować dla siebie nowe, lepsze życie. 

Zachęcamy Was serdecznie do słuchania!

[AD]


*BOOK CLUB PPA

Nasze inspiracje do czytania.

Subtelnie o kobiecej sile, czyli o Czułej Przewodniczce. W dzisiejszej rzeczywistości trudno jest pozostać sobą. Odgrywamy wiele ról, spełniamy wiele oczekiwań, dążymy do wielu celów. Czasem w natłoku zdarzeń i wyzwań dnia codziennego gubimy tą część nas samych, która broni naszych granic, poczucia ważności i pozytywnej samooceny. Natalia de Barbarro w swojej książce przedstawia trzy mieszkanki naszych umysłów: Potulną, Męczennicę i Królową Śniegu. Uczy nas ich roli, funkcji, zalet oraz wad, a przede wszystkim pokazuje nam jak rozpoznać ich głos w nas samych by móc nawiązać z nimi dialog. To, zdaniem autorki, najprostszy sposób by poczuć w sobie siłę, piękno i  własną prawdę, do której doprowadzi nas nasza osobista Czuła Przewodniczka.

Napisana w lekkim tonie pozycja Natalii de Barbarro skłania do refleksji nad tym jak same postrzegamy siebie, czy nasze myśli i osądy wspierają nas w naszym życiu, czy nie są jedynie echem przeżytych traum i wcześniejszych rozczarowań. ‘Czuła Przewodniczka’ będzie, naszym zdaniem, wspaniałą towarzyszką zarówno wczesnowiosennych wieczorów jak i zatłoczonych dojazdów do pracy. Wspiera, inspiruje, poprawia nastrój, zdaje się umówić; ‘Ja też tak mam, nie jesteś sama’. A przecież czułość oraz wyrozumiałość dla samych siebie jest tym czego każda z nas potrzebuje w tych niespokojnych czasach.

[AS]

„Droga do siebie. O poczuciu wartości” Ewy Woydyłło – psycholożki i terapeutki uzależnień, to tegoroczna pozycja zaadresowana do osób, które chcą zgłębić tematykę samoakceptacji a także poddać refleksji przekonania i nawyki, które kierują ludzkim zachowaniem na co dzień. Autorka książki, w merytoryczny, a zarazem przystępny sposób opowiada o tym, skąd bierze się poczucie wartości a także tłumaczy na podstawie przykładów własnej pracy, jak myślenie o sobie może decydować o postrzeganiu rzeczywistości. „Droga do siebie” może się dla nas stać impulsem do większej troski o własny komfort psychiczny. W książce zawarty jest również rozdział poświęcony perfekcjonizmowi, z którym obecnie wielu z nas się zmaga. Woydyłło nie tylko w trafny sposób pokazuje, jak dążenie do nierealistycznie wysokich standardów może być dla nas niebezpieczne, ale też sugeruje, że tendencje te można wykorzystać w procesie dbania o siebie. Dążąc do zmiany przekonań, które towarzyszą nam każdego dnia, koniecznie jest wybaczenie sobie i ludziom wokół nas. Autorka zachęca swojego czytelnika do zaprzestania karania siebie za błędy i do nauki pozytywnego dialogu, kierowanego do własnego Ja w codzienności. 

Irvin D. Yalom jest profesorem psychiatrii a także psychoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem pracy z ludźmi. Jedną z jego książek jest pozycja zatytułowana„Kat miłości”, która opowiada prawdziwe historie klientów, którzy uczestniczyli w procesie prowadzonej przez niego psychoterapii. Trudne doświadczenia tych osób, przeplatane z refleksjami terapeuty, skłaniają czytelnika do refleksji nad własnymi trudnościami. Książka ta opowiada o cierpieniu, które mimo swojej indywidualności dotyczy każdego człowieka. Irvin Yalom, jako przedstawiciel egzystencjalnego podejścia w psychoterapii, zachęca by spróbować nadawać sens trudnym wydarzeniom w życiu. Jak mówi autor, nie jest to łatwe zadanie, by w obliczu cierpienia umieć odnaleźć jego sens, jednak jeśli się to uda, możliwy jest rozwój jak i symboliczny nowy początek. Pomimo trudnej tematyki poruszanej w książce, słowa terapeuty dają nadzieję na szczęśliwe życie pomimo trudnych wydarzeń i cierpienia. Pozycja Yaloma może być dobrym wyborem dla tych, którzy czują się osamotnieni w swoich problemach a także dla osób poszukujących sensu na drodze zmian we własnym życiu. 

[MW]


*FIT CLUB PPA

Nasze inspiracje do podejmowania aktywności fizycznej w życiu codziennym.

Nasza kolumna Fit Club PPA ma obecnie chwilową przerwę. Czujemy się trochę zawieszeni między uparcie powracającą zimą, a obietnicą niedalekiej wiosny, gdzie zmęczenie otaczającymi nas globalnie trudnościami bierze często górę. Niejednokrotnie pisaliśmy tutaj o zaletach regularnego ruchu fizycznego, motywując tym samym zarówno Was jak i siebie samych do działania na co dzień. W tym wydaniu, nawiązując do naszego tematu przewodniego, chcemy zaproponować Wam coś odmiennego. Jako strategię dbania o siebie polecamy Wam zatrzymanie. Zatrzymanie się dosłowne poprzez zaprzestanie robienia cokolwiek w danym momencie robicie (nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie siebie i innych) i pozwolenia sobie na chwilę bezruchu. Może po wcześniejszym, uważnym, rozejrzeniu się dookoła by na nowo odnaleźć się we własnym otoczeniu by następnie poczuć gdzie i w jakiej pozycji jest obecnie nasze ciało, czy jest nam wygodnie i czego w danym momencie potrzebujemy. Następnie, zanim odpowiemy na nowo zauważone przez nas potrzeby, zachęcamy Was by pobyć chociaż chwilę (wystarczy 30 sekund) w tym zatrzymaniu z samym sobą. A dla tych z Was, którzy po kilku próbach mają ochotę na większą dawkę inspiracji polecamy materiały dostępne na kanale YouTube Tary Brach, która jest psychologiem i nauczycielem medytacji. Poniżej zamieszczamy linki do nagrań wspierających proponowaną przez nas praktykę zatrzymania:

Miłego zatrzymywania i bycia ze sobą Wam życzymy!

[KW]


*PÓŁKA INSPIRACJI

Tym razem dzielimy się z Wami postem napisanym przez Akademię Wiedzy Obywatelskiej, w którym zebrane zostały informacje na temat możliwości pomocy Ukrainie.

https://aleksandramorawiak.com/sercem-z-ukraina/

Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie: 

Kasia Wojcicka (Koordynator, Film Club PPA, Fitness Club PPA): Jestem Psychologiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z uzależnieniami, motywacją do zmian zachowania i radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dodatkowo jako terapeutka w podejściu Terapii Poznawczej z Elementami Uważności (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) łączę w swojej pracy metody skupiające się na odbudowywaniu komunikacji miedzy ciałem i umysłem. Studiowałam psychologię w Warszawie i Londynie, a trening Terapii Uważności ukończyłam na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA): Jestem absolwentka wydziału Psychologii I Neuronauki Uniwersytetu Birkbeck w Londynie. Piszę dla was artykuły o najnowszych, edukacyjnych i najbardziej ekscytujących podcastach. Żyję według cytatu: „Aby osiągnąć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz chcieć zrobić coś, czego nigdy nie zrobiłeś”.
Joanna Szynicka (Book Club PPA): Psycholożka. Absolwentka neurobiopsychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest neuropsychologia, psychologia poznawcza oraz kliniczna.
Martyna Werwinska (Book Club PPA): Jestem studentką czwartego roku psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W obszarze psychologii interesuje mnie szczególnie profilaktyka problemów zdrowia psychicznego, psychoterapia a także wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży. Prywatnie, oprócz czytania książek, uwielbiam taniec, długie spacery oraz kuchnię włoską. 

 ***
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.
Piszcie do nas na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s