SKARBNICA RODZICA, ŻYCIE W LONDYNIE

Praktyczny poradnik: jak spędzać czas wolny z dzieckiem

Trudny czas dla rodziców

I znowu half term…jak często słyszymy to wśród rodziców, gdy zbliżają się wakacje szkolne. Jest to bowiem czas, kiedy życie zawodowe i rodzinne staje na głowie. Jeśli nie mamy możliwości wyjazdu, trzeba przeorganizować sobie wszystkie swoje zobowiązania, tak, aby zająć się naszymi pociechami przez całe dnie. Jeszcze trudniejszym zadaniem jest częstokroć odwrócenie uwagi naszego dziecka, mającego nadmiar wolnego czasu, od komputera, tabletu, telewizora czy smartphona. Z drugiej jednak strony, czas wolny od obowiązków szkolnych jest dla nas szansą na oderwanie się w relacji z dzećmi od codziennej rutyny, nawiązanie emocjonalnej więzi, odkrywanie siebie nawzajem.

Pytanie brzmi, czy wykorzystujemy tę szansę? Czy jest to czas faktycznego „bycia razem” czy tylko bycia “obok siebie”? Oraz czy poświęcamy swojemu dziecku uwagę, rozmawiamy z nim, bawimy się i angażujemy w nasze relacje wystarczająco?

Niestety, nie zawsze. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 4 godzin, które średnio rodzice w Polsce poświęcają dziennie dla swoich dzieci, tylko 67 min w przypadku matek i 40 min w przypadku ojców jest czasem “jakościowym” (1.) Jest to czas, w którym rodzice bawią się z dzieckiem, wspólnie uczą, rysują, gotują, rozmawiają, czytają, spacerują, zwiedzają, etc. Od tych spędzonych razem chwil w dużej mierze zależy, kim stanie się nasze dziecko w przyszłości. Jaki będzie miało obraz siebie i innych. Sprawmy więc, aby czas, który możemy mu poświęcić, był dla niego niezapomniany i znaczący!

Oto nasze propozycje na spędzenie jakościowego czasu razem. W domu, na świeżym powietrzu i w interesujących miejscach na terenie Londynu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was nimi do stworzenia wspólnych, pięknych wspomnień i nowych tradycji rodzinnych.

Co robić z dziećmi w domu

Gry planszowe

Gry planszowe jest to coś, co z całą pewnością pokocha cała rodzina. Oprócz walorów rozrywkowych, “planszówki” uczą oraz służą pogłębianiu relacji rodzinnych. Ważne jest tylko odpowiednie dobranie gry i tematyki do wieku dzieci. My przybliżymy tylko trzy, lecz na rynku jest ich cała masa. Zachęcamy do zgłębienia tematu!

Gra Dixit

DIXIT, wyd. LIBELLUD/ REBEL

Gra skojarzeniowa pobudzająca wyobraźnię i kreatywne myślenie. Przeznaczona dla graczy 8+, lecz rezolutny 7-latek również sobie doskonale poradzi z przyswojeniem jej zasad.

Te są bowiem proste, a rozgrywka jest wartka i wciągająca. Co więcej, przepiękne karty dostarczają graczom wrażeń estetycznych. Obrazy z Dixit wykorzystywane są również przez psychologów, podczas rozmów z młodymi pacjentami, a także w terapii rodzinnej. Dixit jest grą uniwersalną językowo, co oznacza, że można tymi samymi kartami grać w każdym języku!

Wiek – 7+ Liczba graczy – 2 -6 graczy

Gra Emocje

EMOCJE, wyd. KUKURYKU

Nie zawsze jest łatwo rozmawiać z dzieckiem o emocjach, ale ta gra zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.
Niestety, pozycja jest dostępna tylko na polskim rynku (lecz można ją zakupić również przez internet).

Wiek – 7+ Liczba graczy – 2 -4 graczy

Gra Potwory do szafy

POTWORY DO SZAFY, wyd. GRANNA

Propozycja dla najmłodszych graczy (od lat 3). Jest to gra kooperacyjna, w której gracze sobie pomagają, a nie rywalizują.
Podczas rozgrywki dziecko ćwiczy pamięć i umiejętność współpracy. Doskonała pozycja ułatwiająca usypianie.

Wiek- 3- 8 lat Liczba graczy – 1-6 graczy

Wspólne gotowanie, pieczenie, jedzenie

Zgadzamy się, że nie jest to proste zadanie. Zapewne samodzielne przygotowanie posiłku byłoby szybsze I bardziej efektywne. Z całą pewnością jednak warto zaangażować malucha w pracę w kuchni (oczywiście dostosowując zadania do jego wieku). Oprócz pogłębienia waszych relacji dziecko uczy się organizacji, planowania, odpowiedzialności oraz współpracy. Praca przy przygotowywaniu posiłków integruje zmysły oraz motorykę. Przy odrobinie cierpliwości i chęci, kuchnia dla dziecka może być miejscem magicznym i fascynującym. Pomaganie w domu stanie się natomiast czymś naturalnym i przyjemnym.

Starajmy się również, aby przynajmniej jeden posiłek dziennie spożywany był wspólnie. Bez telefonów, telewizora czy innych dystraktorów. Celebrujmy te chwile przeistaczając je w codzienny, rodzinny rytuał.

Sadzenie i dbanie o rośliny

Czy może być coś piękniejszego jak codzienne obserwowanie efektów wspólnej pracy? Dzieci uwielbiają angażować się w zadania ogrodnicze. Bardzo istotne jest uwzględnienie życzeń dziecka przy wybieraniu roślin do posadzenia. Jest to projekt długoterminowy, uczący cierpliwości i odpowiedzialności. Dodatkowo, dla rodziców jest to okazja, do przemycenia w menu dziecka nowych smaków: bo jaki mały ogrodnik nie spróbuje samodzielnie wyhodowanej sałaty czy rzeżuchy..?

Czytanie książek

Wspólne czytanie to wprost niezastąpiony sposób wzmacniania rodzinnych więzi. Ważny jest dobór lektury, która musi być dla dziecka interesująca, oraz sposób czytania i intonacja głosu. Oprócz dobrej zabawy, książki to także narzędzie do wzmacniania pamięci, wzbogacania słownictwa, pobudzania wyobraźni, kreatywnego myślenia, a także rozwijania inteligencji emocjonalnej. Bajki mają również funkcję terapeutyczną: ułatwiają dziecku radzenie sobie w stresujących sytuacjach, oswajają lęki i relaksują, Książki to prawdziwa “skarbnica rodzica”.

Odnajdźmy w sobie dziecko!

Czy słyszeliście kiedyś o terapii śmiechem? Śmiech to zdrowie! Dotlenia organizm, rozładowuje stres, a nawet zwiększa odporność! Pozwólcie sobie na dzienną dawkę wspólnych “wygłupów”, które wypełnią dom pozytywnymi emocjami. Daj się na chwilę wciągnąć w świat swojego dziecka!

Aktywności w Londynie rozwijające talenty i pobudzające wyobraźnię

Pottery Centres

Na terenie Londynu znajduje się wiele “pottery centres” oraz “ceramic cafes“ czyli pracowni do samodzielnego tworzenia i malowania ceramiki. Stwórz ze swoim dzieckiem własne arcydzieło, które po wypaleniu będzie dumnie zdobiło Wasz dom! Dostępnych form i możliwości jest bez liku. W centrach ceramiki zazwyczaj są dotępne również inne możliwości kreatywnych prac plastycznych.

Wspólne lekcje gotowania

Coś dla małych i dużych entuzjastów pichcenia! W Londynie mamy parę miejsc, gdzie dzieci mogą uczyć się gotowania razem z rodzicami. Takie kursy zazwyczaj nie są tanie (ok GBP45-50), jednak kto wie, może mamy pod swoim dachem małego MasterChefa?

Przykładowe kursy:

https://www.jamieolivercookeryschool.com/cooking-classes/?branch=all&type=kids-learn-for-free&lesson=all&month=all&duration=all&time-of-day=all

Wycieczka śladami Harry’ego Pottera

Prawdziwa gratka dla fanów! Zorganizujcie wspólnie wycieczkę po londyńskich lokacjach znanych z filmów i książek o Harrym Potterze. Pobawcie się w odkrywców i udokumentujcie przygodę na zdjęciach lub filmie. Aby o niczym nie zapomnieć i niczego nie pominąć, można ściągnąć darmowy przewodnik pdf, w którym mamy wyszczególnione wszystkie miejsca warte odwiedzenia: https://www.the-magician.co.uk/download-page.htm

Będzie to niezapomniana rodzinna przygoda!

Place zabaw w Londynie

Parki i place zabaw

W Londynie mamy do dyspozycji mnóstwo przepięknych parków, w których możemy aktywnie spędzać czas z naszymi dziećmi. Pikniki (ze wspólnie przygotowanym prowiantem), rowery, hulajnogi, skate park, czy wspólne spacery w poszukiwaniu wiewiórek, to wspaniałe pomysły na miłe spędzenie popołudnia niedaleko naszego domu.

Jeśli jednak mamy więcej czasu, możemy udać się na wycieczkę do największych parków w Londynie: na przykład do Richmond Parku aby podziwiać Jelenie i Daniele, lub do Hyde Parku by popływać rowerkiem wodnym w przepięknych okolicznościach przyrody.

Parki to jednak dla dzieci przede wszystkim place zabaw.

Oto te, które szczególnie polecamy, nawet, jeśli będzie trzeba będzie poświęcić trochę czasu na dojazd:

Diana Memorial Playground

Niezwykły plac zabaw poświęcony pamięci Księżnej Diany, która kochała dzieci. Zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od Kensington Palace. Park inspirowany jest książką „Piotruś Pan” , a jego centralną atrakcją jest pełnowymiarowy statek piracki. Pozostałe atrakcje się tam znajdujące ą równie niesztampowe, co nadaje temu ogromnemu terenowi charakter iście bajkowy. Zarezerwujcie sporo czasu na zabawę i odkrywanie tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Park jest przeznaczony dla dzieci do 12 roku życia.

Adres: Kensington Gardens, Broad Walk, London W2 2UH

Godziny otwarcia parku oraz zdjęcia dostępne są na stronie internetowej: https://www.royalparks.org.uk/parks/kensington-gardens/things-to-see-and-do/diana-memorial-playground

Queen Elizabeth Olympic Park

Park Olimpijski. Park zlokalizowany jest na terenie wokół Stadionu Olimpijskiego i oferuje wiele atrakcji: zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

W całym parku znajduje się kilka fantastycznych placów zabaw, co gwarantuje spacerującym rodzinom wspaniały, pełen emocji dzień (największy z tamtejszych placów zabaw nosi nazwę Tumbling Bay i znajduje się w północnej części parku). Znajdują się tam również najróżniejsze ścieżki sprawnościowe, ścianka wspinaczkowa i podium olimpijskie, gdzie nasza pociecha może poczuć się jak prawdziwy zwycięzca. Z letnich atrakcji jest tam również zlokalizowany plac z fontannami, gdzie można pochlapać się w wodzie.

Adres: E20 2ST Queen Elizabeth Olympic Park

Godziny otwarcia parku, wskazówki dojazdu oraz zdjęcia dostępne są na stronie internetowej: https://www.queenelizabetholympicpark.co.uk/

Victoria Park Playground

W parku Victoria znajdują się dwa place zabaw: dla młodszych i starszych dzieci.

Na placu zabaw dla młodszych dzieci atrakcje są raczej klasyczne, natomiast ten dla starszych słynie z ogromnych zjeżdżalni wpisanych w strome zbocza. Jest również wiele atrakcji służących do wspinaczki linowej, aparaty muzyczne, karuzele, drewniane domki, huśtawki, piaskownice, skate park i wiele innych.

W miesiącach letnich działa tam również plac ze spryskiwaczami i fontannami.

Adres: Victoria Park, Grove Road, Bow, London E3 5TB

Godziny otwarcia parku, wskazówki dojazdu oraz zdjęcia dostępne są na stronie internetowej: https://www.towerhamlets.gov.uk/lgnl/leisure_and_culture/parks_and_open_spaces/victoria_park/victoria_park.aspx

Mudchute Park Farm

Nie jest to plac zabaw, lecz miejsce także wyjątkowe dla dzieci. W środku tętniącego życiem miasta, na Isle of Dogs (na południe od Canary Wharf) znajduje się największa farma miejska w Europie. Jest to rzadka okazja dla dzieci mieszkających w mieście do obserwacji zwierząt hodowlanych w ich środowisku naturalnym. Można tam podziwiać m.in. konie, osły, świnie lamy, alpaki, kury i wiele innych. Głównym celem działalności farmy jest ochrona środowiska naturalnego. Wejście na farmę jest darmowe.

Adres: Mudchute Park and Farm, Pier Street, Isle of Dogs, London E14 3HP

Godziny otwarcia parku, wskazówki dojazdu oraz zdjęcia dostępne są na stronie internetowej:https://www.mudchute.org/

Muzea dla dzieci w Londynie

W Londynie mamy niesamowitą okazję do zwiedzenia światowej klasy muzeów. Często zbiory I wystawy udostępnione są za darmo!

Do ulubionych muzeów dzieci należą: Science Muzeum (Muzeum Nauki) oraz Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej).

Mamy jednak do wyboru wiele miejsc nie tak popularnych i znanych. Przybliżymy tutaj trzy z nich.

London Transport Museum

Londyńskie muzeum transportu jest miejscem ekscytującym, nie tylko dla fanów techniki i motoryzacji. Wystawy są tu pięknie skomponowane i wciągające. Maluchy mogą dowiedzieć się, dlaczego autobusy na ulicach Londynu są koloru czerwonego, lub kiedy wybudowana została pierwsza linia metra. Niektóre wystawy i aktywności dedykowane są specjalnie dla dzieci!

Cena biletu dla dorosłego to GBP16 przy zakupie on-line, dzieci mają wstęp darmowy.

Adres: Covent Garden Piazza, London WC2E 7BB

Więcej informacji na stronie: https://www.ltmuseum.co.uk/

The Chocolate Museum

Które dziecko nie chciałoby zwiedzić muzeum czekolady? Niewielkie muzeum mieszczące się w dzielnicy Brixton przybliża zwiedzającym historię i proces produkcji czekolady.

Dodatkowa atrakcją są warsztaty oraz sesje DIY, podczas których dzieci mogą spróbować stworzyć własną czekoladę, trufle, batony czy lizaki (warsztaty są dodatkowo płatne).

Ceny oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej: http://www.thechocolatemuseum.co.uk/

Adres: 187 Ferndale Road, Londyn SW9 8BA

V&A Museum of Childhood

Czyli muzeum dzieciństwa. Zbiory tego muzeum obejmują lalki, pluszaki, gry planszowe, teatrzyki kukiełkowe, domki dla lalek, i wiele, wiele innych. Jest to fascynujące miejsce, by przybliżyć dzieciom, czym bawili się niegdyś ich rodzice Jest też sporo miejsc przeznaczonych do interaktywnej zabawy, oraz zorganizowane aktywności, np. zajęcia z rękodzieła czy opowiadanie bajek. Wejście do muzeum jest darmowe.

Adres: Cambridge Heath Rd, London E2 9PA

Godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej: https://www.vam.ac.uk/moc

Mamy nadzieję, że niniejszy mini poradnik pobudzi Cię do poszukiwania własnych sposobów spędzania czasu razem. Naprawdę razem…

A Wy znacie jakieś inne sposoby spędzania czasu z dziećmi lub miejsca godne polecenia dla rodzin? Dajcie znać w komentarzach!

(1.)TNS OBOP, Ile czasu rodzice poświęcają dzieciom?, Lipiec 2014.

Potrzebujesz pomocy psychologicznej w języku polskim? Polski psycholog z ramienia Polish Psychologists’ Association przyjmuje w Londynie, Oxford i Cambridge: https://psychologwlondynie.blog/gdzie-po-pomoc/

Karolina Pogodzik
4 myśli w temacie “Praktyczny poradnik: jak spędzać czas wolny z dzieckiem”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s