KWARTALNIK PPA

Kwartalnik PPA – wydanie 1/2021

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was bardzo serdecznie w naszym pierwszym wydaniu w 2021 roku.

Przyznajemy od razu, że nasz wstępny plan na to wydanie był zupełnie inny. Zaangażowani we wszystko co dotykało naszą świadomość w 2020 roku obok rosnącej z dnia na dzień pandemii koronawirusa, chcieliśmy się z Wami podzielić źródłami pomagającymi nam te tematy zrozumieć. Tymczasem znaleźliśmy się w rozdarciu. Z jednej strony chcieliśmy, zainspirowani rozprzestrzeniającą się nadzieją z jaką żegnaliśmy poprzedni rok, podejść do tego wydania noworocznie motywacyjnie. Jednak obserwując że, pomimo zmiany daty, nasza sytuacja niewiele się zmieniła wydało nam się ważniejsze abyśmy podzielili się tutaj treściami, które nas w tych wyjątkowych okolicznościach wesprą.

Pisząc do Was ten wstęp jesteśmy świadomi obecnego zawieszenia w kolejnym trwającym w UK lockdownie, jak i zatrzymania pomiędzy sezonami. Tutaj w Londynie przyroda wydaje się to zagubienie wyraźnie odczuwać, mieszając ze sobą różne pory roku. Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się śniegiem celebrując zimę, a kilka dni później powitało nas wiosenne słońce. Według tradycyjnych wierzeń słowiańskich przyjście wiosny to nie tylko zmiana pogody, ale też nowy początek, odradzanie się przyrody i czas kiedy jasność dnia zaczyna wygrywać z ciemnością nocy. Zmiana sezonów obiecuje nam początek nowego cyklu i często łączy się to z czasem, gdy my sami zaczynamy odczuwać potrzebę zmiany po zimowym zatrzymaniu. Obecnie jest nam jednak trudno podać się pozytywnej energii tej zmiany, w czasie, gdy wszechobecna niepewność góruje nad naszymi przyszłymi planami na każdym kroku.

Piszemy o tym więcej obok inspiracji, którymi dzielimy się z Wami w tym wydaniu. Jak zawsze wszystko o czym piszemy sami przetestowaliśmy i polecamy to co dla nas samych odkryło moc wsparcia. Jesteśmy świadomi tego jak obecne zmiany, zatrzymanie, trudności choć dotyczą nas wszystkich to różnie są przez nas indywidualnie odczuwane. Chcemy Was, w trakcie czytania tego wydania, zachęcić do własnych poszukiwań tego co w obecnym spowolnieniu pozwoli każdemu z nas znaleźć swój rytm i odkryć to co może być nam obecnie najbardziej pomocne. 

Niepewność jest stałym elementem naszej codzienności i pomimo kolejnych prognoz nie wiemy jaki świat wyjawi się przed nami w wyniku trwającej pandemii. Firma Pantone, odpowiedzialna za popularny system klasyfikacji kolorów i pomysłodawca tradycji wybierania Koloru Roku, przełamując swoją tradycję ogłosiła w tym roku dwa, niezależne od siebie, kolory. Pantone wyjaśnia swoją decyzję przekonując nas, że hart ducha reprezentowany przez PANTONE 17-5104 Ultimate Grey w połączeniu z przekazem szczęścia w odcieniu PANTONE 13-0647 Illuminating podtrzymają nas na duchu. Czy jest w tym, poza kolorystycznym trendem na ten rok, przepowiednia okaże się w najbliższych miesiącach. Do nas przemawia metafora, że dwa, z pozoru, różne od siebie elementy mogą ze sobą współdziałać i nawzajem się wspierając pomóc nam odbudować nadzieję na jaśniejsze jutro.

Przy okazji z nadchodzącą wiosną więcej słońca i jasności, zarówno dookoła, jak i wewnętrznie życzymy Wam wszystkim. 

Jak zawsze też zachęcamy Was również do dzielenia się z nami swoimi inspiracjami. Jesteśmy bardzo ciekawi tego co Wam pomaga, co Was obecnie wspiera, interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym. Piszcie do nas na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org.

Miłego czytania!

Zespół PPA


*SPIS TREŚCI

Nasz Kwartalnik się rozrasta, dzięki zaangażowaniu wspaniałej ekipy wolontariuszek, z którymi możecie się bliżej zapoznać w naszej stopce redakcyjnej na końcu tego wydania. Tym samym postanowilismy wprowadzić mini spis treści, żeby ułatwić Wam poruszanie się po naszej publikacji.

 • PPA News
 • Film Club PPA
 • Podcast Club PPA
 • Book Club PPA
 • Fit Club PPA
 • Gościnnie: Refleksja
 • Półka inspiracji

*PPA NEWS

Tutaj dzielimy się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy aktualnie zaangażowani.

2021 witamy w PPA z nową energią i entuzjazmem, który towarzyszy nam po zeszłorocznych zmianach.

Tak jak wspomnieliśmy w ostatnich wydaniu na stanowisku CEO powitaliśmy Justynę Kulczyk, Rozalia Adamczyk została Dyrektorem ds. HR, a Emilia Gabara-Kulak objeła pozycję Parnera Biznesowego ds. Rozwoju Personalnego i Organizacyjnego, które zostało utworzone na miejsce stanowiska Dyrektora ds. Rozwoju. 

Dział Badań Naukowych DOPRA i projekt Akademia Kobiety nieprzerwanie planują kolejne, mające na celu Was wspierać działania, a projekt Coaching poza regularnie oferowanymi webinarami nieustannie wspiera Was w poniedziałki oferując krótkie live’y o godzinie 17.00 na swojej stronie na Facebooku.

Przy okazji przypominamy Wam również o naszym, nieustannie udzielającym pomocy psychologicznej, projekcie Konsultacje Psychologiczne . Wszystkich chcących skorzystać z jego oferty zapraszamy do kontaktu pisząc na adres:  konsultacje@polishpsychologists.org.

Mamy również niespodziankę dla wszystkich studentów, którzy byliby zainteresowani praktykami w PPA. To nowa inicjatywa, nad którą pieczę sprawuje nasz dział HR. 

Jest to oferta przygotowana dla studentów psychologii, socjologii lub pedagogiki bądź kierunków pokrewnych, którzy chcieliby nie tylko zapoznać się z tym jak wygląda praca w różnych działach PPA (Konsultacje Psychologiczne, Akademia Kobiety czy Dział Badań), ale również doświadczyć pracy w organizacji charytatywnej poprzez wgląd w pozostałe działy tworzące Polish Psychologists’ Association (Coaching, HR czy Dział Komunikacji i Promocji). Zapewniamy, że praktyki w PPA są elastyczne i łatwo można je połączyć z pracą czy innymi obowiązkami. Studentów zainteresowanych praktykami w PPA zapraszamy do kontaktu z internship@polishpsychologists.org.

Jednocześnie nieustannie zapraszamy tych z Was, którzy chcieliby współpracować z nami wolontariacko do kontaktu na naszą skrzynkę rekrutacyjną: recruitment@polishpsychologists.org. Zapraszamy serdecznie! Czymkolwiek się nie zajmujesz, jakakolwiek jest Twoja dziedzina pracy, jeśli chcesz nas wspierać i z nami działać zawsze szukamy nowych talentów i chętnych do współpracy. 


Oczywiście zachęcamy Was również do śledzenia nas na naszym świeżo odmalowanym profilu na LinkedIn, jak i stronie na Facebooku oraz naszym koncie na Instagramie.

A w międzyczasie zapraszamy Was również do odwiedzenia naszego bloga Psycholog w Londynie, gdzie również znajdziecie poprzednie wydania naszego Kwartalnika.


*FILM CLUB PPA

Opisujemy tu nasze filmowe i serialowe, tudzież telewizyjne inspiracje.

Bycie w lockdownie dotyka nas w różny sposób. Chociaż ostatnio powoli wprowadzane są zmiany mające nam pomóc z niego wyjść to droga przed nami wydaje się jeszcze daleka. Niebawem minie rok od wprowadzenia pierwszych obostrzeń i widzimy już jak nasze życie wygląda inaczej niż rok temu. Chroniąc siebie nawzajem przez rozprzestrzeniającą pandemią zamknęliśmy się w domach i gdzie przy pomocy technologii nasza praca, szkoła, życie towarzyskie wprowadziły się na stałe przenosząc nas w strefę online. Tym samym prawie z dnia na dzień ekrany konputerów i telefonów stały się dla nas w dosłownym sensie ‚oknami na świat’. Na nich pracujemy, łączymy się z innymi podtrzymując więzi towarzyskie, ale też zapewniają nam dostęp do rozrywki i wiadomości ze świata, dominując większą część naszego obecnego życia. Cały świat razem z nami przeniósł się online, do tego stopnia, że słyszymy obecnie o zjawisku ‚screen fatigue’ odnoszącym się do nadużywania ekranów, które to dodaje nam do wszechobecnego poczucia zmęczenia.

Korzystają z tego popularne serwisy streamingujące, które z dnia na dzień zalewają nas nowymi propozycjami w swojej ofercie. Interesujących opcji jest wiele, możemy tam obejrzeć tak samo filmy niszowe, jak i duże produkcje ze znanymi nazwiskami do tej pory rezerwowane głównie dla sal kinowych. Z jednej strony tak bogata oferta nie pozwala nam się nigdy znudzić, a z drugiej zmęczenie życiem w ekranach powoduje, że zaczynamy odczuwać nią przesyt, jest tego za dużo.

W tym wydaniu postanowiliśmy nie pisać zatem o filmach czy serialach, które nas wciągnęły i zainspirowały, chociaż bardzo ciekawi jesteśmy tego co Wam wypełnia czas wieczorami. Od siebie  jednak polecamy inne niż dotychczas pozycje. Na początek „Headspace Guide to Meditation” to propozycja Netflixa, który do realizacji tej mini serii połączył siły z popularną aplikacją do medytacji Headspace. Już pierwszy odcinek wprowadza nas w tajniki medytacji łącząc ze sobą podstawy teoretyczne z praktycznymi podpierając przekazywane treści wynikami współczesnych badań. Seria przybliża nam temat medytacji poprzez wprowadzanie w kolejnych odcinkach ćwiczeń. Przedstawiane techniki, gdy praktykowane regularnie pozwolą nam z czasem naturalnie odnaleźć wewnętrzny spokój. Medytacja to umiejetność, swoisty trening umysłu, którego każdy z nas może się nauczyć, a który nie ma na celu zwiększenia naszej kontroli nad umysłem albo pozbycia się niewygodnych czy stresujących myśli, lecz budowanie nowej relacji z nimi poprzez budowanie w nas dystansu do tego co czujemy i myślimy w danym momencie. Dla tych z Was, którzy znają aplikację Headspace, oprawa graficzna serii będzie znajoma, bo korzysta z tego samego stylu grafik. Minimalistyczna kreska i oszczędność kolorów współgrają z przekazem serii zapraszając nas do ekranowego wyciszenia zmysłów. Odbiorcą jest każdy bez względu na poziom wiedzy czy doświadczenia w medytowaniu, jedyny warunkiem jest otwartość na bycie ze sobą w teraźniejszości pomimo trudności, które ona nam obecnie przynosi.

Zmiany, których doświadczamy dookoła, są dla nas równie intensywnie odczuwalne wewnętrznie. Mówimy o spowolnieniu świata zewnętrznego, które paradoksalnie mogło w niektórych z nas wywołać tornado wewnętrznych odczuć. Nagła zmiana dotychczasowego rytmu i znajomych nam dystrakcji otworzyły przestrzeń na dostrzeżenie tego co w nas tkwi pod spodem. Gdy w marcu 2020 roku intensywność codzienności przycichła, znaleźliśmy się w nieznajomej nam sytuacji. Oznaczało to nie tylko więcej czasu i przestrzeni na nasze życie domowe, relacje z innymi, ale też dostrzeżenie tego jak traktujemy siebie samych. Wielu z nas zauważyło związaną z tym intensywność pojawiania się i przeżywania emocji, wyraźniejszego dostrzegania niuansów różnych sytuacji, a aspekty do tej pory dla nas mało istotne stały się ważniejsze. Tej intensywności często towarzyszył ból, od którego, w wyniku braku dotychczasowej rutyny, już nie tak łatwo było nam uciec. I może w tym braku możliwości ucieczki jest dla nas szansa na dostrzeżenie czegoś co inaczej by nam umknęło, a co może zmienić naszą perspektywę na teraz. O tym mówi w swoim wykładzie „The Call to Courage” (również dostępnym na Netflixie; pl: „Odwagi!”) Brene Brown – pracownik socjalny i profesor na Uniwersytecie w Houston, od wielu lat badaczka empatii, wstydu, wrażliwości, odporności psychicznej i współczucia. Brene przekonuje nas, że bycie odważnym w życiu wiąże się z dostrzeganiem własnej niedoskonałości i podejmowania wyzwań ze świadomością, że nie mamy wpływu na to z jakim efektem się one zakończą. Gdy jesteśmy odważni rezygnujemy ze znanych nam wygód, odkrywamy przed sobą i innymi własną bezbronność jednocześnie godząc się na porażkę. Przekonuje nas, że tylko pokazując siebie szczerze i otwarcie dajemy sobie szansę na doświadczenie radości, miłości oraz wzmocnienie poczucia przynależności z innymi. Mówi o tym, że broniąc się przed doświadczaniem trudności czy przeżywaniem niewygodnych emocji oddajemy się w ręce strachu myśląc, że tym samym chronimy siebie. Strachu, który z czasem zamienia się w sztywny pancerz i izoluje nas nie tylko od świata i innych ale również od siebie samych. Brene podkreśla, że pokazanie własnej bezbronności to bolesny wybór, ale jedyny, który gwarantuje nam życie pełne prawdziwych momentów, bo odwaga to podjęcie wyzwania, pokazanie siebie i wyjście na ‚arenę’ życia takim jakimi jesteśmy. I może nasze obecne zatrzymanie to jednocześnie okazja byśmy mogli takich siebie dostrzec. 

[KW]


*PODCAST CLUB PPA

W tej rubryce dzielimy się z Wami podcastami, które nas inspirują.

Lockdown dla wielu z nas to trudny okres, jednak czasami nawet coś tak niewielkiego, jak podcast, może nam pomóc w tym czasie. Każdy z nas jest inny i na co dzień mierzymy się z wieloma różnymi wyzwaniami w życiu, a słuchając podcastów w ich nieograniczonej ofercie każdy z nas ma szansę znaleźć coś dla siebie. To tylko jeden z wielu sposobów, które mogą nam pomóc przejść przez ten okres blokady i być może przy okazji odnaleźć na nowo motywację do robienia rzeczy, które są dla nas ważne. Podcasty to nie tylko dobra rozrywka, ale także świetna edukacja. Czas, który normalnie spędzamy na wykonywaniu bezmyślnych prac domowych czy podczas ćwiczenia, może pomóc nas przygotować do kolejnego etapu w życiu.

Podczas trwającej obecnie epidemii koronowirusa każdy dzień może wyglądać podobnie: brak planu, siedzenie w piżamie cały dzień, spanie do późna, bądź ubieranie się w połowie tylko po to by odhaczyć ten Zoom Call z pracy. Prokrastynacja może mieć swoje nieprzyjemnie konsekwencje. 

W znajdowaniu motywacji na nowo może nam pomóc Michał Szafrański w swoim podcaście “Jak się motywować nawet gdy nie chce mi się nic robić”. Szafrański opowiada o sobie, o tym jak on znajduje motywacje do pracy poprzez przybliżanie nam swoich strategii jak jak planowanie, afirmacje i wyobrażenia, czytanie inspiracji, dobry sen oraz dieta, ale również zadawanie sobie pytania: ‚czy to, co robię jest dla mnie ważne i co mi to daje w życiu’. To tylko kilka z wielu punktów, które Szafrański omawia w zachęcająco luźny sposób, gdy szukamy motywacji i wzmocnienia siebie na co dzień.

Kolejnym podcastem pełnym inspiracji jest dla nas podcast „7 Oddechów” prowadzony przez Martę Abramowicz oraz Annę Strzałkowską. Opowiadają one o zmianach w pracy i życiu, które już nastąpiły z powodu pandemii. Podcast ten pomaga nam zaakceptować zmiany i jest świetnym podsumowaniem efektów, zwracając uwagę na pozytywy jakich doświadczyliśmy podczas lockdownu. Autorki dyskutują też o różnych aspektach życia Polaków podczas kwarantanny i jak radzimy sobie z pojawiającymi się emocjami i stresem, towarzyszącym nam podczas obecnie. Wszystkim rodzicom, którzy doświadczają obecnie dużo stresu w związku z edukacja online, bardzo polecamy odcinek 3. W jego kontynuacji, odcinku 4, autorki opowiadają o tym jak bycie w domu potrafi wyssać z nas wszystkie siły. 

Wielu z nas słucha podcastów, bo pozwalają nam one na naukę czegoś nowego przy jednoczesnej zabawie. Takie podejście dzieli z nami Joe Rogan, który w swoim podcaście „Avoiding the Loser Mentality” (gościnnie z Nikki Glasser) debatuje o tym jak przestać dręczyć się myślami, że inni mają lepiej niż jak MY. Mówi, że aby być zmotywowanym potrzebujemy myśleć pozytywnie. Zachęca nas do tego byśmy przestali porównywać siebie do innych i nie dbać o to, co inni o nas myślą. Jeśli mamy jakiś cel na myśli to działajmy, przestańmy słuchać tych, którzy tworzą ‚toksyczną aurę’ w naszym otoczeniu zniechęcając nas do działania, bo zawsze będzie tam ktoś, kto będzie tego próbował tylko dlatego, że sam nie jest zmotywowany, bądź nie czuje się na siłach. Rogan świetnie, z humorem i energią opowiada o tym jak sobie radzić, gdy czujesz się przegrany i bez braku motywacji i tym samym daje nam powody, by zacząć działać nawet podczas pandemii. Przy okazji chcemy Was zachęcić do słuchania innego podcastu prowadzonego przez Joe Rogan (z Naval Ravikant gościnnie) o tytule „Learning to Enjoy Being Alone is a Superpower”. Wielu z nas słuchając tego podcastu może się do niego odnieść. Każdy z nas czasem doświadcza samotności czy to podczas pandemii bądź też na co dzień. Dziś żyjemy w świecie szybkiej fazy, gdzie czas często ‚ucieka’ nam przez palce. Joe i Naval podpowiadają nam jak możemy zobaczyć pozytywy w byciu samemu podczas lockdownu. Zachęcają nas byśmy spojrzeli na to jako okazję do prawdziwego zrozumienia tego, w co wierzymy i czego chcemy w życiu. 
Zachęcamy Was do słuchania podcastów i również dzielenia się z nami Waszymi odkryciami. Jeśli jesteś rodzicem, studentem, singlem, lub jeśli brak Ci motywacji – wierzymy, że w świecie podcastów każdy znajdzie coś dla siebie.

[AD]


*BOOK CLUB PPA

Tutaj dzielimy się tu z Wami naszymi czytelniczymi inspiracjami.

XXI wiek stał się znakiem gonitwy za sukcesem, bogactwem, pięknością, ale też niekończącym się lękiem. Pandemia COVID-19 uwypukliła wcześniejsze błędne założenia wielu z nas – ponieważ bogactwo, pieniądze i podróże w sytuacjach zagrożenia straciły w jej obliczu swoją wartość. Na horyzont wyłoniła się potrzeba samouspokojenia, której to umiejętności wielu z nas współcześnie nie posiada. Migoczące światła telewizora, tabletu, laptopa, smartfona oraz wielu interaktywnych aplikacji zasłoniły nam potrzebę bycia w samotności i umiejętności słuchania własnych myśli w ciszy. 

Chcemy tutaj poświęcić uwagę książce, która ostatnio przykuła naszą uwagę. „Ten Times Happier” Owen O’kane jest poradnikiem jak wypuścić siebie z więzienia, które sami często stworzyliśmy dla siebie samych. Książka jest swoista ‘mini terapią’, której może podjąć się każdy. Autor zdecydował się napisać ją w taki sposób, aby każdy czytelnik mógł wracać do poszczególnych rozdziałów, kiedy czujemy że zajdzie u nas taka potrzeba, stąd napisana jest prostym językiem i podzielona na kilka rozdziałów. Owen dzieli się z nami swoimi przeżyciami z czasów wojny w Irlandii Północnej, życia w rodzinie katolickiej jako osoba o odmiennej orientacji seksulanej niż większość jego kolegów oraz poczucia odrzucenia jako młody człowiek ‘nie pasujący’ do kreowanego w tamtych czasach portertu młodego mężczyzny. Mimo wszystko Owen był w stanie osiągnąć sukces jako psychoterapeuta, pisarz, a także influencer promujący dobrobyt wewnętrzny i zdrowie psychiczne.

Owen podkreśla, że nie możemy zmienić swojej przeszłości, co nie znaczy, że uczucia z nią związane muszą dalej nas kontrolować. Wspomina tutaj o oduczaniu się negatywnych mechanizmów radzenia sobie z emocjami oraz pozwalaniu sobie na popełnianie błędów. Co najważniejsze, od początku książki autor nie obiecuje ‘gruszek na wierzbie’, a jedynie pozytywne wyniki, jeśli podejmiemy się by wykonać pracę nad sobą. 

Książka przekonuje nas swoją prostotą i szczerością w opisywaniu trudnych przeżyć i niełatwej drogi do uzyskania własnego szczęścia. Autor wydaje się dzięki temu bardziej autentyczny jako osoba oraz psychoterapeuta. Poprzez otwieranie się przed nami, dzielenie swoja historią, inspiruje nas swoim sukcesem mimo trudnych przeżyć w przeszłości. Dzięki jego lekkości pióra i zrozumieniu problemu z własnej perspektywy, może być odbierany jako osoba stanowiącą godny do naśladowania wzór. 

W książce wyraźny jest przekaz, że szczęście jest poniekąd jak morze – raz przypływa, raz odpływa, ale my również mamy wpływ na to jak szybko kolejny ‘przypływ szczęścia’ pojawi się na naszym horyzoncie. Możemy sami zawrócić na tory szczęścia, którego nie da się jasno zdefiniować, ponieważ dla każdego znaczy ono coś innego. Jednak mimo tej niejednoznaczności, nasza postawa, chęci i zaangażowanie będą miały wpływ na to jakie efekty otrzymamy. 

Porównując to do sytuacji w trakcie pandemii COVID-19 jedno jest pewne- przebiegu wielu spraw nie możemy kontrolować. Natomiast mamy wpływ na to, jak korzystamy z naszego czasu wolnego. Zagrożenie, w którym znaleźliśmy się może negatywnie wpływać na nasze poczucie bezpieczeństwa oraz demotywować nas do działania. Osiągnięcie nowych umiejętności językowych, spełnienie marzeń z dzieciństwa o nauce gry na intrumencie czy medytacja mogą nam pomóc ukoić nasze niespokojne myśli i spokojniej podejść do obecnej sytuacji. 

Poczucie ‘robienia czegoś’ może okazać się drogą do poznania zakamarków własnego ‘ja’ oraz budowania poczucia własnej wartości. Czasami tak proste rzeczy jak zrobienie makijażu czy nauczenie się pieczenia nowego ciasta, zbliżają nas do ‘szczęśliwszego’ ja, którego jeszcze nie odkryliśmy – piękno leży w drobnostkach i prostocie codzienności. Czas pandemii dla wielu z nas oznacza wszelakie ograniczenia, gdzie mimo wszystko warto dopatrywać się pozytywnych aspektów naszej sytuacji. Poprzez częstsze przebywanie w domu, mamy możliwość docenienia prostoty takich czynności jak choćby wypicie kawy z naszego ulubionego kubka przy akompaniamencie ulubionej piosenki czy dotyk bliskiej osoby. [MF]

Może nie zawsze o tym pamiętamy, albo nie jesteśmy tego w pełni świadomi, ale czasem potrzebujemy ciszy, aby odpocząć. Ruchliwe ulice, odgłosy autostrad i lotnisk tworzą szum, który nas męczy. Ekolog akustyczny z USA Gordon Hempton w wywiadzie „Cisza na wyginięciu” dla Przekroju (nr 3568/2020) rozmawiał z reporterką Marią Hawranek właśnie o ciszy. Hempton odpowiadał na pytania czym jest cisza, podpowiadał jak stać się jej bardziej świadomym i jak może nam ona pomóc. Według Hemptona cisza nie wyklucza obecności dźwięków. Cisza to stan, który nie jest zanieczyszczony hałasem. Odgłosy śpiewających ptaków, grającego świerszcza czy szum wiatru są również częścią ciszy. Hałas to zazwyczaj głośne dźwięki o niskiej wartości dla człowieka. Hałasem najbardziej zakłócającym ciszę są odgłosy środków transportu takie jak szum samochodów czy samolotów. Aby stać się bardziej świadomym otaczających nas dźwięków, Hempton poleca pewnego rodzaju akustyczną medytację:

„Gdy (…) jesteś w domu, zamknij oczy i skup się: jaki jest najdalszy dźwięk, który jesteś w stanie usłyszeć? A jaki najcichszy? Czy słyszysz hałas, produkt ludzkiej działalności? Kiedy słuchasz, nie nasłuchuj dźwięków, tylko zwróć uwagę, jak się czujesz. Pozwól dźwiękowi wejść w ciebie”

To krótkie ćwiczenie może nam pomóc dostrzec ile hałasu jest dookoła nas i zrozumieć jak ten hałas na nas wpływa.

Zdaniem Hemptona człowiek potrzebuje ciszy, aby prawidłowo funkcjonować a jej brak ma negatywny wpływ na pracę naszego organizmu, między innymi na pracę układu krwionośnego. Hempton przekonuje, że wsłuchiwanie się w ciszę może także poprawić nasze umiejętności komunikacyjne, bo jeśli nauczymy się lepiej słuchać natury, będziemy też lepiej potrafili słuchać siebie i innych.

W codziennym pośpiechu możemy nie zwracać uwagi na ciszę. Na pewno trudniej jest znaleźć prawdziwie ciche miejsce mieszkańcom dużych miast, a niestety w związku z pandemią wyjazdy za miasta są niemożliwe. Możemy jednak wyjść na spacer do parku i tam posłuchać ciszy. Weźmy głęboki wdech i wsłuchajmy się w dźwięki natury które nas na spacerze otaczają. Chociaż nie uda nam się usłyszeć całkowitej ciszy, bo naprawdę cichych miejsc jest na świecie bardzo mało, to mimo wszystko dłuższy spacer powinien pomóc nam się wyciszyć i w efekcie poczuć lepiej. 

[ZI]


*FIT CLUB PPA

W tej rubryce chcemy Was inspirować do podejmowania aktywności fizycznej pisząc o tym jak wprowadzać ją w naszą codzienność. 

Po świątecznej przerwie z pewnością przyda nam się trochę ruchu by spalić nadmiar spożytych kalorii. Co prawda święta już dawno za nami, jednak kolejny lockdown, jak wspominaliśmy wyżej, nie motywuje nas do aktywności fizycznej. Zachęcamy Was tym samym do spróbowania treningu aerobowego, który naszym zdaniem jest na pandemiczny czas świetnym rozwiązaniem. Na trening aerobowy składają się ćwiczenia, które można wykonywać w domu, na siłowni bądź w plenerze. Ćwiczenia aerobowe powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu pamiętając o rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu zaraz po treningu. Przykładowe treningi aerobowe to bieganie, jazda na rowerze, stepper, skakanie na skakance. Ćwiczenia aerobowe w domowym zaciszu również przyniosą nam bardzo dobre efekty. Dzięki nim nie tylko spalimy kalorie ale również poprawimy swoje samopoczucie.

Obecny czas daje nam przestrzeń do refleksji na temat zmian, które chcielibyśmy w naszym życiu wprowadzić. Często z Nowym Rokiem planujemy nowe wyzwania, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry na to by zacząć lub zwiększyć naszą aktywność fizyczną oraz wyznaczyć sobie cele treningowe. 

Poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych, naszym zdaniem, wskazówek dla początkujących biegaczy: 

 • Zainwestuj w wygodne buty.  
 • Pamiętaj o rozgrzewce – rozgrzane mięśnie i stawy staja się bardziej elastyczne i dzięki temu zmniejsza to ryzyko kontuzji. 
 • Nie próbuj pokonać całego dystansu za jednym razem. Podziel dystans na krótkie interwały i staraj się by na początku były one krótkie.
 • Staraj się biegać w umiarkowanym tempie.
 • Wyznaczaj małe cele i stopniowo zwiększaj dystans.
 • Pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
 • Po treningu nie zapomnij o rozciąganiu i odpowiedniej diecie.

Treningi aerobowe wzmacniają mięsień serca, poprawiają wytrzymałość i kondycję, dotleniają nasz organizm, pomagają spalić tkankę tłuszczowa, poprawiają metabolizm i zapobiegają otyłości – ilość korzyści jest tutaj niezliczona. Regularne ćwiczenia aerobowe to również szczupła i wysportowana sylwetka. Dla tych z Was, którzy chcieliby zgłębić ten temat polecamy profil Runners World UK na Instagramie, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje, praktyczne wskazówki oraz codzienną dawkę motywacji. 

A dla tych z Was, którzy wolą ćwiczyć w zaciszu domowym polecamy zarówno treningi, jak i codzienną dawkę motywacji często przeplataną zdrowymi przepisami i informacjami na temat naturalnych kosmetyków od Ewy Chodakowskiej. Jej konto na Instagramie nieustannie zachęca nas do wprowadzania zmian by wzmacniać swoje ciało i tym samym siebie wewnętrznie.

[PZ]


*REFLEKSJA

Na koniec chcemy podzielić się z Wami refleksją zaadaptowaną z warsztatu naszego projektu Akademia Kobiety na temat „Trudnych emocji w trudnych czasach’ prowadzonego przez Monikę Wiśniewską. 

Kiedy pod koniec 2019 roku świat stanął w obliczu nieznanej nam dotąd nowej choroby – COVID-19, nikt nie mógł przewidzieć, co to oznacza i jaki wpływ pandemia będzie mieć na nasze życie, zdrowie i samopoczucie psychiczne. Kolejno ogłaszane obostrzenia, a także konieczność izolacji społecznej w celu ograniczenia i spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa, mają wpływ na nasze funkcjonowanie do dziś, i wciąż nie wiadomo, jak długo pozostaną w naszym codziennym życiu.

Ciągła dostępność informacji o zagrożeniach, nowych przypadkach czy liczbie zgonów, jakie niesie ze sobą choroba COVID-19 stanowić może bardzo stresujące doświadczenie. Nawet bez bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia, stres związany z przeżywaniem pandemii wpływa na zwiększone występowanie objawów lęku i depresji. Ponieważ wszyscy zostaliśmy tą pandemią dotknięci.

Za stan podwyższonego poczucia niepokoju odpowiada przede wszystkim przedłużona ekspozycja i niemożność oderwania się od stałego przeżywania lęku związanego z epidemią, ale także niepewną sytuacją ekonomiczną. Dużą rolę odgrywa też poczucie bezradności i niemożności ucieczki, gdyż w każdym kraju, w większym czy mniejszym stopniu panują obostrzenia i reżim sanitarny. Trudna do zniesienia jest też izolacja społeczna, zamknięcie w domu, praca zdalna, które wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na relacje z najbliższymi. 

Polskie badanie przeprowadzone w maju 2020 na próbie 1179 dorosłych w wieku 18-64 lata, gdzie porównano wyniki badania z wcześniejszym badaniem przeprowadzonym w 2019 roku dotyczącym objawów depresji i lęku uogólnionego, wykazało że osoby w grupie wiekowej 18-24 lata przejawiają najwyższy poziom objawów depresji i lęku uogólnionego w czasie epidemii, natomiast osoby w grupach wiekowych 55-64 lata i powyżej charakteryzują się najniższym nasileniem objawów depresji i lęku uogólnionego. U osób młodych nasilenie objawów lękowych i depresyjnych nie wiąże się z poczuciem zagrożenia, lecz jest dodatnio skorelowane z ograniczeniami wolności, nudą czy trudnymi relacjami w rodzinie. U seniorów nasilenie objawów lęku i depresji mniej wiąże się ze zmianą stylu życia, a raczej z większym poczuciem zagrożenia ze strony wirusa, jak i zwiększonymi obawami o dostępność pomocy medycznej w razie innych problemów, niezwiązanych z COVID – 19. Zgodnie z teorią Hansa Selyego, w przypadku przedłużającej się sytuacji stresogennej nawet, jeśli jej siła nie jest zbyt duża, zasoby zaradcze naszego organizmu drastycznie zmaleją, co w konsekwencji doprowadzi do objawów ze sfery somatycznej i/lub psychicznej. Te objawy to między innymi: drażliwość, bezsenność, niepokój, obniżony nastrój, lęk napadowy, lęk z somatyzacją, anhedonia (czyli brak lub utrata zdolności odczuwania przyjemności), poczucie braku nadziei, frustracji, samotności.

WHO ostrzega, że znaczna część społeczeństwa, może to dotyczyć aż połowy z nas, będzie odczuwać negatywne skutki doświadczanych problemów i trudności z powrotem do równowagi psychicznej, nawet kiedy większość ograniczeń zostanie zniesiona. Takimi skutkami mogą być na przykład zaburzenia lękowe w postaci fobii, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy zespół lęku uogólnionego. 

Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie, swoje zasoby i dobrostan psychiczny w czasie wzmożonego odczuwania stresu w trakcie pandemii. Znalezienie swojego klucza do przywrócenia równowagi psychicznej, oderwania myśli i uwagi od wiadomości dotyczących pandemii czy skupieniu się na jak najlepszym przeżywaniu bieżącej chwili. Każda osoba, która zmaga się z przedłużającymi się trudnościami, powinna zwrócić się o pomoc do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, na przykład psychologa.

[MW]


*PÓŁKA INSPIRACJI

Na naszej półce inspiracji dzielimy się z Wami wszystkim innym co nas zainspirowało, zachwyciło i szkoda by się było tym nie podzielić. Tym razem, obok nowych inspiracji, ponownie dzielimy się linkami z poprzedniego wydania, które wydają nam się nieustannie aktualne.

 • Organizacja Action for Happiness nieustannie zachwyca nas swoim wyjątkowym kalendarzem pełnym inspiracji. Tym razem zachęca nas do okazywania życzliwości innym. Wersja polska dostępna jest tutaj, a codzienne przypomnienia jej kalendarzowych inspiracji dostępne są na grupie na Facebooku.
 • Strona pixel thoughts oferuje 60 sekundową animację-medytację wspierającą radzenie sobie ze stresem.
 • Artykuł o tym jak Mindfulness zmienia nasza relację ze smutkiem.
 • Artykuł z The Guardian o tym jak życie z pandemią wpłynęło na nasz mózg. 
 • Praktyka uważności prowadząca nas przez proces wpierający odnajdywanie stabilizacji w sobie.
 • Strona Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS) oferująca materiały wspierające praktyków w czasie pandemii. A tutaj znajdziecie informacje dla zespołów profesjonalistów pracujących z traumą i wsparciem w sytuacjach kryzysowych.
 • Tutaj przypominamy opublikowany w tym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przewodnik o tym jak zadbać o nasze zdrowie psychiczne podczas pandemii.
 • Książka wydana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) by wspomóc dzieci i młodzież podczas trwania pandemii.

Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie: 

 Kasia Wójcicka (Koordynator): 
Jestem Psychologiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z uzależnieniami, motywacją do zmian zachowania i radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dodatkowo jako terapeutka w podejściu Terapii Poznawczej z Elementami Uważności (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) łączę w swojej pracy metody skupiające się na odbudowywaniu komunikacji miedzy ciałem i umysłem. Studiowałam psychologię w Warszawie i Londynie, a trening Terapii Uważności ukończyłam na Uniwersytecie w Oksfordzie.

 Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA):
Jestem absolwentka wydziału Psychologii I Neuronauki Uniwersytetu Birkbeck w Londynie. Piszę dla was artykuły o najnowszych, edukacyjnych i najbardziej ekscytujących podcastach. Żyję według cytatu: „Aby osiągnąć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz chcieć zrobić coś, czego nigdy nie zrobiłeś”.

 Marzena Filipiak (Book Club PPA): 
Mam na imię Marzena. Jestem studentką 3 roku pielęgniarstwa zdrowia psychiatrycznego w Wielkiej Brytanii. Pracuję również jako pomoc pielęgniarza na różnych oddziałach, m.in. psychiatrii dorosłych oraz osób po 65 roku życia, neurorehabilitacji oraz hospicjum. Mam 6-letnią córkę, z którą staram się spędzać dużo czasu ucząc jej dobroci dla drugiego człowieka. W wolnym czasie staram się poszerzać moją widzę z zakresu psychologii oraz propagować ją wśród Polonii na terenie Wielkiej Brytanii poprzez moje konto na Instagramie. Zdecydowałam się dołączyć do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, aby dzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a także zyskiwać nowe umiejętności. Ponad to mam wielką nadzieję, że pisanie artykułów w języku polskim, pomoże mi, aby zyskać pewność siebie w wysławianiu się w tym pięknym języku.

 Zdzisia Imioło (Book Club PPA):
Z wykształcenia jestem tłumaczem języka angielskiego, ale interesuję się też pisaniem tekstów i marketingiem. Kilka z moich najciekawszych doświadczeń zawodowych to lokalizacja językowa aplikacji na telefon, praca tłumacza dla sklepu internetowego i wolontariat dla PPA. Interesują mnie tematy wykluczenia społecznego oraz wizerunku osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym. Uwielbiam muzykę i podróże.

 Paulina Zakowska (Fit Club PPA):
Cześć 🙂 Mam na imię Paulina i od 7 lat mieszkam w Londynie. Studiowałam zarządzanie na Politechnice Poznańskiej i obecnie zajmuje się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami. Ukończyłam kurs na instruktora siłowni oraz  trenera personalnego. Od kilku lat moim największym hobby jest fitness. Jest to dla mnie forma terapii, która zawsze poprawia mi nastrój i sprawia, ze wszystkie złe emocje odchodzą a ja znowu jestem odprężona, pełna energii i uśmiechnięta. Ponadto lubię podróżować i kocham zwierzęta, a zwłaszcza psy.

 ***
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.
Piszcie do nas na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s