NA KAWIE U PPA

Na kawie u PPA- Justyna Kulczyk

„…I ta ścieżka edukacji przebiega zupełnie inaczej i w związku z tym gdzieś automatycznie generują się różnice jeżeli chodzi o wykształcenie. Może to też powodować to, że wykształcenie zdobyte w Polsce nie do końca jest rozpoznawalne przez brytyjskich pracodawców. I w związku z tym też spotykam osoby, które mają taką rezygnację w próbowaniu poszukiwania pracy w UK dlatego, że po wysyłaniu CV ich kandydatura jest po prostu odrzucana(…)Natomiast jest rozwiązanie, jest jakby wyjście z tej sytuacji.(…) W związku z tym staramy się corocznie organizować takie webinary, głównie skierowane do psychologów i psychoterapeutów, ale nie tylko…”

Rusza nowy cykl na naszym blogu o nazwie: “Na kawie u PPA”. Jeśli zastanawiasz się, co będziemy robić „na kawie u PPA”- już odpowiadam: będziemy robić to, co zwykle robi się na kawie, czyli rozmawiać. Na nasze spotkania będziemy zapraszać wyjątkowych gości i rozmawiać z nimi na różne tematy. Chcemy, abyście mogli nas bliżej poznać, nie tylko jako organizacje, ale przede wszystkim jako ludzi. Być może nasi goście będą poruszać tematy ważne, może czymś Cię zainspirują, lub skłonią do refleksji. Zaparz sobie kubek aromatycznej kawy… lub herbaty, jeśli wolisz i dołącz do naszego spotkania. 

____________________________________________________________________________________

K: Dzień dobry. Witam na kolejnym spotkaniu z cyklu na kawie u PPA. Dzisiaj moją gościną jest Justyna Kulczyk. Justyna jest seksuologiem, terapeutą psychoseksualnym, terapeutą par. Justyna pełniła wcześniej u nas funkcję CEO, a obecnie jest dyrektorem do spraw klinicznych. Justyno, witam Cię bardzo serdecznie i dziękuję że zgodziłaś się wziąć udział w naszym spotkaniu. Na wstępie czy mogłabyś powiedzieć kilka słów o sobie i o tym jak wyglądała Twoja droga w PPA?

J: Dzień dobry Kasiu. Bardzo dziękuję za zaproszenie do tego projektu: „Rozmowy na kawie u PPA”. Bardzo podoba mi się ten pomysł osobiście… Powiedzieć kilka słów o sobie… jak zacznę mówić o sobie to mam wrażenie, że nam się to rozciągnie w czasie 🙂 Wiele osób, które gdzieś tam ze mną współpracują w PPA wiedzą, że lubię dużo mówić. Natomiast tutaj, jakby konsolidując ten aspekt czym się zajmuję w PPA to głównie moje serce leży po stronie terapii, psychoterapii zwłaszcza. Na dzień dzisiejszy prowadzę terapię indywidualną i terapię par w kontekście terapii psychoseksualnej. To jest główny aspekt tego, czym się zajmuję w PPA. Niedawno miałam przyjemność objąć stanowisko dyrektora do projektu spraw klinicznych, który obejmuje konsultacje indywidualne, terapię indywidualną i projekt poradni rodzinnej-  tym teraz zajmuję się obecnie. Natomiast moja ścieżka kariery w PPA zaczęła się tak naprawdę już w 2015 roku, więc to już będzie siedem lat jak jestem w PPA. I same początki zaczęły się w Oxfordzie, wówczas to było miejsce gdzie mieszkałam, więc w Oxfordzie pod kierunkiem Kamili Maculewicz-Szwabskiej prowadziłam warsztaty skierowane głównie dla kobiet. Tak małymi krokami przejęłam projekt Akademii Kobiety w 2018 roku i byłam koordynatorem projektu przez dwa lata. To był fajny czas przed pandemiczny, kiedy wszyscy mieliśmy możliwość spotykania się twarzą w twarz. Zazwyczaj w POSK’u gdzie prowadziłam warsztaty dotyczące seksualności kobiet i zdrowia seksualnego kobiet- warsztaty były skierowane głównie do kobiet. No i później gdzieś wydaje mi się, że ta moja praca została zauważona i udało mi się dostać do Rady PPA, a później progresować jakby w kierunku stanowiska CEO. Do września tego roku… a nie, nie…. do lipca tego roku. A potem przejęłam funkcję dyrektora. Ta moja ścieżka w PPA jest dosyć długa i można gdzieś to znaleźć w historii, że byłam na różnych stanowiskach. Tyle o mnie jeżeli chodzi o PPA i myślę, że większość osób gdzieś tam wie, czym zajmuje się zawodowo. 

K: Wiem że mieszkasz i również pracujesz tutaj w Wielkiej Brytanii. I chciałam zapytać, czy zauważyłeś jakieś różnice, ewentualnie podobieństwa, pomiędzy ścieżką kariery psychologa w Polsce, a w Wielkiej Brytanii?

J: Bardzo dobre pytanie. Pytanie, które myślę pojawia się na mojej skrzynce mailowej dosyć często. Dostaję takie właśnie wiadomości od polskich psychologów i polskich psychoterapeutów, którzy gdzieś planują swoją ścieżkę kariery w UK i nie do końca są zorientowani, czy przekonani o tym czy np. edukacja, którą osiągnęli w Polsce, tak jakby liczy się w tej ścieżce zawodów wykonywania tutaj w UK i dość sporo takich pytań właśnie otrzymuję.Czy są jakieś podobieństwa. Jeżeli są to jakie…Czy są jakieś różnice, a jeżeli są to jakie…No i tak… takich różnic jest dosyć sporo… dlatego, że chociażby w Wielkiej Brytanii nie ma studiów pięcioletnich, studiów psychologicznych, tak jak to na przykład odbywa się w Polsce. W Polsce mamy pięcioletnie studia psychologiczne. Oczywiście są też inne odłamy magisterskich studiów psychologicznych które trwają 2 lata bądź 3 lata natomiast żeby pełnić tę rolę- funkcję psychologa to trzeba jednak mieć 5 lat studiów w Polsce. Natomiast w Wielkiej Brytanii takich studiów nie ma pięcioletnich. I ta ścieżka edukacji przebiega zupełnie inaczej i w związku z tym gdzieś automatycznie generują się różnice jeżeli chodzi o wykształcenie. Może to też powodować to, że wykształcenie zdobyte w Polsce nie do końca jest rozpoznawalne przez brytyjskich pracodawców. I w związku z tym też spotykam osoby, które mają taką rezygnację w próbowaniu poszukiwania pracy w UK dlatego, że po wysyłaniu CV ich kandydatura jest po prostu odrzucana. Więc są te różnice… na pewno są różnice jeżeli chodzi też o terapeutę, psychoterapeutę. Te różnice też można spotkać  w edukacji- głównie w ilości praktyki zawodowej, bo też na studiach terapeutycznych, osoby są zobowiązane do odbywania stażu klinicznego. I tutaj w zależności oczywiście od nurtu terapeutycznego, od szkoły, te liczby godzin stażu klinicznego się różnią między sobą. I to też jest widoczne między szkołami właśnie brytyjskimi, a polskimi. Natomiast jest rozwiązanie, jest jakby wyjście z tej sytuacji. 

K:  I tym wyjściem tutaj i w związku z tym tematem wiem, że planujesz zorganizować dla nas webinar. Mogłabyś uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć nam kilka słów na ten temat m.in.do kogo będzie skierowany ten webinar ?Czy to będzie tylko dla wolontariuszy PPA, czy będzie on otwarty dla osób z zewnątrz i czego możemy się spodziewać?

J: Tak, dziękuję Kasiu. Tak i w związku z tym właśnie chce zorganizować webinar dlatego,że jak wspomniałam wcześniej- tych różnic i podobieństw, ale więcej różnic, można spotkać i wiem, że ścieżka kariery może wydawać się dosyć zawiła i skomplikowana. W związku z tym staramy się corocznie organizować takie webinary, głównie skierowane do psychologów i psychoterapeutów, ale nie tylko… też do innych specjalizacji- do pedagogów, do pracowników socjalnych. Te webinary zazwyczaj trwają kilka godzin- w 2020 roku było to 5 godzin- i które i tak nie odpowiedziały na wszystkie pytania dotyczące tego jak można progresować w UK. Jak można zdobyć pracę na stanowisku psychologa, psychoterapeuty, zwłaszcza jeżeli chce się pracować w takich instytucjach jak na przykład zakład psychiatryczny w NHS, czyli Narodowym Funduszu Zdrowia tylko w Wielkiej Brytanii. Zdradzę oczywiście tajemnicę, bo nie jest to aż tak wielka tajemnica jeżeli chodzi o ten webinar- po prostu chcę szerzyć tą informację jak w najprostszy sposób można osiągnąć rejestrację, czy akredytację w różnych stowarzyszeniach brytyjskich, jak etycznie wykonywać zawód psychologa, jak etycznie wykonywać zawód psychoterapeuty. No i oczywiście bardzo wiele czasu poświęcam (podczas webinaru- przyp.redaktora) w związku z tymi rejestracjami, które dla niektórych osób są wielką zagadką- czym ta rejestracja jest. No ale też odpowiadam na takie pytania, (bo to też często pojawia się w moich mailach) jak legalnie pracować. Czy jest jakaś legislacja w Wielkiej Brytanii, jeżeli chodzi o wykonywanie zawodu psychologa czy psychoterapeuty. 

K: Przyznam się szczerze, że sama z niecierpliwością czekam na to spotkanie. Wiem, że na pewno wyniosę też dużo dla siebie. Będziemy śledzić i czekać na szczegółowe informacje dotyczące daty spotkania (szczegóły poniżej-przyp.redaktora) i wszystkie informacje na pewno zamieścimy również na naszym blogu. A czy na zakończenie chciałabyś się jeszcze czymś podzielić z naszymi słuchaczami? 

J: Pewnie! Ja tak nie końca wspomniałam o tym webinarze czasowo kiedy miałoby się to odbyć. Na dzień dzisiejszy, faktycznie nie mam jeszcze takiej konkretnej daty. Planuję ten webinar zorganizować  pod koniec listopada, tudzież na początku grudnia. To jest taki czas, w którym ten webinar się odbędzie. Na pewno będzie on promowany na naszych social mediach. Ja też będę w mailach informować wszystkich, że się ten webinar odbędzie. Zazwyczaj przed tym daje jeszcze taki czas żeby móc wysłać mi pytania: co tak naprawdę was, jako słuchaczy, jako osoby które przychodzą do mnie na webinar, co was najbardziej interesuje.  Jakich wy informacji potrzebujecie w waszej karierze, w waszej ścieżce kariery.

I teraz jeżeli miałabym coś dodać to jedynie to, że planuję na przyszłość wiele szkoleń dla profesjonalistów, dla psychologów dla psychoterapeutów, ale też nie tylko dla specjalistów- prowadzę też szkolenia dla osób, które po prostu chcą rozwijać swoją wiedzę, czy umiejętności w zakresie około seksualnym. Także na pewno będę wszystkich o tym informować i przekazywać informacje na bieżąco. Dziękuję.

K: Super. Dziękuję bardzo serdecznie za nasze dzisiejsze spotkanie i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu na kawie u PPA i do śledzenia naszych mediów na Facebook’u, na Instagram’ie i naszego bloga. Dziękuję. 

J: Dziękuję bardzo. 

***

Justyna Kulczyk

Seksuolog, pracownik Kliniki Zdrowia Seksualnego NHS London; Terapeuta Psychoseksualny, COSRT reg. 4134, BASHH no. 116961 Doświadczenie zdobywane w: Integrated Contraception and Sexual Health Cambridgeshire Community Service NHS Trust, GUM MKUH NHS Foundation Trust, Oxford University NHS Foundation Trust.

Serdecznie Was wszystkich zapraszam na webinar:

Data: 15 grudnia 2022

Godzina: 17:00-19:30 (BTS)

Lokalizacja: Zoom

Koszt: 30 funtów, dla członków PPA 20 funtów

Każdy z uczestników spotkania otrzyma materiały wykorzystane w trakcie webinaru.

Serdecznie zapraszam!

Szczegóły wydarzenia poniżej:

Wywiad przeprowadziła: Katarzyna Kowalcze

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s