KWARTALNIK PPA

Kwartalnik PPA – wydanie 3/2021

Drodzy Czytelnicy

Witamy Was bardzo serdecznie w naszym kolejnym wydaniu w 2021 roku.

Tym razem zapraszamy Was do spędzenia chwili z inspiracjami, które dla Was przygotowaliśmy na nadchodzącą jesień. Nie piszemy tutaj już nawet o końcu lata, bo pogoda w tym roku płata nam nieustające figle i wyczekiwane przez nas wszystkich z niecierpliwością letnie słońce tym razem nie do końca się zmaterializowało. Wydaje nam się, że pomimo niesprzyjającej aury pogodowej nasze życie w ostatnich miesiącach nieco zwolniło. Wyczerpani emocjonalnie poprzednim rokiem z upragnieniem wypatrywaliśmy tego czasu, gdy będziemy mogli chociaż na chwilę zmienić nasze otoczenie, odwiedzić rodzinę, może wyjechać gdzieś dalej. Poluzowanie ograniczeń i zmiana regulacji otworzyła nam na nowo drzwi do podróżowania, przemieszczenia się poza nasze sąsiedzkie okolice, eksplorowania zewnętrznego świata. Mamy nadzieję, że udało Wam się znaleźć swój sposób na spowolnienie i znalezienie czasu na doładowanie baterii emocjonalnych, gdyż już czujemy jak szybkim krokiem wchodzimy w jesień. Jesień, która co prawda wydaje się, towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Zaczyna się wrzesień, czas powrotu do szkoły i kolejnych początków. Witamy go z pewnym niepokojem zewsząd słysząc prognozy o planowanych lockdownach i czując narastającą presję, którą te wiadomości ze sobą niosą. Dookoła dzieje się dużo trudnego i mamy wrażenie, że przeciążeni emocjonalnie coraz słabiej sobie z tym radzimy, coraz trudniej nam się w tym odnaleźć na co dzień.

W tym wydaniu chcemy Was zainspirować historiami innych, które niejednokrotnie zrodziły się w chwilach kryzysu i życiowych trudności. Kontynuując nasze wcześniejsze rozważania o tym jak możemy wspierać siebie tym razem odnosimy się do inspiracji zaczerpniętych bezpośrednio z doświadczeń innych. Dzielimy się z Wami źródłami, które stały się dla nas w tym zakresie podnoszące na duchu, bo pokazały jak dzielenie się z innymi pozwala nam nie tylko na uzyskanie potrzebnego wsparcia, ale też szerzenie natchnienia do działania. Te działania, często również źródło inspiracji dla innych, nierzadko prowadzą do budowania społeczności pozwalającej na szerzenie nowej, bardziej pozytywnej wizji świata. Na naszej ‚półce inspiracji’ w tym wydaniu, dzielimy się numerami organizacji w Wielkiej Brytanii, które oferują wsparcie indywidualne dla osób mierzących się obecnie z wszelkimi trudnościami. Chętnych do pracy nad sobą zachęcamy też do skorzystania z szerokiej oferty działań wspierających, które oferują projekty PPA (więcej informacji w dziale PPA News).

Jak zawsze serdecznie zachęcamy Was do kontaktu z nami – jesteśmy bardzo ciekawi tego co Wam obecnie pomaga, co Was inspiruje, wspiera, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym. 

Piszcie do nas ze swoimi obserwacjami i inspiracjami na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org .

Miłego czytania!

Zespół PPA


*SPIS TREŚCI*

 • PPA News
 • Film Club PPA
 • Podcast Club PPA
 • Book Club PPA
 • Fit Club PPA
 • Kącik Poezji
 • Półka Inspiracji – pomocne numery

*PPA NEWS

Tutaj dzielimy się tym co nowego u nas, jak się nasza organizacja rozwija, jakie nowe działania promujemy i w jakie projekty jesteśmy aktualnie zaangażowani.

Z radością piszemy do Was o planowanym przez nas Dniu Otwartym/Open Day, który odbędzie się w sobotę 25go września 2021. Całe wydarzenie będzie dostępne wirtualnie na platformie Zoom w godzinach 10.00 – 17.00 czasu UK. Pracujemy jeszcze nad szczegółami programu, ale już możemy ogłosić, że na spotkaniu opowiemy o naszej działaności przedstawiając kolejno projekty: Konsultacje Kliniczne, Poradnię Rodzinną, Coaching oraz Akademię Kobiety.
Porozmawiamy również o aktualnych problemach psychologicznych z jakimi zmagają się Polacy w Wielkiej Brytanii oraz przedstawimy możliwe formy dostępnej pomocy.

Dalsze szczegóły podamy w naszym newsletterze na którego możecie zapisać się tutaj pod nagłówkiem ‚dołącz do naszej społeczności’.

W naszej organizacji czas zmian trwa. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich z Was, którzy chcieliby z nami współpracować.

Obecnie rekrutujemy na poniższe stanowiska:

*Autorzy krótkich tesktów/recenzji książkowo-filmowych do pisania z nami w Kwartalniku o tym co Was inspiruje czytając i oglądając. Chętnych zachęcamy do przejrzenia tego wydania pod kątem tematyki publikowanych treści i kontakt na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org

*Autorzy artykułów oraz krótkich tekstów do pisania na naszym blogu. Blog PPA ma charakter informacyjno-edukacyjny. Jego celem jest promocja naszej organizacji wśród Polonii, czyli naszych potencjalnych klientów. Wszystkie osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt na adres: marketing@polishpsychologists.org

*Autorzy do tworzenia krótkich treści o charakterze merytorycznym nawiązującym do zagadnień psychologii w dowolnej tematyce na nasze kanały social media. Przykładowe teksty można znaleźć na naszym Facebooku oraz Instagramie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na adres: marketing@polishpsychologists.org

Praktyki w PPA dla studentów psychologii, socjologii lub pedagogiki czy też kierunków pokrewnych, którzy chcieliby nie tylko zapoznać się z tym jak wygląda praca w różnych działach PPA, ale też poznać pracę w organizacji charytatywnej. 

Kontakt: internship@polishpsychologists.org

Wolontariusze – tych z Was, którzy chcieliby współpracować z nami wolontariacko serdecznie zapraszamy do kontaktu poprzez pisanie do nas na naszą skrzynkę rekrutacyjną: recruitment@polishpsychologists.org

Dział Badań Naukowych DOPRA i projekt Akademia Kobiety nieprzerwanie planują kolejne, mające na celu Was wspierać działania, a projekt Coaching poza regularnie oferowanymi webinarami oferuje również sesje indywidualne.

Przypominamy Wam również o naszym, nieustannie udzielającym pomocy psychologicznej, projekcie Konsultacje Psychologiczne . 

Wszystkich chcących skorzystać z jego oferty zapraszamy do kontaktu pisząc na adres:  konsultacje@polishpsychologists.org.


Oczywiście zachęcamy Was również do śledzenia nas na naszym odswieżonym profilu na LinkedIn, jak i stronie na Facebooku oraz naszym koncie na Instagramie.

A w międzyczasie zapraszamy Was również do odwiedzenia naszego bloga Psycholog w Londynie, gdzie obok regularnych publikacji znajdziecie również poprzednie wydania naszego Kwartalnika.


*FILM CLUB PPA

Nasze inspiracje do oglądania.

Życie pisze najlepsze scenariusze. Słyszeliśmy to powiedzenie na pewno nie raz. Historie z życia wzięte bądź zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami stanowią dużą część oferty telewizyjno-filmowej i dla wielu z nas są najbardziej atrakcyjne do oglądania. Interesuje nas życie innych, sposoby radzenia sobie z przeciwnościami losu oraz poznawanie nowych aspektów życia. Wiele z prawdziwych historii zaadoptowanych na potrzeby małego czy też dużego ekranu wzbudza w nas wachlarz często zapomnianych przez nas emocji, ale też inspiruje i edukuje zarazem. Tak samo poruszająca jest reprezentacja mało popularnych wcześniej tematów, które dzięki kinowemu czy telewizyjnemu obrazowi budują sobie własną przestrzeń w naszej codziennej świadomości.

„13 powodów” to amerykański serial telewizyjny dostępny na platformie Netflix. Wywołał on burzę na social media ze względu na swoją tematykę. Fabuła głównie obraca się wokół samobójstwa młodej nastolatki Hanny Baker, która przed swoją śmiercią zdecydowała się nagrać kasety magnetofonowe z wyjaśnieniem, dlaczego odebrała sobie życie.  

Serial może wywoływać silne emocje nie tylko ze względu na tematykę, którą porusza, a także na brutalne sceny, które nie pozostawiają cienia wątpliwości z jakimi cierpieniami spotykają się młodzi ludzie w dzisiejszych czasach.  „13 powodów” nie tylko skupia się na samym samobójstwie Hanny, a także porusza ważną tematykę zdrowia psychicznego i jego rozumienie wśród młodzieży. Co prawda jest to amerykański serial, niemniej jednak możemy założyć, że pokazuje współczesne aspekty życia nastolatków z ‚globalnej wioski’. Możemy zobaczyć w nim osoby cierpiące z powodu depresji, zespołu stresu pourazowego (ang. PTSD – posttraumatic stress disorder), kłopotów związanych z tożsamością płciową, wykorzystywania seksualnego czy nadużywania nielegalnych substancji. Ponad to, przedstawia w jaki sposób social media nie tylko mogą pomagać nam w dzisiejszych czasach w kontaktowaniu się z innymi, ale także mieć negatywny wpływ na nasze relacje międzyludzkie.  Jest to jeden z nielicznych seriali, który nie tylko pokazuje z czym muszą mierzyć się młodzi ludzie w XXI wieku, ale także daje cenne wskazówki jak można sobie poradzić z problemami i gdzie szukać pomocy. „13 powodów”wyraźnie podkreśla jak ważne jest również wsparcie znajomych, przyjaciół, rodziny, ale też profesjonalistów.  

Chcemy tutaj wspomnieć, że serial, poprzez poruszanie trudnej tematyki może wywołać skrajne emocje wśród wielu osób, ale jednocześnie daje nam unikatowy wgląd w to jak zignorowane problemy potęgują nasze negatywne doświadczenia oraz pogłębiają poczucie samotności. [Zachęcamy Was jednocześnie do zaopiekowania się sobą podczas oglądania tego serialu i szukania pomocy profesjonalnej, gdyby zakres przedstawianych zagadnień wywoływał w Was trudne do przepracowania emocje i stany psychiczne.]

[MF]

Filmowe opowiadanie o trudnych tematach, poruszanie traumatycznej tematyki pozwala nam w sposób bardziej przystępny i łatwiejszy do zaakceptowania je przyswoić. Podążanie za głównymi postaciami i obserwowanie ich potyczek, tego jak sobie radzą nie tylko tylko może być źródłem informacji, ale gdy porusza bliską nam problematykę może stać się źródłem inspiracji dla nas samych.

“Wildfire” (reż. Cathy Brady), który obecnie wchodzi do kin, opowiada historię sióstr, które dorastały w przygranicznym mieście w Irlandii Północnej. Akcja filmu zaczyna się w momencie powrotu jednej z sióstr (druga mieszka w ich mieście rodzinnym) po roku jej niewyjaśnionej nieobecności. Spotkanie przynosi wiele wyzwań nie tylko wokół siostrzanej relacji, ale również odkrywanych na nowo traumatycznych wydarzeń rodzinnych oraz społecznych zakorzenionych w przeszłości. Przepięknie napisany i zagrany, umiejętnie prowadzi nas przez labirynt rodzinnych emocji, siostrzanych zależności oraz odkrywane tego jak kształtuje nas miejsce w którym dorastamy obnażając jego niszczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Pokazuje nam też jak czasem musimy się kompletnie zgubić by móc na nowo siebie odnaleźć.

Kolejną propozycją, do której obejrzenia obecnie w kinach bardzo Was zachęcamy, jest Irlandzki (tym razem z Republiki Irlandii) film “Herself” (reż. Phyllida Lloyd), który opowiada historię samotnej mamy próbującej zbudować sobie życie po ucieczce ze związku pełnego przemocy domowej. W nowej rzeczywistości każdy dzień jest dla niej wyzwaniem: mieszkając tymczasowo w hotelu i będąc pomiędzy kilkoma pracami, by zapewnić swoim dzieciom stabilny dom, nie czuje wsparcia ze strony systemu socjalnego. Na co dzień towarzyszy jej także realny strach przed kontynuacją przemocy ze strony byłego partnera (moment odejścia ze związku przemocowego jest dla wielu kobiet najbardziej niebezpiecznym). Wszystko to razem powoduje, że ‚dom’ staje się centralnym tematem jej rozważań o szczęśliwej przyszłości. Widząc, że nie ma szans na pomoc państwową postanawia wybudować go sama. To opowieść o składaniu siebie na nowo i budowaniu nowej wersji swojej przyszłości poprzez odkrywanie w sobie wewnętrznej siły. To też historia o przełamywaniu tabu jakim jest przemoc domowa, mówieniu otwarcie o własnych potrzebach i korzystaniu ze wsparcia od innych, które kierowane jest w naszą stronę. Jednak przede wszystkim jest to film odbudowywaniu domu w sobie pomimo doświadczenia głębokiej traumy.

[KW]


*PODCAST CLUB PPA

Nasze inspiracje do słuchania.

Czy ktoś kiedykolwiek zainspirował Cię do znaczącej zmiany swojego życia, która uczyniła Cię zdrowszym, szczęśliwszym lub bardziej spełnionym? Jeśli tak, rozumiesz różnicę, jaką pozytywna inspiracja może zmienić w życiu człowieka. Inspiracja jest potężna, ale nie jest łatwa. Zazwyczaj najbardziej inspirują nas zwykli ludzie, którzy dokonali niezwykłych rzeczy. Doceniamy, gdy ktoś ma zdolność i chęć bycia bezinteresownym, kreatywnym, innowacyjnym lub po prostu odważy się być inny. Matka Teresa, Gandi, Martin Luther King. Wszyscy byli zwykłymi ludźmi, którzy zdecydowali, że świat potrzebuje ich pomocy – prawdziwymi przywódcami, którzy wierzyli, że mogą zmienić świat i którzy pomimo prawie niemożliwych szans i ogromnego sprzeciwu, nie bali się próbować. 

Mówiąc najprościej, motywacja oraz inspiracja jest tym, co sprawia, że wszystko się dzieje! Może dać Ci całą potrzebną pozytywność i upewnić się, że masz właściwe nastawienie do osiągania większych rzeczy w życiu. A jeśli możesz pomóc zmotywować ludzi wokół ciebie, pomoże Ci to również pozostać zmotywowanym. 

W tym wydaniu przedstawiamy Wam nasze podcastowe inspiracje, które właśnie na tym się skupiają:

Podcast Ireny Owsiak: 006: Coś co może OGROMNIE zmienić życie na lepsze – emocjonalne dbanie o siebie – gościnnie Jola Szymańska

Podcast Ireny Owsiak gościnnie z Jolą Szymańską dyskutują jak dbać o siebie. Nie takim polegającym na jedzeniu warzyw, czy dbaniu o sen, ale wewnętrznym i emocjonalnym zadbaniu o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Wydaje się, że wszyscy wiemy, jak dobrze żyć, ale tak niewielu z nas potrafi się do tego zmusić. Wiele proponowanych strategii motywacyjnych zwykle nie spełnia swoich oczekiwań i okazuje się nieskuteczne, gdy są poddawane obiektywnemu testowi empirycznemu. Słuchając tego podcastu dowiesz się jakich metod użyły Irena i Jola by zmienić jakość swojego życia. 

Podcast: W czym mogę pomóc?

Chcesz pomagać, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Tutaj każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytania. Zuzanna Przybyła rozmawia ze swoimi gośćmi o tym, jak nie poświęcając na to więcej niż 1 godzinę tygodniowo, można zmieniać świat. Podcast dopiero się rozkręca, ale biorąc pod uwagę, kto już w nim wystąpił, warto czekać na następne odcinki.

Podcast: A Canadian Tale – Jonathan Goldstein

Bawi i wzrusza jak żaden inny znany podcast. Prowadzi go Jonathan Goldstein wieloletni członek zespołu odpowiedzialnego za tworzenie This American Life. Pozujący na dziwaka, który nigdy nie boi się mówić tego, co akurat myśli, pomaga. A przynajmniej stara się pomóc ludziom, którzy zmagają się z nierozwiązanymi i niedającymi im spokoju sprawami z przeszłości: kłótnia między braćmi sprzed 20 lat, którzy od tamtej pory ze sobą nie rozmawiają; poczucie winy związane z ukrywaniem prawdy przed dziećmi; decyzja, która skrzywdziła najbliższych… Miks dziecięcej naiwności, szczerej empatii i komicznej nieporadności jest na tyle autentyczny i oryginalny, że mimo momentów zażenowania i irytacji, trudno Goldsteina nie uwielbiać i nie doceniać. Jego podcast uświadamia nam że większość nieprzyjemnych zdarzeń po jakimś czasie staje się uroczymi anegdotami. Heavyweight zdaje się przypominać nam, że życie jest zbyt absurdalne, by traktować je śmiertelnie poważnie, ale też zbyt ważne, by unikać konfrontacji z tym, co trudne, niewygodne i budzące lęk. Goldstein pokazuje nam, jak rozliczać się z przeszłością bez zadęcia i z humorem, choć niebezboleśnie.

Podcast: The Happiness Lab with Dr. Laurie Santos

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy naprawdę wiesz, jak żyć szczęśliwym i satysfakcjonującym życiem, ten podcast jest dla Ciebie. Profesor Yale, dr Laurie Santos, która prowadzi jedne z najpopularniejszych zajęć na uniwersytecie, spędziła lata na studiowaniu nauki o szczęściu. Jej badania pokazują, że często robimy dokładne przeciwieństwo tego, co naprawdę nas uszczęśliwi. W tym podkaście zagłębia się w ten zaskakująco skomplikowany temat, dzieląc się inspirującymi historiami, fascynującymi badaniami i mnóstwem motywujących wskazówek, które sprawią, że pomyślisz o szczęściu – i jak je osiągnąć – w zupełnie nowy sposób.

Podcast: The Life Story Podcast

The Life Story Podcast to platforma dla ludzi którzy chcą się podzielić własną historią życia. Celem tego jest by wspólnie się motywować oraz wspierać.

W tym odcinku słyszymy inspirującą historię o tym, jak Graceann wspierała innych w ich najtrudniejszych chwilach i jak pielęgnowała odporność, wychodząc z wiary. Historia Graceann uczy nas, że musisz być rzecznikiem własnego zdrowia, zmieniając sposób myślenia o chorobie, kultywując akceptację życia z przewlekłą chorobą i podtrzymując wiarę.

Podcast: This Is Actually Happening: Rebroadcast – #93: What if you witnessed the limits of human suffering?

Co by się stało, gdyby twoja matka wyjechała, by podążać za kultem… albo obudziłeś się w kostnicy… lub jeśli twoja łódź została złapana przez burzę i zaczęła tonąć – co byś zrobił?  This is Actually Happening przynosi niezwykłe, prawdziwe historie o wydarzeniach zmieniających życie, opowiadane przez ludzi, którzy je przeżyli.  Od mężczyzny, który odkrywa w zauroczeniu celebrytą, który nie jest tym, za kogo się podaje, po kobietę utkniętą na meksykańskiej pustyni walczącą o przetrwanie – te historie sprawią, by spojrzeć na swoje życie i zacząć doceniać to co już mamy. Kliknij i usłysz historie innych ludzi których życie się odmieniło po jednym z takich nietuzinkowych doświadczeń w życiu. 

[AD]


*BOOK CLUB PPA

Nasze inspiracje do czytania.

Osobiste historie pisane są nie tylko po to by pozwolić autorowi poukładać w sobie często bolesne puzzle życiowej układanki w jakiej się znaleźli, ale też stworzyć przestrzeń na zauważenie emocji i przeżyć które tym doświadczeniom towarzyszą. Z czasem niejednokrotnie mają one wpływ na dalsze zmiany – budowanie wspierających społeczności, zmianę prawodawstwa czy inspirowanie nowych rozwiązań w różnych dziedzinach.    

Consumed Arify Akbar opowiada historię tajemniczej choroby siostry autorki, która zakończyła się jej niespodziewaną śmiercią. Szok tego doświadczenia jak i brak zrozumienia wokół tego co co się wydarzyło stanowią punkt wyjściowy książki. Autorka zabiera nas w wielopłaszczyznowo-skomplikowaną kulturowo jak i emocjonalnie podróż po siostrzanej relacji. Relacji, która w obliczu przeżywanej żałoby przywołuje wszystkie dotychczasowe straty na nowo je odkrywając. To historia pełna odwagi i nadziei jakie przynosi mierzenie się z różnymi aspektami siostrzanej więzi, jak też odkrywanie ich w szerszym kontekście rodzinnej traumy. Traumy, która do tej pory ukryta nasilała istniejące cierpienie. Arifa Akbar pokazuje nam jak odkrywanie bolesnych dla nas punktów i ich zrozumienie buduje w nas przestrzeń na przerwanie krzywdzącego dla nas i innych cyklu schematów rodzinnych. Umiejętnie łączy ze sobą wszelkie aspekty ludzkiego cierpienia i ich wpływu nas nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne obok kształtu jakie pod jego wpływem przybiera nasze życie. Opisując historię swojej rodziny i tym samym przerywając długoletnią ciszę odkrywa w sobie nieznaną wcześniej wolność. Wolność, która po raz pierwszy od dawna pozwala jej odczuć w sobie ukojenie i spokój.

Doświadczeniami osobistymi dzieli się też z nami Katarzyna Zachacz autorka książki „Z anoreksją na pokładzie”. To szczerze napisana osobista opowieść o tym jak anoreksja wpływa na naszą percepcję, zmienia naszą perspektywę i zawęża obraz otaczającego nas świata. To również refleksja o trudnościach z jakimi spotyka się osoba zmagająca się z zaburzeniami odżywiania na co dzień, ale też o tym jaki anoreksja ma wpływ na jej relacje ze sobą i z innymi. Autorka obnaża zachowania i procesy myślowe jakie anoreksji towarzyszą i jak często negatywnie zabarwiają postrzeganie siebie budując w naszej głowie swoiste więzienie. Jest to też historia o życiu, na nowo odkrywaniu jego wartości i siły w sobie by pozwolić sobie usłyszeć stłumiony głos naszego ciała. Książka rewaluuje również pojęcia szczęścia i sukcesu kwestionując ich znaczenie w naszej obecnie  zabieganej rzeczywistości poprzez obalanie powszechnych mitów dotyczących zewnętrznych potrzeb naszego ciała. Osobiste obserwacje poparte licznymi badaniami w sposób bardzo przystępny popularyzują wiedzę na temat anoreksji, jak i dzielą się strategiami radzenia sobie z nią. Całość napisana jest jak swoisty poradnik-zwierzenie dla innych zmagających się z anoreksją, ale też pomocny ich rodzinom i przyjaciołom, dla których zachowanie osoby chorej bywa niełatwe i być może mało zrozumiałe.

[KW]

W inny sposób inspiruje nas autorka podręcznika do statystyki, która wykorzystując swoją szeroką widoczność w mediach społecznościowych nie tylko zachęca nas do zgłębiania tego niełatwego tematu, a również gorąco i z pasją nieustannie zachęca do wspierania wielu celów społecznych, które są dla niej ważne. Janina Bąk (w internecie pod pseudonimem Janina Daily) znana jest nie tylko ze swojej misji propagowania nauki, ale również z zaangażowania w walkę o równość w Polsce. W tym roku została nominowana do Koron Równości 2021, nagrodę ustanowioną przez Kampanię Przeciw Homofobii dla osób ‘szczególnie angażujących się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQ+’. Niedawno statystyczka udzieliła wywiadu, w którym otwarcie opowiedziała o swojej wieloletniej walce z chorobą afektywną dwubiegunową, walcząc tym samym ze stygmatyzacją chorób psychicznych. A jej książka „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” to napisany w sposób niezwykle przejrzysty i zabawny, swoisty podręcznik. Autorka Janina Bąk, statystyczka, edukatorka, pisarka oraz naukowczyni sprawia, że świat krzywej Gaussa i dowodu anegdotycznego staje się zrozumiały i ciekawy. Pełna merytorycznej wiedzy, bogata w przypisy, z rzetelną bibliografią i uroczymi grafikami książka, to cenna pozycja nie tylko dla psychologów. W czasach nieustannego chaosu informacyjnego, szerzenia się fake news’ów uczy ona jak sprawdzać źródła doniesień i nie dać się zmanipulować napotykanymi danymi i wykresami. Warto sięgnąć po lekturę ‘Statystycznie rzecz biorąc [..]’ na poprawę zarówno humoru jak i swojej wiedzy z zakresu statystki. Ach i oczywiście, by zaopatrzyć się w odpowiednią ilość czekolady (kto by nie chciał zgarnąć Nobla?) i dowiedzieć się o co to całe zamieszanie z psem o trzech łapach.

[ASz]


*FIT CLUB PPA

Nasze inspiracje do podejmowania aktywności fizycznej w życiu codziennym.

W tym wydaniu chcielibyśmy zwrócić szczególna uwagę na korzyści wynikające z treningów grupowych. ‘Angażowanie się w aktywność fizyczną w towarzystwie innych osób redukuje stres i poprawia jakość życia bardziej niż ćwiczenie w pojedynkę – informuje Journal of the American Osteopathic Association’. W badaniu opublikowanym przez American Osteopathic Association w październiku 2017 roku wykazano, ze uczestnicy grupowych treningów doświadczyli 26-procentowej redukcji stresu oraz poprawy jakości życia w trzech aspektach: psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Szczegółowe informacje dotyczące badania możemy znaleźć tutaj

Ćwiczenia w grupie budują zdrowe nawyki. Jedno z badań wykazało, że osoby uczestniczące w treningach grupowych mają tendencję do przyjmowania zdrowszych zachowań od tych z którymi ćwiczą. Innymi słowy, im więcej czasu spędzamy w towarzystwie osób, dla których fitness jest priorytetem, tym bardziej prawdopodobne jest, że przyjmiemy tę samą postawę i zdrowe nawyki. Ćwicząc w grupie wykazujemy większa motywacje. Ćwiczenie z osobami, których poziom sprawności może być nieco wyższy  może wywołać efekt Kohlera, który powoduje ze zmuszamy się do większego wysiłku, ponieważ nie chcemy być postrzegani jako najsłabsi w grupie. Często prowadzi to do tego, że na grupowych zajęciach fitness trenujemy efektywniej i stajemy się bardziej konkurencyjni. Ćwiczenia grupowe to bez wątpienia też fantastyczny sposób na poznanie nowych ludzi, których łączy wspólne zainteresowanie – trening. Biorąc udział w grupowych zajęciach fitness stajemy się częścią grupy i budujemy nowe znajomości. Znajdujemy wsparcie i wskazówki od ludzi, którzy wybierają ta sama drogę co my. Niezależnie czy naszym celem jest poprawa zdrowia i samopoczucia czy poprawa siły i wytrzymałości, zawsze znajdzie się ktoś kto będzie nas wspierał i motywował. Badanie opublikowane w International Journal of Stress Management z lipca 2001 roku wykazało, że ludzie, którzy ćwiczyli na rowerze stacjonarnym przez 30 minut z przyjacielem, po treningu czują się spokojniejsi niż ci, którzy jeździli samotnie. Jest to bez wątpienia dobry powód dla których ćwiczenia z innymi mogą nas zachęcić do uczynienia z fitnessu stałego nawyku. 

A więc, odpowiedzmy sobie na pytanie czy lepiej jest ćwiczyć samemu czy w towarzystwie? Forma treningu, która jest odpowiednia dla Ciebie mocno zależy od Twojej osobowości. Dla jednych obecność innych osób tuż obok może być motywująca, a dla innych może powodować dyskomfort. W praktyce istnieją dowody na to, że zajęcia grupowe są bardziej korzystne dla zdrowia psychicznego. Dlatego tez, najlepiej byłoby połączyć oba rodzaje treningów, tak by czerpać jak najwięcej korzyści. 

[PZ]


*KĄCIK POEZJI

W tym wydaniu w miejscu naszej kolumny MusicClub PPA zapraszamy Was do kącika poezji. Poezja wspiera nas, inspiruje i nierzadko wypowiada na głos to z czym sami emocjonalnie często mamy trudności podpowiadając słowa których w nas brakuje.

Przedstawiamy Wam tutaj wiersz Hassana White, który na co dzień żyje z chorobą mózgu i anemią sierpowatą (sick cell disease). 

Hassan ma 29 lat i poezję pisze hobbystycznie.

Humanity
 
Having to support my brothers and sisters,
Whilst living life and wondering when will I become a mister?
Almost took humanity too long to realise that we all need each other. This time we’re living in now, we’ll hopefully rediscover
The joys of family life and our mothers
For people to walk side by side and men to be brothers.
The joys of living life as one big family
Helps people recognise what a true joy it is to be free!
The joys of living with unlimited possibilities
Helps me to realise that, if I work hard I can follow my dreams…
 
Name’s Hassan White
But in life I’d had to fight
Simply looking forward to tomorrow whilst living with Sickle Cell the incurable disease would make you think my life is a hell!! So when YOU feel lonely and sad
Look forward to tomorrow and forget the bad,
Enjoy the life you’ll lead and the time you’ll have,
In life don’t simply believe
But think of the many wonders to achieve
The goals you have set for yourself
For you and no one else, so love yourself
And enjoy the living with a good health!

*PÓŁKA INSPIRACJI

W tym wydaniu w związku z niełatwymi tematami, które poruszamy, załączamy poniżej listę telefonów do organizacji wspierających osoby w potrzebie dostępnych na terenie Wielkiej Brytanii.

 • Samaritans116 123 – całodobowe wsparcie dla potrzebujących pomocy emocjonalnej
 • Women’s Aid – chat organizacji wspierającej kobiety w sytuacjach przemocy domowej
 • Mind – organizacja oferująca wszelkie wsparcie psychologiczne pod numerem telefonu: 0300 123 3393 bądź emailem: info@mind.org.uk
 • Childline – bezpłatna całodobowa infolinia dla dzieci, nastolatków i rodziców oraz opiekunów: 0800 1111
 • Sane oferuje pomoc wszystkim, na których życie i jego jakość ma wpływ choroba psychiczna
 • Cruse wspiera wszystkich dotkniętych stratą i żałobą. Infolinia: 0808 808 1677
 • Family Lives wspiera i pomaga rodzinom na wszelkie tematy pod numerem: 0808 800 2222
 • Victim Support to organizacja wspierająca wszystkich, na których życie przestępstwo miało wpyw. Pomoc dostępna jest pod numerem: 08 08 16 89 111
 • Rape Crisis infolinia oferuje pomoc wszystkim w wyniku przemocy seksualnej: 0808 802 9999
 • Galop wspiera społeczność LGBT+
 • Infolinia Respect wspiera sprawców przemocy domowej w celu zmiany ich zachowania:  0808 8024040
 • NHS poleca aplikacje wspierające zdrowe wybory tutaj


Kwartalnik PPA pisze dla Was redakcja w składzie: 

 Kasia Wójcicka (Koordynator): 
Jestem Psychologiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z uzależnieniami, motywacją do zmian zachowania i radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami. Dodatkowo jako terapeutka w podejściu Terapii Poznawczej z Elementami Uważności (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) łączę w swojej pracy metody skupiające się na odbudowywaniu komunikacji miedzy ciałem i umysłem. Studiowałam psychologię w Warszawie i Londynie, a trening Terapii Uważności ukończyłam na Uniwersytecie w Oksfordzie.

 Aleksandra Dychała (Podcast Club PPA):
Jestem absolwentka wydziału Psychologii I Neuronauki Uniwersytetu Birkbeck w Londynie. Piszę dla was artykuły o najnowszych, edukacyjnych i najbardziej ekscytujących podcastach. Żyję według cytatu: „Aby osiągnąć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz chcieć zrobić coś, czego nigdy nie zrobiłeś”.

 Marzena Filipiak (Book Club PPA): 
Mam na imię Marzena. Jestem studentką 3 roku pielęgniarstwa zdrowia psychiatrycznego w Wielkiej Brytanii. Pracuję również jako pomoc pielęgniarza na różnych oddziałach, m.in. psychiatrii dorosłych oraz osób po 65 roku życia, neurorehabilitacji oraz hospicjum. Mam 6-letnią córkę, z którą staram się spędzać dużo czasu ucząc jej dobroci dla drugiego człowieka. W wolnym czasie staram się poszerzać moją widzę z zakresu psychologii oraz propagować ją wśród Polonii na terenie Wielkiej Brytanii poprzez moje konto na Instagramie. Zdecydowałam się dołączyć do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, aby dzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a także zyskiwać nowe umiejętności. Ponad to mam wielką nadzieję, że pisanie artykułów w języku polskim, pomoże mi, aby zyskać pewność siebie w wysławianiu się w tym pięknym języku.

Joanna Szynicka (Book Club PPA):  Psycholożka. Absolwentka neurobiopsychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest neuropsychologia, psychologia poznawcza oraz kliniczna.

 Paulina Zakowska (Fit Club PPA):
Cześć 🙂 Mam na imię Paulina i od 7 lat mieszkam w Londynie. Studiowałam zarządzanie na Politechnice Poznańskiej i obecnie zajmuje się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami. Ukończyłam kurs na instruktora siłowni oraz  trenera personalnego. Od kilku lat moim największym hobby jest fitness. Jest to dla mnie forma terapii, która zawsze poprawia mi nastrój i sprawia, ze wszystkie złe emocje odchodzą a ja znowu jestem odprężona, pełna energii i uśmiechnięta. Ponadto lubię podróżować i kocham zwierzęta, a zwłaszcza psy.

 ***
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do współpracy – podsyłajcie nam swoje pomysły i inspiracje. Ciekawi jesteśmy co Was interesuje, co polecacie do przeczytania/obejrzenia/zainspirowania się innym.
Piszcie do nas na adres: k.wojcicka@polishpsychologists.org

Copyright © *Polish Psychologists’ Association

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s