KWARTALNIK PPA, Uncategorized

Kwartalnik PPA – Wydanie Świąteczne 2020

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was najserdeczniej w świątecznym wydaniu naszego Kwartalnika. 

Chyba możemy się wszyscy zgodzić, że rok 2020 zaskoczył nas wszystkich.
Nasze poprzednie wydanie, które okazało się na jakiś czas ostatnim, trafiło do Waszych skrzynek na początku tego roku. Niewielu było w stanie przewidzieć wtedy jak diametralnie nasze życie zmieni się w ciagu najbliższych miesięcy.
Koronawirus pomału zaczynał się pojawiać w naszej świadomości, ale zdecydowanie nie był jeszcze głównym bohaterem wiadomości i stron z bieżącymi informacjami. Myśląc tylko o tym, wiemy jak nasze obecne życie odległe jest od codzienności z jaką wkroczyliśmy w styczeń tego roku.

Wszyscy doświadczyliśmy zagubienia, niepewności, strachu i wielu z nas zakwestionowania tego jak na co dzień żyjemy i jak się ze sobą komunikujemy, co jest dla nas ważne. Nie porywamy się tutaj na analizę tych doświadczeń, dla wielu z nas trwają one nieustannie i poziom codziennych trudności się nie zmniejsza, jednak już widzimy jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistości i jak otaczający nas świat poddaje się nieustannej transformacji. To jak pracujemy, uczymy się, spędzamy czas to tylko niektóre z przykładów tego gdzie musieliśmy szybko się zaadoptować. Z jednej strony rewolucja technologiczna przyspieszyła kroku, z drugiej nastąpiło wszechobecne spowolnienie, które pozwoliło odetchnąć przyrodzie, a jednocześnie doświadczyliśmy poziomu stresu porównywanego do zaistniałego przy wydarzeniach głęboko traumatycznych. Koronawirus nie tylko zafundował nam spowolnienie na nieprawdopodobną dotąd skalę, ale też doświadczenie straty w niespotykanym zakresie. I za każdym razem gdy wydawało nam się, że sytuacja się zmienia, powoli wraca do normalności, za chwilę okazywało się to złudne. Z jednej strony jesteśmy pełni nadziei (pojawiła się szczepionka, naukowcy mówią, że pandemie trwają ograniczona ilość czasu), ale coraz bardziej odczuwamy zmęczenie, związane z tym, że mamy za sobą rok pełen niespodziewanych zmian i nieustającego stresu.

Dla PPA był to również okres intensywnych zmian, o których zapraszamy Was do przeczytania więcej w sekcji Kwartalnika specjalnie temu poświęconej.

Dla naszego Kwartalnika natomiast był to stan zatrzymania. Początkowo myśleliśmy, że będzie to jego koniec, ale okazał się czasem hibernacji. Hibernacji, która pozwoliła nam zregenerować siły i powrócić w większym, silniejszym składzie a także, mamy nadzieję, z bogatszą dla Was ofertą.

Pisząc tutaj jednocześnie przeglądam wstęp do naszego świątecznego wydania z zeszłego roku i widzę jak inaczej wchodzimy w ten okres obecnie. Dla wielu z nas te święta i okres noworoczny będą inne. Wcześniejsze nadzieje, że ‚do świąt się wszystko ułoży’ nie spełniły się i ten wyczekiwany tak przez nasz wszystkich okres, kiedy planujemy złapanie oddechu może być trudniejszy niż sobie życzymy.
W tym wydaniu chcielibyśmy zatem zaprosić Was do spowolnienia, pozwolenia sobie na przerwę i przyjęcia tego, że ten okres świąteczny w tym roku będzie inny niż dotychczas. I chociaż może nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami to zachęcamy Was do tego by spojrzeć na niego jako czas refleksji i zbierania sił przed nadchodzącym Nowym Rokiem. Życzenia ‚Spokojnych Świąt’ niosą ze sobą w tym roku wyjątkowe znaczenie.

Na koniec, jak zawsze, chcemy Wam podziękować z głębi naszego redakcyjnego serca najbardziej za to że nas czytacie. Istniejemy tylko dzięki Wam i jak zawsze zachęcamy Was także do dzielenia się z nami Waszymi inspiracjami, odkryciami. Piszcie do nas na adres mailowy podany w stopce z dopiskiem ‚inspiracje’ w tytule.

Spokojnych Świąt!


Zespół PPA


* PPA News
To jedna z kilku nowych rubryk, jakie wprowadzamy w tym wydaniu. Będziemy tutaj dzielić się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy zaangażowani.

2020 okazał się rokiem pełnym najróżniejszych zmian dla naszej organizacji. Na stanowisku CEO powitaliśmy Justynę Kulczyk, Rozalia Adamczyk została Dyrektorem ds. HR, a Emilia Gabara-Kulak objeła pozycję Parnera Biznesowego ds. Rozwoju Personalnego i Organizacyjnego.
Jednocześnie został wznowiony nasz Dział Badań Naukowych DOPRA, a projekty Akademia Kobiety i Coaching nieustannie Was wspierały organizując pełne inspiracji webinary. 
Pomimo tego, że okoliczności zmusiły nas do zamknięcia się i wzajemnej izolacji nieprzerwanie udzielaliśmy pomocy psychologicznej. Projekt Konsultacje Psychologiczne otworzył w okresie marzec – maj specjalną infolinię pomocy Covidowej – raport i statystyki opisowe z Infolinii. Wszystkie osoby w potrzebie nieustannie zapraszamy do kontaktu na konsultacje@polishpsychologists.org.
Ten rok nie przeszkodził nam również w kontynuowaniu współpracy z NHS zapoczątkowanej w 2019 kampanią Every Mind Matters. W tym roku w czerwcu połączyliśmy siły by promować temat przemocy domowej, a we wrześniu ponownie wspieramy Every Mind Matters, o której więcej możecie dowiedzieć się tutaj.

Na koniec zachęcamy Was do śledzenia nas na świeżo odkurzonym profilu LinkedIn, stronie na Facebooku oraz naszym koncie na Instagramie.


The Queen’s Gambit, Netflix

* Film Club PPA
Opisujemy tu nasze filmowe i serialowe, tudzież telewizyjne inspiracje.
W naszej filmowej rubryce tym razem serialowo. Tymbardziej w tym roku z powodu zamkniętych kin i ograniczonych możliwości spędzania wolnego czasu większość z nas zapoznała się bądź odkryła na nowo z ofertami serwisów streamingujących. A w nich nie zabrakło perełek. Jak często tutaj wspominamy telewizja śmiało konkuruje z kinem, a serialowe produkcje nieustannie szyte są z najlepszej jakości tkanin i zaskakują nas swoim kunsztem.
Jednym z takich zaskoczeń okazała się produkcja Netflixa „Gambit Królowej” (The Queen’s Gambit). Z pozoru wydawało się, że ten serial o geniuszu szachowym w kobiecym wydaniu nie oferuje nic nowego. Produkcja jednak wciąga od pierwszych chwil i zanim pierwszy odcinek dobiegł końca już byliśmy ciekawi tego co wydarzy się w życiu z pozoru zwyczajnej Beth. Z jednej strony wydaje się, że jest to historia jakich wiele, a jednak sposób w jaki została opowiedziana i nakręcona smakuje jak najlepsza uczta. Nic nie jest w tym serialu przypadkowe, a stroje, wystrój wnętrz i nieskazitelna dbałość o najmniejsze szczegóły czynią każdy element równie istotnym jak wyśmienita gra aktorska oraz mistrzowsko napisany scenariusz. Serial również porusza wiele ważnych dla nas wątków, o których piszemy więcej w tym wydaniu. Dotyka, między innymi, tematu stawiana sobie celów i budowania wewnętrznej motywacji, ale też zauważania tego co nas wspiera i co jest dla nas ważne. Dla fanów szachów to też nie lada rarytas, bo przedstawione gry są przemyślane i ich reprezentacja jest pozytywnie oceniana przez światowe środowisko szachistów. Natomiast w samym sposobie opowiadania historii odnajdujemy też wspomniane przez nas spowolnienie, do którego Was bardzo w nadchodzącym czasie namawiamy. Niech Gambit Królowej Was do niego zainspiruje.

Normal People, BBC/Hulu

Gdybyście jednak mieli przestrzeń i ochotę na mocniejsze wrażenia to koniecznie polecamy „Normalni Ludzie” (Normal People), którego wejście na ekrany zbiegło się z początkiem pierwszego lockdownu w UK (obecnie jest też również dostępny do obejrzenia w PL). Ta adaptacja powieści Sally Rooney o tym samym tytule od pierwszych chwil zachwyciła publiczność i wywołała falę wielbicieli. Fantastycznie napisany, wyreżyserowany i tak samo pełen skrupulatnie zaplanowanych szczegółów serial zachwyca swoją szczerą reprezentacją emocjonalnego dojrzewania ze wszystkimi jego znanymi nam wzlotami i upadkami. W jednym z odcinków scenariusz przyciąga uwagę widza zdecydowanie jednym z najlepszych obrazów depresji w telewizji. Serial podzielony jest na 30minutowe odcinki, które pozwalają na złapanie oddechu przed kolejną dawką emocjonalnej huśtawki. Polecamy jednak zanim zaczniecie go oglądać zaopatrzyć się w prowiant i chusteczki, gdyby okazało się, że wciągająca fabuła nie pozwala Wam odejść od ekranu. 

Wszyscy jednak wiemy, że nie ma prawdziwych świąt bez obejrzenia chociaż raz ‚Kevin sam w domu’ i dlatego na koniec chcemy Wam przypomnieć listę wspomnianych przez nas wcześniej i dodających świątecznej atmosferze klasyków: 

  • „To wspaniałe życie” (It’s a wonderful life) reż. Frank Capra
  • „To właśnie miłość” (Love Actually) reż.Richard Curtis
  • „Listy do M.” reż. Mitja Okorn
  • „Kiss Kiss Bang Bang” reż. Shane Black
  • „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (In Bruges) reż. Martin McDonagh
  • „Szklana Pułapka” (Die Hard) reż. John McTiernan

Polecamy je z całego serca, tymbardziej, że to co znajome bywa w turbulentnych czasach bardzo kojące.
(KW)


* Podcast Club PPA
Wprowadzamy tą rubrykę by dzielić się z Wami kolejnym kanałem wszechobecnej inspiracji jakim są dla nas podcasty.

Świąteczny okres znów zawitał w naszych domach, choć ten rok był dość inny w porównaniu do wcześniejszych lat. Pandemia wirusa dopadła nas wszyskich, wprowadzając zmiany w naszym życiu.
Virginia Satir, psychoterapeuta, powiedziała: „Życie nie jest takie, jakie powinno być, to jak sobie radzisz, robi różnicę”.
Zatem co robić gdy jest nam ciężko, gdy jesteśmy w ciągłym stresie. Jak sobie radzić podczas pandemii gdy nie możemy spotkać się z naszymi ukochanymi osobami. Jak sobie radzić finansowo oraz cieszyć się świątecznym okresem i postanowieniami noworocznymi. 
Poniżej dzielimy się 3 strategiami myślowymi, które mogą nam w tym pomóc:

  • Myśl pozytywnie:

Brzmi to może jak cliché albo jak przereklamowany slogan. Myślimy „ach to tylko myśli ale jak bardzo mogą nam szkodzić”? To my mamy moc by kontrolować nasze myśli i życie, odzyskać swój potencjał i uwierzyć we własne możliwości oraz czerpać radość z życia . Naprowadzenie myśli na pozytywne tory wprawia nas w pozytywny nastrój. W życiu jest wiele nieprzewidzianych sytuacji które są przyczyną wielu problemów i zmartwień. Pozytywne myślenie to umiejętność wyciągania wniosków z każdej sytuacji, nawet tej niekorzystnej. To nie znaczy, że bagatelizujemy trudne doświadczenie, ale że pomoże nam ono nadać nowy kierunek przy podejmowaniu lepszych dla nas wyborów życiowych.

  • Akceptacja:

Zmiana jest nieuniknioną częścią życia, a wiele aspektów zmieniającego się świata jest poza naszą indywidualną kontrolą. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego jak wirus się rozprzestrzenia, ani tego kiedy w obecnej sytuacji będziemy mogli wreszcie spotkać się z bliskimi. Jednakże skupianie się na wydarzeniach na które nie mamy wpływu wyczerpuje naszą energię zostawiając nas z uczuciem lęku i bezradności. Dlatego istotne jest by zaakceptować sytuację w jakiej się znaleźliśmy i pozwolić sobie skupić się na rzeczach które możemy kontrolować.
Pomocne nam może być zrobienie listy rzeczy na których możemy się skupić i zaplanowanie przyszłego działania. W procesie akceptacji otaczającej nas zmiany pomaga spojrzenie w przeszłość. Patrząc w przeszłość na kryzysowe sytuacje, którym stawiliśmy czoła i jak sobie z nimi poradziliśmy podnosi poziom naszej  pewności siebie w działaniu teraz.

  • Cel i motywacja:

Każdy z nas jest inny i wszyscy mamy różne sposoby na osiągnięcie naszego celu. Różnimy się też rozumieniem tego czym jest dla nas doświadczenie motywacji. Częstą barierą w osiąganiu naszych celów stanowią oczekiwania innych i to ja je do swojej sytuacji odnosimy. Chcielibyśmy zachęcić Was tutaj by przesunąć tą szalę i zainspirować Was do podejmowania działań które są dla Was ważne i które dodają satysfakcji Waszemu życiu. Ważną częścią radzenia sobie z przeciwnościami losu i przetrwania trudnych czasów jest rozwijanie cech takich jak wytrwałość, ale też świadomość, że trudne czasy nie trwają wiecznie. 
W związku z nadchodzącym, nietypowym, świątecznym okresem zachęcamy Was do przetestowania powyższych strategii poprzez czerpanie radości z życia świętując małe zwycięstwa, rozwiązując swoje problemy pojedynczo oraz byciu miłym dla siebie przy robieniu listy postanowień noworocznych.

Słuchając podcastów możemy znaleźć inspirację, podsycić naszą motywację czy pozwolić sobie na chwilę refleksji, ale też uprzyjemnić czas podczas jazdy samochodem, idąc na spacer bądź podczas uprawiania joggingu (o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie piszemy poniżej w naszej kolejnej rubryce).
Tymczasem wśród naszych ostatnich odkryć polecamy Wam do słuchania następujące podcasty:
– Jacek Kłosiński w podcaście „Pomoc w kreatywnej pracy” doradza jak radzić sobie w obszarach wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, kariery, kreatywność i produktywność.
– Dominik Juszczyk w „Z pasją o mocnych stronach” opowiada o tym, jak odkrywać swoje talenty, budować swoje mocne strony i jak z nich korzystać w codziennym życiu.
– Jenna Kutcher w swoim „Goal Digger” dzieli się wskazówkami jak szukać rozwiązania problemów i osiągać cele od początku do końca.
(AD)


* Book Club PPA
Dzielimy się tu z Wami naszymi książkowymi inspiracjami.

Rok 2020.. przyniósł nam więcej niespodzianek, zaskoczeń i nieprzewidzianych zwrotów akcji niż moglibyśmy sobie jakkolwiek wymarzyć. Wchodząc w pierwszy lockdown w marcu tego roku słyszeliśmy o potrzebie zamknięcia jako sposobie na spowolnienie wirusa, który tak naprawdę nie do końca nam jeszcze pokazał swoja moc. Był to czas pełen obaw, nieustannego niepokoju i nagłego stresu, ale jednocześnie wzbudzał naszą ciekawość wprowadzając w nasze życie coś zupełnie nowego. Jedną z pierwszych, bardziej odczuwalnych zmian był wpływ lockdownu na nasze życie codzienne, nasze przyzwyczajenia i rutynę.
Zamknięcie pubów, restauracji, kin, teatrów, ale przede wszystkim szkół i miejsc pracy przyspieszyło rewolucję technologiczną. Zanim jednak to się stało i znaleźliśmy swój własny rytm, znaleźliśmy siebie w tej nowej sytuacji zgubiliśmy się w pustce jaka pojawiła się bez naszego codziennego rytmu pracy. 

O tym właśnie pisze Josh Cohen w swojej książce „Not Working: Why We Have to Stop”. Próbując odpowiedzieć na pytanie jakimi istotami jesteśmy jeśli nie pracujemy, autor tłumaczy, że nie jesteśmy maszynami o nieskończonych zasobach energetycznych i myślowych. Jego zdaniem musimy się zatrzymać, bo czas przestoju i spowolnienia jest dla nas tak samo korzystny rozwojowo jak okresy wytężonej pracy i działania w potrzebie. Zastanawia się też czy wypalenie, którego doświadczamy nie jest wynikiem kryzysu tego nastawionego na nieustanną pracę schematu w którym przypisani do wykonywania konkretnej roli przestajemy siebie i nasze potrzeby rozpoznawać. W serii esejów poprzeplatanych autobiograficznymi wątkami, opowieściami ze swojego gabinetu psychoanalitycznego oraz próbą zrozumienia motywacji wielkich ‚próżniaków’ jak Emily Dickinson, Orson Welles czy Andy Warhol autor przekonuje nas, że zatrzymanie się jest koniecznym etapem każdej znaczącej aktywności.

Zmiana naszego codziennego rytmu przyniosła też nam ze sobą złudne nadzieje na to, że jeśli będziemy spędzać więcej czasu ze sobą w domu to tego czasu będziemy też mieli zwyczajnie więcej. Niektórzy z nas podjęli to wyzwanie z entuzjazmem i radością w oczekiwaniu na odrabianie zaległości czytelniczych, filmowych czy wprowadzanie zdrowych nawyków, które pozwolą nam się wzmocnić albo przynajmniej spowolnić, odreagować i przeczekać ten czas pandemicznych turbulencji. Szybko jednak okazało się, że praca i nauczanie z domu to organizacyjnie nie lada wyzwanie, gdzie nagle nasza przestrzeń domowa musiała zostać przeorganizowana dzieląc się na pracę, szkołę i dom. Dla wielu z nas nie tylko tej przestrzeni okazało się za mało to wliczając w nią pozostałych domowników było w niej nas za dużo. Praca zdalna, nauczanie online i prace domowe, codzienne obowiązki i brak dystansu między poszczególnymi sferami w naszym życiu spowodował wzrost zmęczenia i stresu. Zniknęła początkowa ciekawość, zastąpiła ją frustracja, wybuchy złości, pasma smutku, podwyższony lęk i symptomy depresji. Brak jasnych perspektyw na opanowanie koronawirusa i zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja wprowadziły stres permanentnie w naszą codzienność. A stres kojarzy nam się przede wszystkim z niszczącymi efektami jakie wywiera na nasze życie i zdrowie. 
Z tym powszechnym przekonaniem rozprawia się w swojej najnowszej książce Kelly McGonigal, psycholożka zajmująca się zdrowiem psychicznym na Uniwersytecie w Stanford. W „Sile Stresu” (The Upside of Stress) autorka opowiada o tym dlaczego stres jest dla nas dobry i jak możemy mądrze wykorzystać jego moc z pożytkiem dla siebie. Przekonuje nas do tego, że gdy uczynimy stres naszym przyjacielem nie tylko będziemy bardziej efektowni podejmując wyzwania, które życie nam podsyła, ale też zaowocuje to odbudowaniem naszej wewnętrznej odporności. A czego potrzeba nam obecnie bardziej?

Być może jednak jest też tak, że nie jesteśmy pewni tego co obecnie czujemy, co potrzebujemy, co jest dla nas ważne. Wielu z nas znalazło się w tym roku w obliczu kwestionowania naszego dotychczasowego życia, wyborów, zagubieni w tym co czujemy na co dzień. Po chwilach entuzjazmu, momentach zwątpienia, zmęczenia nieustanną niepewnością przeplataną przebłyskami nadziei możemy czuć się zdezorientowani. Jeśli brzmi to dla Was znajomo bardzo polecamy książkę Tiffany Watt Smith „Księga Ludzkich Uczuć” (The Book of Human Emotions). Jest to swoista encyklopedia i zarazem słownik, którego celem jest przybliżenie nam wielopłaszczyznowego świata emocji poprzez próbę ich uschematyzowania. Porządkując opisywane emocje łączy ona w sobie historię, rozwój języka,  zmieniającą się obyczajowość z wiedzą medyczną. Autorka maluje w ten sposób, od pierwszego słowa wciągające, opowieści gdzie poszczególna emocja staje się głównym bohaterem związanej z nią historii, a nie tylko znanym nam opisem stanów emocjonalnych innych postaci jako tło dla pozostałych wydarzeń. Jest to też swoisty przewodnik oferujący swoją wiedzą pomoc czytelnikowi dając mu szansę na odnalezienie się w tym co aktualnie czuje.
(KW)


* Fit Club PPA
W naszej nowej rubryce ‚Fit Club PPA’ będziemy inspirować Was do podejmowania aktywności fizycznej pisząc o tym jak ważna jest ona w naszym codziennym życiu. 

Regularne ćwiczenia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, co potwierdzają niejedne badania naukowe mówiące p pozytywnym wpływie ruchu na nasze zdrowie psychiczne. Przeprowadzone w ostatnim czasie przez Harvard T.H. Chan School of Public Health badania, potwierdziły że ​​bieganie przez 15 minut dziennie lub godzinny spacer zmniejszają ryzyko depresji o 26%. Ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom serotoniny w mózgu, która jest często potocznie nazywana hormonem szczęścia. Ponadto regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na dobry wygląd naszej sylwetki, ale też zwiększa naszą koncentracje, sprawność umysłu oraz podnosi samoocenę. Dodatkowo pozwala zredukować stres, obniżyć poziom wewnętrznego niepokoju i co za tym idzie podnosi jakość naszego snu. 
Wystarczy, że zaprosimy naszych bliskich bądź znajomych na wspólny spacer czy bieganie. Nie zniechęcajmy się jeśli brakuje nam towarzysza i zacznijmy solo. Bieganie na pewno poprawi nam samopoczucie, a w towarzystwie innych biegaczy nie będziemy sami. 
Od następnego wydania będziemy się z Wami dzielić wskazówkami, które będą pomocne dla początkujących biegaczy. Jednak zachęcamy Was do tego by zacząć ćwiczyć już dziś. Wystarczy założyć wygodne buty, ciepłą bluzę, czapkę i wyjść na spacer lub pobiegać. Cytując francuskiego lekarza Tissot: ,,Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu.”
(PZ)


^ Świąteczna półka inspiracji:
Na naszej półce inspiracji dzielimy się z Wami wszystkim innym co nas zainspirowało, zachwyciło i szkoda by się było tym nie podzielić.

* Organizacja Action for Happiness nieustannie zachwyca nas swoim wyjątkowym kalendarzem pełnym inspiracji. Tym razem zachęca nas do okazywania życzliwości innym. Wersja polska dostępna jest tutaj, a codzienne przypomnienia jej kalendarzowych inspiracji dostępne są na grupie na Facebooku.

Strona pixel thoughts oferuje 60 sekundową animację-medytację wspierającą radzenie sobie ze stresem. Dzieliliśmy się nią już wcześniej, ale nadal bardzo polecamy.

Artykuł o tym jak Mindfulness zmienia nasza relację ze smutkiem pojawił się już poprzednio w Kwartalniku, ale w tym roku wydaje nam się szczególnie na czasie.

Strona Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS) oferująca materiały wspierające praktyków w czasie pandemii.

Tutaj przypominamy opublikowany w tym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przewodnik o tym jak zadbać o nasze zdrowie psychiczne podczas pandemii.

Książka wydana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) by wspomóc dzieci i młodzież podczas trwania pandemii.

źródło: klik

***

Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie:

Kasia Wójcicka (koordynator), Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA) i Paulina Zakowska (Fit Club PPA).

Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.

Piszcie do nas na adres:

k.wojcicka@polishpsychologists.org

***

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s