ROZWÓJ OSOBISTY

Czy wytrzymasz miesiąc bez alkoholu?

Dry January, czyli styczeń bez alkoholu

Dry January to bardzo popularna kampania zdrowotna w Wielkiej Brytanii, polegająca na odstawieniu wszelkich trunków alkoholowych na miesiąc (styczeń). Pierwszą kampanie zorganizowała została kilka lat temu i z roku na rok jest coraz bardziej popularna wśród Anglików. Wg yougov.co.uk już ponad 4 miliony osób zdeklarowało chęć udziału w miesięcznej abstynencji!

Pijany człowiek

Ludzie decydują się na podjęcie wyzwania z różnych względów: aby zrzucić kilka kilogramów, oczyścić swój organizm, aby lepiej, zdrowiej zacząć nowy rok, zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu lub zaoszczędzić pieniądze po świątecznym szaleństwie.

Niektórzy w ten sposób zbierają pieniądze na szczytny cel, poprzez np. stronę http://www.alcoholchange.org.uk

Korzyści? Wielu z nas może się zastanawiać co taka miesięczna zmiana może zmienić w naszym życiu. Każdy organizm jest innym i inaczej może reagować na skutki odstawienia alkoholu. Ale pamiętajmy – alkohol to trucizna!! Oto kilka korzyści które najczęściej są przedstawiane przez osoby, które pomyślnie przeszły miesięczną abstynencje:

Zdrowsze życie
 • Zdrowsza skóra
 • Regenerujący sen
 • Utrata wagi
 • Zwiększony poziom energii
 • Silniejszy układ odpornościowy
 • “zdrowsza” relacja z alkoholem
 • Więcej pieniędzy w kieszeni
 • Lepsza koncentracja

Dla niektórych miesiąc abstynencji może okazać się bardzo trudny bez kieliszka wina do kolacji czy wyjście ze znajomymi do pubu bez kufla piwa. Żyjemy w czasach gdzie wracając z pracy do domu mijamy kilka jak nie kilkadziesiąt pubów, pełnych ludzi, stojących na zewnątrz z drinkiem. I bardzo popularne wyjścia z kolegami z pracy na „jednego”. Niestety często nie kończy się to na jednym. Jak przezwyciężyć te codzienne pokusy i wytrzymać miesiąc w trzeźwości?

Oto kilka porad jak ułatwić sobie ten czas: 

 • Opowiedź o swoim postanowieniu najbliższym – wytłumacz dlaczego chcesz się podjąć takiego wyzwania, rodzina i przyjaciele z pewnością będą Cię wspierać, a może ktoś z nich będzie chciał towarzyszyć Ci w tej przygodzie?
 • Wypisz wszystkie sobie wszystkie zalety Twojego detoksu alkoholowego, i nie skupiaj się na tym co Cię ominie i za czym będziesz tęsknił.
 •  Potraktuj to jako eksperyment i obserwuj swoje zachowanie i innych. Pozwoli Ci to nabrać zdrowszej relacji z alkoholem w przyszłości.
 •  Postaraj się unikać jak to tylko możliwe stresujących sytuacji (często sięgamy po kieliszek wina po stresującym dniu w pracy).
 •  Wypisz sobie wszystkie zalety abstynencji (lepszy sen, zdrowsza skóra) i sprawdzaj, czy te wszystkie pozytywne efekty występują u Ciebie- to odwróci Twoją uwagę od chęci picia alkoholu. Czasami wystarczy pić sok pomarańczowy w kieliszku od wina, 
 • Zobacz ile zaoszczędziłeś. A może zaoszczędzony fundusz wydać na własne przyjemności?
 • Skorzystaj z darmowej aplikacjihttps://alcoholchange.org.uk/get-involved/campaigns/dry-january/get-involved/the-dry-january-app
Mniej znaczy więcej

Dry January to nie tylko abstynencja na miesiąc, ale także okazja do zastanowienia się nad naszą relacją z alkoholem. Na stronie fundacji Alkohol Change UK możemy znaleźć informacje, że 20 osób dziennie umiera na skutek spożywania alkoholu.

Pamiętajmy, że możemy się od tego uchronić! Bądźmy świadomi! 

Potrzebujesz pomocy psychologicznej w języku polskim? Polski psycholog z ramienia Polish Psychologists’ Association przyjmuje w Londynie, Oxford i Cambridge: https://psychologwlondynie.blog/gdzie-po-pomoc/


Aleksandra Baranowski

2 myśli w temacie “Czy wytrzymasz miesiąc bez alkoholu?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s