SKARBNICA RODZICA

Polska Szkoła Sobotnia: czy warto?

Wielu rodziców na emigracji “bije się z myślami”, czy warto posyłać dziecko do Polskiej Szkoły Sobotniej. I nawet jeśli się zdecydujemy, początkowo silna wola, zazwyczaj osłabia się z czasem. Wszyscy wszakże lubimy w weekend dłużej pospać 🙂 , a sobotni odpoczynek po tygodniu ciężkiej pracy jest niezwykle kuszący.

Im dziecko jest starsze i głośniej domaga się większej swobody oraz wolnych sobót, tym trudniej wytrwać w tym postanowieniu. Racjonalizujemy sobie wówczas, że nauka polskiego nie jest niezbędna, język angielski jest przecież uniwersalny. Często nie planujemy powrotu, więc polska edukacja wydaję się bezcelowa, a do podstawowej nauki języka wystarczy dom rodzinny. Dodatkowo dochodzą kwestie finansowe i być może mało dogodna lokalizacja placówki. Kiedy dodamy do siebie wszystkie te czynniki, często rezygnujemy z Polskiej Szkoły Sobotniej. Czy słusznie?

Polska Szkoła Sobotnia rozwija językowo i społecznie.

Większość rodziców z pewnością zauważyła, że ich dziecko, z wiekiem, zaczyna coraz mniej chętnie mówić po polsku. Mniej więcej od 4 roku życia (czyli od momentu pójścia do szkoły) staje się to coraz bardziej widoczne (np. występuje zastępowanie polskich słów angielskimi podczas rozmowy z rodziną). Jest to związane m.in. z faktem, iż dzieci, im są starsze, tym mniej czasu spędzają w domu. A język rozwija się przede wszystkim poprzez kontakty społeczne. Nawet jeżeli w gronie kolegów naszego dziecka są również dzieci polskojęzyczne, zazwyczaj bawiąc się ze sobą, używają języka dominującego, czyli angielskiego. Dlatego równie ważną (a może najważniejszą) zaletą uczęszczania do polskiej szkoły jest żywy kontakt z językiem, poprzez rozmowy z rówieśnikami i nauczycielami, oraz nawiązywanie przyjaźni. Sprzyjają temu coraz bardziej atrakcyjne oferty szkół, w których tradycyjne zajęcia są urozmaicane przez organizowanie konkursów, kiermaszy, festynów czy wycieczek. Jest to niepodważalna zaleta Polskiej Szkoły Stacjonarnej, której brak jest zyskującemu na popularności modelowi nauczania dzieci poprzez internetowe platformy edukacyjne.

Polska Szkoła Sobotnia poszerza horyzonty.

Warto sobie uświadomić, że Polska Szkoła Sobotnia, to nie tylko nauka języka. To poszarzenie horyzontów, choćby poprzez studiowanie historii, geografii czy poznawanie polskiej kultury. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest poczucie przynależności do wspólnoty i nabywanie tożsamości kulturowej dla rozwoju człowieka.

Polska Szkoła Sobotnia jest także kluczowa dla dzieci, których rodzice planują powrót do kraju. Z pewnością ułatwi im ona transfer i proces adaptacji w nowej rzeczywistości.

Dziecko dwujęzyczne zyskuje przewagę!

Badania wskazują, że funkcjonowanie w dwóch systemach językowych skutkuje lepszym rozwojem możliwości poznawczych, w szczególności w zakresie myślenia kreatywnego. Dwujęzyczność umożliwia wykorzystywanie alternatywnych sposobów organizowania myśli i wzmaga umiejętności selekcji informacji, co skutkuje szybszym rozwiązywaniem problemów.

Dzieci dwujęzyczne często również lepiej radzą sobie w życiu społecznym, ponieważ nabywają umiejętności patrzenia na rzeczy z różnych punktów widzenia. Mają też lepsze zdolności metajęzykowe: potrafią lepiej “czytać między wierszami”, czyli interpretować komunikaty zgodnie z intencją nadawcy. Wreszcie, osoby bilingwalne starzeją się umysłowo od 2 do nawet 5 lat później niż osoby, które władają tylko jednym językiem. Dodatkowo objawy takich chorób jak Alzheimer czy miażdżyca pojawiają się u nich znacznie później. (1.)


Strategia OPOL

W przypadku par mieszanych bardzo korzystne (przynajmniej w początkowych latach życia dziecka) jest stosowanie strategii OPOL (one parent, one language). Oznacza to, że każdy rodzic mówi do dziecka wyłącznie w swoim języku. Model ten wymaga jednak ogromnej konsekwencji. Kiedy dziecko zauważy, że może się z rodzicem porozumieć językiem dla siebie dominującym, ciężko będzie wrócić do stanu wcześniejszego.

Egzaminy

Istotną kwestią z punktu widzenia przyszłej edukacji jest również możliwość zdawania egzaminów GCSE i A-level z języka polskiego. Język polski jest traktowany na równi z innymi językami nowożytnymi przy rekrutacji na studia, więc dobra ocena z egzaminu, może bardzo ułatwić dostanie się na wymarzony kierunek.

Jeśli ktoś natomiast planuje studia na polskiej uczelni, egzamin A-level traktowany jest jako odpowiednik polskiej matury, co może otworzyć mu drzwi na najbardziej prestiżowe kierunki.


Czy warto więc wysyłać dziecko do Polskiej Szkoły Sobotniej?

Wracając do początkowego pytania: czy warto wysyłać dziecko do Polskiej Szkoły Sobotniej? Myślę, że wszystko zależy od sytuacji indywidualnej. Każdy rodzic musi sam rozważyć wszystkie za i przeciw, a także wysłuchać co ma na ten temat do powiedzenia nasze dziecko.

Nie sposób jednak odmówić bardzo wielu długofalowych, pozytywnych skutków, jakie niesie za sobą uczęszczanie do takiej placówki.

Potrzebujesz pomocy psychologicznej w języku polskim? Polski psycholog z ramienia Polish Psychologists’ Association przyjmuje w Londynie, Oxford i Cambridge: https://psychologwlondynie.blog/gdzie-po-pomoc/

Zajrzyj także na nasz poradnik, jak spędzać czas wolny z dzieckiem w Londynie i nie tylko: https://psychologwlondynie.blog/2019/01/03/co-robic-z-dziecmi-w-londynie/

Znajdź Polską Szkołę Sobotnią w Twojej okolicy (Polskie Szkoły Sobotnie zarejestrowane w Polskiej Macierzy Szkolnej):

 
Źródło (1.): https://portal.uw.edu.pl/documents/7276721/11203934/LS4_2011_art_BERTELLE.pdf

Reklama

2 myśli w temacie “Polska Szkoła Sobotnia: czy warto?”

  1. Mimo że polska szkoła to duuuże wyzwanie zarówno dla dzieci i rodziców (kolejny dzień nauki, mobilizacja do odrabiania prac domowych itp.) to wydaje mi się, że jak najbardziej warto! Nie tylko dla nauki języka polskiego, ale przede wszystkim dla nauczenia polskiej kultury, bo tego dzieci na tak dużą skalę nie wyniosą z domu. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s